BURSA BÖLGE

Osmangazi'de hem hijyenik hem organik

45 dakikada sigaradan kurtulmak mümkün

Kısıtlama arası ölümüne düğün

İnegöl Belediyesi Eksiklikleri Bir Bir Gideriyor

Osmangazi'de hem hijyenik hem organik

YILDIRIM’DAN 150 BİN LİTRELİK TASARRUF

Bursa Büyükşehir Belediyesinin Haşerelere karşı kışlak mücadelesi

Korona virüs tedbirleri çerçevesinde Bursa'nın İnegöl ilçesi genelinde denetimler sıklaştırıldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, şehir içinde yaşanan trafik sorununu en aza indirmek amacıyla başlattığı akıllı kavşak çalışmalarını sürdürüyor

Bursaspor’da en çok top kaybı Burak Kapacak’tan

DEVLETİMİZ DÜN OLDUĞU GİBİ BUGÜN DE İŞ DÜNYASININ YANINDA

Süper Lig: BB Erzurumspor: 2 - FT Antalyaspor: 2 (Maç sonucu)

Süper Lig: BB Erzurumspor: 2 - FT Antalyaspor: 2 (Maç sonucu)

GS Kadın Basketbol Takımı Euro League Women birinci grup aşamasına katılamayacağını açıkladı

GS Kadın Basketbol Takımı Euro League Women birinci grup aşamasına katılamayacağını açıkladı

Abdurrahim Albayrak: "15 milyon Euro veren alır Diagne’yi"

Abdurrahim Albayrak: "15 milyon Euro veren alır Diagne’yi"

Avrupa Ligi temsilcisi İzmit Belediyespor’a Covid-19 şoku

Avrupa Ligi temsilcisi İzmit Belediyespor’a Covid-19 şoku

Bu 8 Güzellik Efsanesi Cildinize Herhangi Bir İyilik Yapmıyor

Kuru Saç Tedavisinde En İyi Yağlar

Masum görünüşüne aldanmayın o bir düşman

Kuru yağ kullanmanın faydaları nelerdir?

Zencefilin Kanıtlanmış 4 Sağlık Faydası

Kuru yağ nedir?

Cildiniz İçin En İyi 3 Yağ

Hafta sonu kült film önerisi
Alacakaranlık Film Serisi Hangi Sırayla İzlenmeli
Harry Potter Serisi Hangi Sırayla İzlenir
Netflix’te Bugün Popüler
En İyi 5 Romantik Film Önerisi (part 3)

500 yıllık geçmişe sahip olan mahalle Yıldırım belediyesi tarafından yeniden canlandı

İSABEY’DE 27’Sİ TESCİLLİ SİVİL MİMARİ ÖRNEĞİ OLMAK ÜZERE TOPLAM 85 ADET BİNANIN CEPHELERİ, GELENEKSEL BURSA SİVİL MİMARİ TİPOLOJİSİNE UYGUN OLARAK YENİLENECEK

- Yıldırım Belediyesi, 500 yıllık geçmişe dayanan İsabey Mahallesi’nde tarihi ayağa kaldırıyor.

Yıldırım Belediyesi, Osmanlı sivil mimarisinin nadide örneklerinden olan İsabey Mahallesi’nde gerçekleştireceği cephe sağlıklaştırma projesiyle geçmişi bugüne taşıyacak. Proje kapsamında; İsabey Mahallesi İsabey Caddesi üzerinde bulunan, 27’si tescilli sivil mimari örneği olmak üzere toplam 85 adet binanın cepheleri geleneksel Bursa sivil mimari tipolojisine uygun olarak yenilenecek. Cephe yenilemenin yanı sıra; cadde ve kaldırım malzemeleri, kent mobilyaları, toplu taşıma durakları ve aydınlatma elemanları da tarihi yapılaşmaya uygun şekilde yenilenecek. Oluşturulacak meydanda yayalaştırma yapılarak araç geçişi önlenecek, oturma ve dinlenme alanları kazandırılacak. Yine meydanda bölge sakinlerinin yöresel ürünlerinin satışını yapılabileceği sergileme ve satış stantları oluşturulacak. Ayrıca, İsabey Caddesi üzerinde bulunan tescilli İsabey Cami aslına uygun olarak restore edilecek. Çalışmalar kapsamında mimari uygulama projeleri ve İsabey Cami’nin restorasyon projeleri tamamlanırken, Bursa Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’ndan tüm onayları alınan İsabey Cephe Sağlıklaştırma projesinde, çok yakında çalışmalar başlayacak.

‘GÜÇLÜ VE HEYBETLİ ÇINAR’

İsabey Mahallesi’nin tarihi zenginliğine uygun bir kimlik çalışması yaptıklarını işaret eden Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “Yıldırım, kökleri çok derinlere uzanan güçlü ve heybetli bir çınardır. Bu çınarın her dalı, her yaprağı kadim medeniyetimizden izler taşıması açısından bizler için önemli bir değer, gelecek kuşaklara daha da güçlendirerek ulaştıracağımız miras, yarınlarımızın emanetidir. Tarihi kaynaklarda en az 500 yıllık bir geçmişi olan, ‘Esebey’ veya ‘Esenbey’ olarak da anılan kadim bir yapı ile karşı karşıyayız. Burada tabiri caizse ikinci bir Cumalıkızık oluşturma vizyonu ile meseleye geniş bir perspektiften bakıyoruz. Adeta bir marka üretiyor ve katma değer oluşturuyoruz. Bu hizmetleri yaparken geçmişimizden aldığımız ilham ve güç ile geleceğe bakıyoruz” dedi.

OSMANLI İZLERİ BUGÜNE TAŞINIYOR

Projenin detayları ve geldiği aşama hakkında bilgi veren Başkan Oktay Yılmaz, “Cephe Sağlıklaştırma projesi kapsamında; İsabey caddesi üzerinde bulunan, 27’si tescilli sivil mimari örneği olmak üzere toplam 85 adet binanın cepheleri geleneksel Bursa sivil mimarisine uygun olacak yenilecek. Kısa süre önce açılışını gerçekleştirdiğimiz İsabey Kültür Merkezi, bu projemizin ilk adımıydı. Osmanlı’nın köy mimarisini tekrar canlandıracağız. Ayrıca İsabey Camimizi de aslına uygun olarak restore edeceğiz. Geçmişimize karşı borcumuz, bizlere miras kalan değerleri ve mirası muhafaza etmek o kutlu tarihin şanına uygun nesiller yetiştirmektir. Bursa Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’ndan tüm onayları alındı, çok yakında çalışmalar başlayacak” diye konuştu.