Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Avrupa’daki Türk gençlerle buluştu

Dijital medya okuryazarlığı, dijital faşizmin panzehiri

350 kişilik kar timi görev başında

350 kişilik kar timi görev başında

Gazeteci Aziz Bükey vefat etti

Bursa basınına uzun yıllardır hizmet veren, Bursa Gazeteciler Cemiyeti eski başkanı

2020’de 8,5 Km Yol Asfalt Ve Betonla Kaplandı

Pandemiye Rağmen 2020 Yılı Verimli Geçti

Bursa ve Ülke genelinde Tarımsal faaliyetler için 'zirai don' uyarısı

Eskişehir Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi'nce yapılan meteorolojik verilere göre

Bursa Mudanya'da kuruyan gölete yağışlar can suyu oldu

Mudanya'da yaklaşık 45 yıldır kırsaldaki üç mahallenin tarımsal sulama ihtiyacı

Evde nasıl yüz temizleme toniğini yapabilirim

Cilt Tipine Göre Tonik Seçimi Nasıl Yapılır

Elma sirkesi Cilde Faydalı mı ?

Kafein'in yan etkileri nelerdir

Hasar Görmüş Saçlar Nasıl Onarılır

Hamileyken Tüketmeniz Gereken 8 Yiyecek

Diş Macunuyla Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilirsiniz

Pusula hakkında merak edilenler

Yarımada Üzerinde Bulunan Tarihi Kale

Kenya’da Kadınların Şiddetten Kaçarak Kurduğu Bir Köy

Birçok Medeniyete Ev sahipliği Yapmış Olan Kaleler Şehri Mardin

İnançlarından Ötürü Yıllardır Temizlenmeyen Nehir

Antik Mısır'da mumyalama nasıl yapılırdı

Yerebatan Sarnıcı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Başarılı ve Etkileyici Oyunculuğuyla Aamir Khan’ın En İyi 10 Filmi

Bilim kurgu kategorisinde yer alan en iyi 30 bilim kurgu filmi

Netflix Reality Yarışma Programları

İzlerken kahkahalara boğulacağınız Komedi Filmleri

Netflix’te 5 Muhteşem Aksiyon-Anime Dizi

Yıldız Savaşları Filmleri Hangi Sırayla İzlenir

2. Dünya Savaşını ve Hitler'i Konu Alan Filmler

HABER VİDEOSU

OSMANGAZİ BELEDİYESİ

BURSA BÖLGE

350 kişilik kar timi görev başında

2 AYDA 481 TON SANAYİ ATIĞI BERTARAF EDİLDİ

2 AYDA 481 TON SANAYİ ATIĞI BERTARAF EDİLDİ

İnegöl Belediyesi, Eylül ayında hizmete açtığı Tehlikesiz Endüstriyel Atık Toplama Merkezi ile 2 ayda 481 ton sanayi atığını çevre kirliliğine meydan vermeden bertaraf edilmesini sağladığı. Bu sistemle atık toplama merkezine getirilen atıkların uygunsuz şekilde yakılması ve boş arsalara gelişigüzel şekilde atılması da önlenerek çevre kirliliğinin yanında şehrin hava kalitesine de olumlu anlamda katkı sağlandı.

 

İnegöl Belediyesi, şehirde kronik bir sorun halini alan katı atıkların oluşturduğu çevre kirliliği konusuna ciddi anlamda çözüm olacak Tehlikesiz Endüstriyel Atık Toplama Merkezi’ni Eylül ayında hizmete açmıştı. Ahmet Türkel Çevre Yolu üzerinde Katı Atık Transfer İstasyonu karşısında kurulan Tehlikesiz Endüstriyel Atık Toplama Merkezi ile boş arsalarda ve dere kenarlarında kirliliğe sebep olan görüntüler de ortadan kalkmaya başladı. Merkezin hizmete girmesinin ardından ilk 2 ay itibariyle 481 ton tehlikesiz sanayi atığı çevreye atılmadan toplanarak bertaraf edildi.

 

GÜÇLÜ BİR SANAYİ ŞEHRİYİZ

Konuya ilişkin açıklama yapan İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, İnegöl’ün güçlü bir sanayi şehri olduğuna dikkat çekti. Taban, “Tabi ki şehir olarak güçlü bir sanayi şehriyiz. Bu övünülecek yanımız. Beraberinde üretim anlamında çok geniş bir yelpazeye sahibiz. Başta mobilya olmak üzere pek çok konuda üretim yapabilme yeteneğine sahibiz. Gerçekten şehrimle ne kadar gurur duysam azdır. Ancak buradan hareketle daha gururlanacağımız ve daha güzel işleri ortaya koyabilmek adına da eksiklerimizi hızlıca giderebilirsek inanıyorum ki Türkiye’nin medarı iftiharı, parmakla gösterilen örnek şehri olmaya her alanda devam edeceğiz” dedi.

 

ATIKLAR MEVZUATA UYGUN ŞEKİLDE BERTARAF EDİLİYOR

Sanayinin dezavantajı olarak atık yönetimi konusunda bazı aksamalar olduğunu hatırlatan Başkan Taban, “Sanayimiz içerisinde kontrolsüz atık alanları, temizlesek de aynı şekli alan arsalar, derelerimiz içerisinde ve kırsal mahallelerimizin ormanlık alanlarında tehlikesiz atıklar görüyorduk. BU durum tabi içimizi acıtan bir durum. Şehrimizin ekonomi lokomotifi olan mobilya sanayi işletmecilerimizin atıklarını daha kolay ve uygun maliyetlerle bertarafını sağlaması için bir adım atarak Eylül ayında Tehlikesiz Sanayi Atıkları Toplama Merkezimizi hizmete açmıştık. Merkezimizde sanayi atıkları mevzuatlara uygun şekilde bertaraf edilmektedir” dedi.

 

2 AYDA 481 TON ATIK ÇEVREYE ATILMADAN BERTARAF EDİLDİ

Sanayide ortaya çıkan atıkların çevre kirliliğine meydan vermeden toplanması noktasında önemli bir hizmet olan atık toplama merkezinin esnaflara da atık bertarafı konusunda ciddi kolaylık sağladığını kaydeden Taban, “Şehrimizde bulunan ufak sanayi işletmecileri, üretim aşamasında oluşan atıkların bertarafı konusunda çeşitli resmi prosedürlere, az miktarda atık için yüksek nakliye bedellerine maruz kalmaktaydı. Bu durumun ortadan kaldırılması için Belediyemiz Transfer İstasyonu karşısında Ağaç İşleri Sanayi içerisinde yapımı tamamlanıp hizmete açılan Tehlikesiz Sanayi Atıkları Toplama Merkezi’nde ton başına 100 TL gibi bir ücretle; kumaş, sünger, kırpıntı ve benzeri atıkların ilgili mevzuatlara uygun şekilde bertarafı sağlanmaya başladı. Hizmete girdiği tarihten itibaren 2 aylık sürede 481,4 ton sanayi atığının çevre kirliliğine meydan vermeden bertarafı yapıldı. Esnaflarımızın da katkıları ile atık toplama merkezine getirilen atıkların uygunsuz şekilde yakılması ve boş arsalara gelişigüzel şekilde atılması önlenmiş olup şehrimizin hava kalitesine de olumlu anlamda katkı sağlanmıştır. Atıklarını gelişigüzel şekilde boş arsalara ve uygunsuz noktalara atan sanayi işletmelerinin tespiti halinde ise cezai işlemler uygulanmaya devam etmektedir” açıklamalarında bulundu.