Ermenistan’dan ele geçirilen tanklar görüntülendi
Ukrayna cinayeti davasında gerekçeli karar açıklandı
Ermenistan Kirli emelleri için NATO’dan umduğunu bulamadı
Gürcistan’da rehine krizi
İdlib'deki hava saldırısı 4 can aldı...

Nilüferli öğrencilere bilgisayar sınıfı

Huzur Mahallesinde Asfalt Yama Çalışmaları Sürüyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi: Kaçakla mücadelede yeni strateji şart

Libya’da kalıcı ateşkes için anlaşmaya varıldı

Bursa'da korona virüste hızla yükselen artış...

Bankaların verdiği faiz Kur'an'da belirtilen faizle aynı mıdır? Faiz alan birisinin yemeğini yemenin bir sakıncası var mıdır?

Kimse Tribünlere El Sallamasın

Abdulkadir Karaduman Soru Önergesi Verdi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Cumhurbaşkanı YardımcısıSayınFuat OKTAYtarafından Anayasanın 98’inci ve İçtüzüğün 96 ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 24.09.2020

 

Abdulkadir KARADUMAN

Konya Milletvekili

İkinci Öğretim öğrencileri için harç uygulaması olup harç ücretleri pandemi sürecine rağmen zamlanmıştır. Devletten veya özel kurum ve kişilerden aldıkları kredi veya burs ile hayatlarını sürdüren öğrencilerin harç ücretlerinin olması ve özellikle pandemi sürecinde harç yatırması elbette zor bir durumdur.Üstelik bu süreçte bazı üniversiteler öğretimlerine uzaktan öğretim şekilde devam etme kararı almış olup birçok üniversitenin de aynı kararı alacağı öngörülmektedir.Bu durum aslında okulun olmadığı ama öğrenci için ücret ödemesi gerektiği manasına gelmektedir.Bununla birlikte çok sayıda öğrencinindersleri takip edecekleri bilgisayar ya da tablete, hızlı ve sabit internet erişimine sahip değildir. Eğitim hakkı ve eşitlik ilkesi gereği öğrencilere bilgisayar veya tablet verilmemiş ve yeterli miktarda sabit ve hızlı internet kotasının ücretsiz olarak sağlanmamıştır.

Bu bağlamda;

  1. 2010-2020 yılları arasında toplam kaç tane üniversiteli öğrenciden harç ücreti alınmıştır?Aynı yıllar içinde harç ücreti yatıramadığı için üniversiteye kayıt yaptıramayan kaç öğrenci vardır?
  2. Pandemi döneminde uzaktan eğitim yapma kararı alan üniversiteler harç ücreti taleplerini iptal edecek midir? İptal edilmesi için bir çalışmanız olacak mıdır?İptal edilirse üniversite harçlarını yatıranlara ücretleri iade edilecek midir?
  3. Bilgisayara veya tabletesahip olmayan öğrencilerin ihtilaçlarının karşılanması hususunda bir çalışmanız var mıdır?Öğrencilere yönelik yeterli miktarda sabit ve hızlı internet erişimini ücretsiz sağlamayı planlıyor musunuz?
  4. Bilgisayar, tablet gibi cihazlarda ve telekomünikasyon hizmetlerinden alınan vergilerin öğrencilere yönelik olarak kaldırılması yönünde bir çalışmanız var mıdır?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Cumhurbaşkanı YardımcısıSayınFuat OKTAYtarafından Anayasanın 98’inci ve İçtüzüğün 96 ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 24.09.2020

 

Abdulkadir KARADUMAN

Konya Milletvekili

Türkiye’de devlet üniversitelerine ayrılan bütçe 36 milyar TL ve Merkezi yönetim bütçe giderlerinde faiz giderlerine ayrılan bütçe yaklaşık 139 milyar TL’dir. Bununla birlikte üniversite rektörlerinin bilimsel üretimden uzak oldukları, makalelerinin değilsosyal medyada ki siyasi paylaşımları konuşulmaktadır. Rektörlerin çoğunun uluslararası yayını yoktur.Üniversite rektörlerinin kendi içlerinden atanması ve siyasetten uzak tutulması gerekmektedir. Üniversite rektörlerini partili cumhurbaşkanının seçmesi üniversiteleri siyasallaştırmıştır.Bunun yanı sıra her geçen gün üniversitelerde kişiye göre alımların yapıldığını, üniversite kadrolarında parti ve aile mensuplarının çoğaldığını görmekteyiz. Sonuç olarak üniversiteler AR – GE faaliyetlerine değil tanıtım, reklam, siyasi ve idare işlere yoğunlaştığını yoğunlaşmıştır. Tüm bunların sonucu olarak YÖK’ününiversitelerin faaliyetleri hakkında hazırlamış olduğu raporda öğrenci başına düşen kitap sayısının oldukça düşük olduğu, üniversitelerin dünya sıralamasında geriye gittiği, uluslararası endeksli dergilerde öğretim üyesi başına düşen yayın sayısı 0,3’tür.

Bu bağlamda;

  1. Üniversitelerin mevcut hali sizleri endişelendiriyor mu? Endişelendiriyorsa bu vahim tabloyu düzeltmek için bir yol haritanız var mıdır? Varsa kamuoyuyla paylaşır mısınız?
  2. Üniversitelerde aile ve parti yoğunlaşmasının önüne geçmek için idari ve yasama düzleminde çalışmanız olacak mıdır?
  3. Rektör atamalarında belirli akademik başarı kriteri getirmek gibi bir çalışmanız olacak mıdır?
  4. YÖK geçen sene öncelikle vakıf üniversitelerinin öğrenci gelirlerinin en az yüzde 1’ini Ar-Ge bütçesine ayırmasını şart koşan bir genelge yayınladığını ve reklam harcamalarını sınırlayan bir karar almıştı. YÖK almış olduğu bu kararı uygulamakta mıdır? Kararın neticesinde ortaya çıkan tabloyu kamuoyuyla paylaşır mısınız?