Anne sütü büyüme faktörlerini etkiliyor
Anne sütünün ve emzirmenin anne ve bebek için pek çok faydası bulunduğuna dikkat çeken Özel Aritmi Osmangazi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Tatar, “Anne sütü ile büyüyen çocuklarda astım, alerji, çocuk diyabeti, obezite, kanser daha düşük oranlarda görülüyor” dedi.
Tarih: 2.10.2018 12:00:14

Anne sütü, bebeğin ilk altı ay ihtiyacı olan protein, yağ, demir ve vitamini içeren ideal bir besin kaynağıdır. Anne sütünün en önemli etkilerinden birisinin de, anne ve bebek arasındaki bağı güçlendirdiğine dikkat çeken Özel Aritmi Osmangazi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Tatar, anne sütü ile büyüyen çocukların daha sağlıklı, emziren annelerin de bazı hastalıklara yakalanma konusunda daha az risk taşıdığını açıkladı.  Tatar, “Bebek anne sütü ile beslenmeye ne kadar erken başlarsa, anne sütü de o kadar hızla gelecektir. Anne sütü ile büyüyen bebekler astım, alerji, çocuk diyabeti, obezite, kanser daha düşük oranlarda görülüyor. Emziren annelerde ise, meme kanseri, yumurtalık kanseri, osteoporoz ve kansızlığın daha az gözlemleniyor” dedi.

Bir bebeğin tüm hayatında etkili olan anne sütünden ´bebeğinizi mahrum bırakmayın´ çağrısı yapan Özel Aritmi Osmangazi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Tatar, emziren anneleri hijyen konusunda da uyardı. Tatar, “Emzirmeye başlamadan önce anne ellerini yıkayarak bebeğe mikrop bulaşmasını önlemeli, meme başını ve çevresini temiz su ile silmelidir. Anne bebeğiyle birlikte rahat, temiz ve yeterince sıcak bir ortamda sırtını bir yere dayayarak oturmalı ve bebeğini emzirmeye başlamalıdır.” dedi.
Kaynak:

KEŞFET / EXPLORE
E Dergi Yıl 4 Sayı 42

/resimler/2019-1/8/1618389474504.jpg