DORUK, DÜNYA PREMATÜRE GÜNÜ´NÜ KUTLADI
BURSA - Doruk Sağlık Grubu Yıldırım Hastanesi´nde ‘17 Kasım Dünya Prematüre Günü´ sebebiyle düzenlenen etkinlikle prematüre olarak dünyaya gelen bebekler ve bebeklerin aileleri bir araya geldi.
Tarih: 17.11.2018 16:36:21

Doruk Sağlık Grubu Yıldırım Hastanesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da ‘Dünya Prematüre Günü vesilesiyle prematüre doğan bebeklere dikkat çekmek amacıyla bir etkinlik gerçekleştirdi. Prematüre bebekleri temsil eden mor renklerden oluşan kıyafet ve süslemelerle renklenen etkinlikte konuşan Doruk Sağlık Grubu Özel Yıldırım Hastanesi Neonatoloji (Yeni Doğan) Uzmanı Dr. Birgül Mutlu, prematüre doğmanın hayata 1-0 yenik başlamak olduğunu ifade etti.

Prematüre bebekler hayata tutunmak için ciddi bir mücadele veriyor.

Türkiye´de her yıl dünyaya gelen 1.3 milyon bebekten 150 bin tanesinin prematüre olduğunu söyleyen Mutlu şöyle konuştu, “Bunlar gerçekten çok küçük bebekler ve riskleri fazla. Ne kadar erken doğmuşsa riski o kadar fazla oluyor, yaşam oranı da o kadar azalıyor. Prematüre bebekler hayata tutunmak için ciddi bir mücadele veriyor. Yoğun bakım ve yaşamları boyunca akciğer, bağırsak ve beyin kanamaları gibi sıkıntılarla çok fazla karşılaşıyoruz. Bizim amacımız sadece yaşatmak değil, sağlıklı yaşatmaktır. Yoğun bakımımızda 400 ile 500 arasında bebek yatıyor. Bunların ise yüzde 70´i prematüredir” şeklinde konuştu.

Prematüre bir bebeği ana karnındaymış gibi bir ortamda baktıklarını aktaran Uzm. Dr. Mutlu, “Prematüre bebeklerin sağlıklı olmalarını istiyoruz. İleri ki hayatlarında da sağlıklı olmalarını sıkıntı çekmemelerini istiyoruz” diye konuştu. Dünyada prematüre doğum oranının yüzde 5 -10 arasında olduğunu ifade eden Dr. Birgül Mutlu, Türkiye´deki yüzde oranının dünyadaki orana göre biraz daha yüksek olduğunu söyledi.

Beşizler Ağrı´ya döndü

Mutlu ayrıca, 2016 yılının ilk aylarında dünyaya gelen ve adeta Doruk Hastanesi ile bütünleşen beşizlerin de ailesi ile birlikte Ağrı´ya döndüğünü ancak iletişimlerinin sürdüğünün altını çizerek konuşmasını tamamladı.

 

Etkinliğin sonunda, prematüre bebekler için pasta kesildi. 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: DORUK DÜNYA PREMATÜRE GÜNÜ KUTLADI
KEŞFET / EXPLORE
E Dergi Yıl 4 Sayı 42

/resimler/2019-1/8/1618389474504.jpg