120 YILLIK BİSİKLET MACERASINA İNEGÖL´DE MOLA
Ahmet Tevfik Efendi´nin 1890´lı yılların sonunda Bursa – İnegöl – Yenişehir – Bursa güzergahında gerçekleştirdiği ve Velosipet İle Bir Cevelan (Bisikletle Bir Gezinti) ismiyle yazıya döktüğü bisiklet turu, Bursa Bisiklet ve Doğayı Sevenler Derneği tarafından günümüze taşındı. 110 bisikletçi aynı güzergahta turu hayata geçirirken, Cuma akşamı İnegöl´de DOSTUM merkezinde konakladılar.
Tarih: 8.9.2018 14:07:22

1890 yılında Ahmet Tevfik Efendi´nin bir arkadaşıyla birlikte İstanbul´dan gemi yolculuğu ile başlayıp ardından Mudanya´dan bisikletle İnegöl, Yenişehir ve yeniden Bursa´ya dönüş olarak gerçekleştirdiği bisiklet turu, Bursa Bisiklet ve Doğayı Sevenler Derneği ve bazı kuruluşların katkılarıyla günümüze taşındı. 2010 yılında yeniden hayata geçirilen bu özel tur, bu yıl 9´uncu kez düzenlendi.

 

Geçmiş yıllarda da İnegöl´ü konaklama alanı olarak kullanan 110 bisikletçi, bu yıl da yine İnegöl´de bir gece konakladı. İnegöl Belediyesi tarafından Cuma akşamı Yeniceköy Mahallesinde bulunan DOSTUM merkezinde misafir edilen bisiklet tutkunları, buradaki bungalov evlerde ve kamp alanlarında çadır kurarak geceyi geçirdi. Renkli görüntülerin yaşandığı gecenin sabahında, İnegöl Belediyesi tarafından 110 bisiklet tutkununa kahvaltı ikram edildi. Belediye Başkan Yardımcısı Eşref Yiğit´in de katıldığı kahvaltıda, bisiklet tutkunları erken saatlerde kahvaltılarını tamamlayıp yola koyuldu.

 

100 YILLIK BİSİKLET MACERASI GÜNÜMÜZE TAŞINDI

Rotayı tamamlamak üzere bisikletleriyle Yeniceköy´den hareket eden 110 kişilik grup, DOSTUM´dan ayrılmadan önce bungalov evlerin önünde hatıra fotoğrafı çektirdi. DOSTUM merkezine hayran kalan ekiple yapılan toplu fotoğraf çekimi sırasında açıklamalarda bulunan Belediye Başkan Yardımcısı Eşref Yiğit, “120 yıllık bir macera olan ‘Velosipetle bir Cevelan´ın 2010 yılından beri yeniden canlandırılmasına vesile olan Bursa Bisiklet ve Doğayı Sevenler Derneği mensupları başta olmak üzere tüm bisiklet tutkunlarına şehrimize hoş geldiniz demek istiyorum. Yapılan bu etkinlikten bahsetmek gerekirse; Ahmet Tevfik Efendi 1890´lı yılların sonunda 2 adet bisiklet satın alarak bir arkadaşına da bisiklet kullanmayı öğreterek İstanbul´dan başlayan bir yolculuğa çıkar. İstanbul´dan Mudanya´ya yaptığı gemi yolculuğundan, Bursa – İnegöl – Yenişehir – Bursa güzergahındaki bisiklet turu gezisini kayda geçirir. İstanbul´a döndükten sonra 1900´de bastırdığı gezi notları, bize 20.y.y. eşiğindeki Bursa´nın renkli bir panoramasını çizer. İbnül Cemal Ahmet Tevfik´in kaleme aldığı ‘Velosipet İle Bir Cevelan´ (bisikletle bir gezinti) gezi notlarını Osmanlıcadan günümüz Türkçesine çeviren ve kitaplaştıran Cahit Kayra´nın çabaları ile 2006 tarihinde basılmıştır. 100 yıllık bu bisiklet macerasını günümüze taşımak için Bursa Bisiklet ve Doğayı Sevenler Derneği bazı kuruluşların da desteğini alarak düzenlemiş olduğu ve 2010 tarihinde ilkini gerçekleştirdiği bisiklet turu geleneksel hale getirilmiş ve belirtilen bu güzergahlar takip edilerek bu güzel öykünün canlı kalması adına bisikletçiler daha öncede İnegöl´ümüzde misafir edilmişti. Bu yılda Bisiklet tutkunlarını DOSTUM´da misafir ediyoruz. Dün akşam kamp kuran misafirlerimiz, bu sabah tertip ettiğimiz kahvaltı sonrası yollarına devam edecek” dedi.

 

BİSİKLET İNEGÖL İÇİN BİR TUTKU

İnegöl´de de bisiklet kullanımının çok yaygın olduğuna dikkat çekerek konuşmasını sürdüren Başkan Yiğit; “İnegöl´de 11 bin 992 Motosiklet, 53 bin 442 adet otomobil, kamyonet, minibüs, traktör ve benzeri araç var. Bunun yanında 100 bin civarında oturumun olduğu şehrimizde 200 bine yakın bisiklet var. Bu yüzden İnegöl´de bir bisiklet gerçeği var. Hemen her evde en az bir bisiklete rastlamak mümkün. İnegöl´ün bisikletle tanışıklığı çok eskilere dayanıyor. Kent Müzemizde 1940 yılına ait bisiklet ehliyeti, bir dönem İnegöl´deki bisiklet sayısı ve kullanıcılarının çok fazla olduğunu ve bunlara bir düzen sağlamak için ehliyet verildiğini gösteriyor. Bisiklet, biz İnegöllüler için bir tutkudur. Dolayısıyla böyle bir organizasyonda konaklamak için İnegöl´ün tercih edilmesi de bizleri sevindirdi. Şehrimizdeki bu bisiklet geleneğini sürdürmek için Belediye olarak günümüz şartlarına uygun faaliyetlerle de bu tutkuyu canlı tutmaya devam ediyoruz. Doğa Sporları ve Turizm Merkezimiz (DOSTUM) bünyesinde bisiklet branşımız da var. Dostum çatısı altında çocuklarımızın ve gençlerimizin bu spor ile uğraşması için dönem dönem Bisiklet Şölenleri düzenliyoruz” diye konuştu.
Kaynak:

Ata sporu yağlı güreş Bursa´da yaşatılıyor
Ata sporu yağlı güreş Bursa´da yaşatılıyor
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Türk kültürünün önemli değerlerinden ata sporu yağlı güreşin, ‘9. Geleneksel DAĞDER Yağlı Pehlivan Güreşleri´ ile geleceğe taşındığını söyledi.
KIŞ SPOR OKULLARI BAŞLIYOR
KIŞ SPOR OKULLARI BAŞLIYOR
İnegöl Belediyesi tarafından Belediyespor çatısı altında 2010 yılından bu yana düzenlenen Kış Spor Okullarının bu yılki kayıtları başladı.
DAĞDER güreşlerinde Başpehlivan Hamza Köseoğlu
DAĞDER güreşlerinde Başpehlivan Hamza Köseoğlu
Büyükşehir Belediyesi´nin katkılarıyla düzenlenen ve 13 kategoride 260 sporcunun yarıştığı 9. DAĞDER Yağlı Pehlivan Güreşleri´nde başpehlivan Hamza Köseoğlu oldu.
FİLEDE KURUMLAR ARASI HEYECAN DEVAM EDİYOR
FİLEDE KURUMLAR ARASI HEYECAN DEVAM EDİYOR
İnegöl Belediyesi´nin düzenlediği kurumlar arası voleybol turnuvası tüm heyecanı ile devam ediyor. 11 Eylül Salı günü başlayan müsabakalarda heyecan üst düzeyde olurken, turnuva birbirinden zor ve çekişmeli maçlara sahne oluyor.
Spor için doğada buluşuyoruz
Spor için doğada buluşuyoruz
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin sahip olduğu doğal zenginlikleri ve yapılabilecek doğa sporlarını tanıtmak amacıyla bu yıl üçüncüsü düzenlenen Bursa Doğa Sporları ve Doğa Turizmi Günleri, 28-29-30 Eylül 2018 tarihlerinde Hüdavendigar Kent Parkı´nda gerçekleştirilecek.
Ata sporu yağlı güreş geleceğe taşınıyor
Ata sporu yağlı güreş geleceğe taşınıyor
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, önemli bir ata sporu olan yağlı güreşin, yaşatılması ve geleceğe taşınması hedefiyle düzenlenen ‘9. Geleneksel DAĞDER Yağlı Pehlivan Güreşleri´nin, 21 Eylül Cuma günü saat 17.00´da Atatürk Stadyumu Meydanı´nda yapılacağını söyledi.
"20 senedir söylüyoruz, dinlemediler"
"20 senedir söylüyoruz, dinlemediler"
Bursaspor Teknik Direktörü Samet Aybaba:
Atletler doğa ile iç içe koştu
Atletler doğa ile iç içe koştu
Mustafakemalpaşa Belediyesi´nin 7.´sini düzenlediği Suuçtu-Tümbüldek Yol Koşusu, bu yılda nefes kesen bir mücadeleye sahne oldu.
Engelli milli atletimiz Nihat Demir bu seferde Dünya Barış´ı için pedal çevirdi.
Engelli milli atletimiz Nihat Demir bu seferde Dünya Barış´ı için pedal çevirdi.
Tekerlekli sandalye ile 4 bin 521 km yol kat etti.
18. Uluslararası Cevat Soydaş Basketbol Turnuvası başlıyor
18. Uluslararası Cevat Soydaş Basketbol Turnuvası başlıyor
18. Uluslararası Cevat Soydaş Basketbol Turnuvası başlıyor
ORYANTİRİNG SPORCULARI ZİRVEYİ BIRAKMIYOR
ORYANTİRİNG SPORCULARI ZİRVEYİ BIRAKMIYOR
15-16 Eylül tarihleri arasında Bursa´da gerçekleştirilen Uluslararası Oryantiring Şampiyonasında İnegöl Belediyesporlu Oryantiring takım sporcuları aldıkları başarılı sonuçlarla yarışmaya damga vurdular.
Osmangazili Raket Başarıya Doymuyor
Osmangazili Raket Başarıya Doymuyor
Osmangazili Raket Başarıya Doymuyor
YÜZME KURSU SERTİFİKA TÖRENİ
YÜZME KURSU SERTİFİKA TÖRENİ
YÜZME KURSU SERTİFİKA TÖRENİ
FİLEDE KURUMLAR ARASI HEYECAN BAŞLADI
FİLEDE KURUMLAR ARASI HEYECAN BAŞLADI
İnegöl Belediyesi´nin düzenlediği kurumlar arası voleybol turnuvası Salı akşamı oynanan müsabakalarla başladı. 4 grupta 12 takım yer aldığı turnuvanın ilk karşılaşmalarında A grubunda Birey Lisesi Altı Eylül Ortaokulunu, Hayriyespor A takımı ise Şavşatlılar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği´ni mağlup etti.
 Osmangazili Taekwondocu Konya´da Boy Gösterecek
Osmangazili Taekwondocu Konya´da Boy Gösterecek
Tatamide Osmangazi Rüzgarı Esecek
Küçük sporcuların sertifika heyecanı
Küçük sporcuların sertifika heyecanı
Bursa Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Şube Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyespor Kulübü tarafından organize edilen 2018 Yaz Spor Okulları mezunlarını verdi. 3 farklı dönemde 11 branşta eğitim alan 4500 sporcu sertifikalarını Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş´ın elinden aldı.
Kanocular göz dolduruyor
Kanocular göz dolduruyor
Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü Kano takımı, Eskişehir´de yapılan ‘Olimpik Umutlar Kano Yarışları´nda 3 şampiyonluk, 1 üçüncülük elde etti.
SOKAK BASKETBOLUNDA ŞAMPİYONLAR BELLİ OLDU
SOKAK BASKETBOLUNDA ŞAMPİYONLAR BELLİ OLDU
İnegöl Belediyesi´nin düzenlediği Sokak Basketbolu turnuvası sona erdi. 33 takımın yer aldığı turnuvada 5 kategoride şampiyonlar belli oldu.
E Dergi Yıl 4 Sayı 38

/resimler/2018-9/14/1745516304528.jpg

SOSYAL MEDYA

/resimler/2018-4/4/1940539792969.jpg /resimler/2018-4/4/1941516512767.jpg /resimler/2018-4/4/1942537920214.jpg/resimler/2018-4/4/1945514642501.jpg

Bursa Hava Durumu
Bugün
Güneşli
32°
12°
Salı
Sağanak
20°
13°
Çarşamba
Fırtına
15°
11°
Perşembe
Bulutlu
18°
Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:32 08:17 13:16 15:39 17:57 19:29