Bursa'da Helikopter Ambulans 78 Yaşındaki Hasta İçin Havalandı

Bursa'nın Harmancık İlçesi'nde rahatsızlanan hasta, olumsuz hava koşullarına rağmen helikopter ambulans ile Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi.

Bursa'da mübadele anısına fidan bağışı

Bursa'da mübadele anısına fidan bağışı

Uyku Sorunu yaşayanlar için öneriler

Evde nasıl yüz temizleme toniğini yapabilirim

Cilt Tipine Göre Tonik Seçimi Nasıl Yapılır

Elma sirkesi Cilde Faydalı mı ?

Kafein'in yan etkileri nelerdir

Hasar Görmüş Saçlar Nasıl Onarılır

Hamileyken Tüketmeniz Gereken 8 Yiyecek

Antik Roma mitolojisi hakkında merak edilenler

Romanların etimolojisi, yaşam tarzları ve tarihçesi

Antik Mısır Mitolojileri

Yunan Mitolojisi hakkında merak edilenler

Mitoloji efsanelerinden Orfeus

Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Harika Arkeolojik Eser

Pusula hakkında merak edilenler

Sandra Bullock’un Yer Aldığı 5 Muhteşem Film

Anne Hathaway’ın En İyi 15 Filmi

Korku dolu sahneleriyle birbirinden korkunç 10 korku filmi

Pandemi nedeniyle hafta sonu kısıtlamasını evde geçirenlere özel 10 film önerisi

Netflix’te Yer Alan En İyi 10 İspanyol Dizisi

Oscar ödüllü oyuncuların arasında yer alan Kate Winslent’in birbirinden harika 10 Filmi

En iyi 5 Disney animasyon filmi

OSMANGAZİ BELEDİYESİ

BURSA BÖLGE

Vincent van Gogh'un Tutuklular Çemberi Tablosu

Vincent van Gogh'un Tutuklular Çemberi Tablosu

Tutuklular Çemberi, Hollandalı ressam Vincent van Gogh tarafından, 1890 yılında tuval üzerine yağlı boya ile çizilen tablodur. 80 x 64 cm ebadındaki tablo Moskova'daki Puşkin Müzesi'nde sergilenmektedir. Tablo, Fransız ressam Gustave Doré'nin bir gravüründen esinle çizilmiştir. Tabloda, duvarlarla çevrili ufak bir hapishane avlusunda bir çember hâlinde volta atan mahpuslar çizilmiştir. Tabloda mavi-yeşil tonlar hakimdir. Tablo hayatı, ressamın gördüğü şekilde, yani kapalı bir çember olarak betimler. Merkezdeki figür, diğerlerine göre daha kendi halinde gözükmektedir. Ressamın bu figürde kendini çizdiği öne sürülmektedir. Tablonun üst bölümünde, yukarı doğru yükselmekte olan iki beyaz kelebek vardır. Bunlar, özgürlüğün olduğu kadar, kaybedilmiş saflığın da sembolüdür. Ayrıca tabloda, ressamın intihar edeceği yaşa eşit biçimde, 37 insan figürü yer almıştır.

Van Gogh 1888'de, ruhsal hastalığının ilk nöbetlerini geçirmeye başladı ve kendi rızasıyla, Arles yakınlarındaki Saint-Rémy'de bir manastırda yer alan St. Paul Akıl Hastanesi'ne yatırıldı. Mayıs 1889 ile Mayıs 1890 arasında ressam bu hastenede kaldı. Tutuklular Çemberi, ressamın kendini vurarak intihar ettiği yıl olan 1890'nın Şubat ayında, ressam bu akıl hastanesinde kalırken çizildi. Hastane müdürü ile ressamın kardeşi Theo van Gogh, ressamın rahatlıkla çalışması için gerekli olan ortamı sağlamışlardı. Ancak açık havada resim çizmesine izin verilmeyen van Gogh, bu dönemde Gustave Doré, Honoré Daumier ve Jean-François Millet'nin birçok eserinin kopyalarını üretti. Bu tablo da, Doré'nin 1872 tarihli bir gravürünün tablo versiyonuydu. Gravürde, Londra'daki New Gate Hapishanesi'nin bir avlusunda volta atan mahkûmlar betimlenmişti.