Bugün, 16 Ocak 2021 Cumartesi

Yavru ‘Köpekler Donmaktan Kurtarıldı

Yavru ‘Köpekler Donmaktan Kurtarıldı

Hamileyken Tüketmeniz Gereken 8 Yiyecek

Diş Macunuyla Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilirsiniz

Diş Beyazlatmaya Yardımcı 4 Yiyecek

Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler hangileridir

Size Daha Fazla Enerji Verebilecek 6 Yiyecek

Saç Bakımında Zeytinyağını Hangi Saç Tipleri Kullanmalı

Saçınız İçin Sıcak Yağ Bakımı

Kenya’da Kadınların Şiddetten Kaçarak Kurduğu Bir Köy

Birçok Medeniyete Ev sahipliği Yapmış Olan Kaleler Şehri Mardin

İnançlarından Ötürü Yıllardır Temizlenmeyen Nehir

Antik Mısır'da mumyalama nasıl yapılırdı

Yerebatan Sarnıcı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Efes çevresinde yer alan Meryem Ana Evi

Antik bir Likya kenti Myra

2000’li Yıllarda Çekilen En Güzel 5 Aşk Filmi

IMDB Puanı Yüksek 10 Film (2)

Gerilim, gizem ve korku üçlüsünün vazgeçilmez filmleri

Müzikal Film Severler Buraya!

Sizi Geçmişe Götürecek 9 Çizgi Film

Gerçek Hayattan Uyarlanan Harika Filmler

Sizin İçin Derlediğimiz 5 Deneysel Film

HABER VİDEOSU

OSMANGAZİ BELEDİYESİ

BURSA BÖLGE

Yavru ‘Köpekler Donmaktan Kurtarıldı

Aşk kitaplarını seven okuyucular için birbirinden harika 10 aşk Kitabı Önerisi

En iyi 10 aşk kitabı önerisi

Romantik okuyucuların mutlaka okuması gereken 10 aşk dolu kitap

Kolera Günlerinde Aşk

Okuyunca duygu seline kapılacağınız bir kitap ile listemize başlamak istiyoruz. Kolombiyalı yazar Gabriel García Márquez’in, 1985 yılında yayımladığı kitap uzun soluklu bir aşk romanıdır.  Márquez, 20. yüzyılın en önemli yazarlarından biridir. 1972 ve 1982 yıllarında Nobel ödülü almıştır. Kitap 2007 yılında beyazperdeye uyarlanarak seyirci ile buluşmuştur.  Şehvet, tutku, aşk, hüzün, felsefe ne ararsanız var. 

Aşk ve Gurur  

İngiliz yazar Jane Austen'in ikinci romandır. 18 Ocak 1813'te yayımlanan roman, 1796-1797 yılları arasında kaleme alınmıştır. 200 yıllık bir geçmişe sahip olan kitabın orijinal adı Pride and Prejudice’dir.ç Kitap ilk olarak 1813 yılında basılmıştır. Kitap önyargı ve gururun aşka olan etkilerini ele alıyor.Oldukça fazla karekterin var olması ve bu karakterlerin kendine has özellikleri muhteşem bir şekilde aktarılmıştır. Aşk ve Gurur kitabını birçok en iyiler listesinde görmek mümkündür.

Senden Önce Ben

Son yıllarda en çok okunan kitap olarak dikkat çeken Senden Önce ben kitabı 2013 yılında basılarak birçok okurun büyük bir ilgisini çekmiştir. Yazarın Senden Sonra ben adlı kitabını okumayı ihmal etmemekte fayda var. Kitap bize bir aşk hikayesinden daha fazlasını sunmaktadır. Psikolojik durumları da ele alan kitap adeta bir film izliyormuş gibi izlenim yaratmaktadır.


Uğultulu Tepeler

 Emily Brontë'nin tek romanı. İlk kez 1847 yılında Ellis Bell mahlası ile yayımlanmıştır. Emily vefat ettikten sonra kız kardeşi Charlotte eseri yayıma hazırlayıp, Emily'nin gerçek ismi ile eserin ikinci bir baskısını yayımlamıştır. Eserin ismi konu aldığı hikâyenin merkezî figürlerinden olan bir malikâneden gelmektedir.Bugün İngiliz edebiyatının klasiklerinden sayılan roman ilk yayımlandığında hem olumlu hem de olumsuz tepkilerle karşılaşmıştır. İç içe geçen yenilikçi yapısı karışık tepkiler almıştır. Her ne kadar ilk başlarda Charlotte Brontë'nin Jane Eyre isimli eseri Brontë kız kardeşlerin çıkarttığı en iyi çalışma olarak tanınmış olsa da, sonradan gelen eleştirmenlerin çoğu Uğultulu Tepeler'in özgünlüğü ve başarısının onu Brontë kız kardeşler tarafından çıkarılmış en iyi eser yaptığını öne sürmüşlerdir.

Beyaz Geceler

Rus edebiyatı dediğimize aklımıza gelen ilk isimlerden biri olan Dostoyevski Rus edebiyatının en büyük yazarlarındandır. Birkaç saat içerisinde bitirebileceğimiz bu harika kitap 96 sayfadan oluşmaktadır ve başlar başlamaz sürükleyici anlatımı kitabı bitirdiğinizde zamanın nasıl geçtiğini anlamamanıza sebep oluyor.  Yazarın "hayalperest" tanımlaması ilginçtir. "Hayalperest" sıfatı kitapta aşkını, dugularını, hayatını hayallerinde yaşayan; toplumun dışına itilmiş insanlara yakıştırılmıştır.Dostoyevski'nin diğer realist ve karamsar eserlerine göre oldukça farklı olan hikâye, romantik unsurlar barındırır ve coşkulu bir ruh halini yansıtır.

Anna Karanina

Rus Edebiyatının Dünya Edebiyatına kattığı değer oldukça fazladır. Rus edebiyatının bir diğer en önemli yazarlarından biri olan Tolstoy Anna Karanina kitabını 1877 yılında yazmıştır. Kitap 125 yazarın katıldığı ve oyladığı gelmiş geçmiş en iyi roman ünvanını kazanmıştır. Eser, 1870'lerin Rusya'sında, toplumun üst sınıfına mensup kimseler arasında yaşanan birbirinden bağımsız iki aşk macerasını anlatır. Olaylar Moskova'da, Sankt-Peterburg'da ve asilzadelerin yazlık malikanelerinde geçer. Romanda dürüst bir evliliğin mutluluğu ile yasak bir ilişkinin düş kırıklıkları karşılaştırılır; sadakat, tutku, kıskançlık gibi temalar işlenir; bir yandan da o dönemde Rusya’da kadınların durumu, eğitim reformu gibi konular dile getirilir.

Lady Chatterley’in Aşığı

Yayımlandığı günden itibaren çeşitli tartışmaların odak noktasında yer alan "Lady Chatterley’in Aşığı", savaşta yaralanarak kötürüm kalan Clifford’ın genç karısı Constance ile koru bekçisi Mellors arasındaki aşkı anlatır. Romanın, kadın ihaneti olarak önyargılı biçimde yorumlanmasına karşın, kocanın fiziksel kısıtlılığının yanı sıra, karısını duygusal açıdan da ihmal ettiği, hatta bir vâris sahibi olmak için kadını evlilik dışı gebeliğe bile yönlendirdiği görülür.  Eser, tutucu bir yaklaşımla müstehcen damgası yemişse de, aslında sorun, aristokrat bir kadınla işçi kesiminden bir erkeğin aşkını kabullenemeyen sınıf ayrımcılığına dayanır. Dahası, dönemin toplumsal ve siyasal yapısına da ışık tutan romanda egemen sınıfların emekçi kitlelere karşı ezici, aşağılayıcı ve dışlayıcı yaklaşımı yansıtılınca kitaba cephe alınmıştır. 

Vadideki Zambak

Muhtemelen her kitap okumayı seven insanların kütüphanesinde yer alan kitaplardan birisidir Vadideki Zambak.  Honoré de Balzac'ın İnsanlık Komedyası'nın "Taşra Yaşamından Sahneler" bölümünde yer alan bir romandır. 1835'te yayımlanmıştır. Yazarın en bilinen kitaplarından biridir. Kocasıyla mutlu olmayan Henriette'le, kendisinden çok daha genç olan Felix'in imkânsız aşkını anlatan kitap, MEB'in 100 Temel Eser'i arasındadır. Eser 18 yüzyıl Fransası'nda devrim sonrası toplumsal hayat hakkında da ipuçları içermekte, duygusal bir yakınlaşmayı anlatmaktadır.Balzac'ın acı ve ızdırabı en hissedilir şekilde aktardığı roman olduğu düşünülmektedir. Roman, ailesi tarafından çeşitli itilişlere maruz kalan bir gencin zamanla hayatında meydana gelen değişimleri ve daha sonra tanıştığı bir kadına olan bağlılığını konu almaktadır.

Kürk Mantolu Madonna

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali'nin 1943 yılında yayımladığı bir romanıdır. İlk olarak Hakikat gazetesinde 18 Aralık 1940-8 Şubat 1941 (çıkmadığı günler: 8-10, 14, 15 Ocak 1941) arasında Büyük Hikâye başlığı altında 48 bölüm olarak yayımlanmıştır. Sabahattin Ali, Kürk Mantolu Madonna’yı ikinci kez askerlik yaptığı Büyükdere’de çadırda yazmış ve günü gününe gazeteye yetiştirmeye çalışmış, romanı yazdığı günlerde attan düşüp sağ kol bileği çatlayınca kolunu tenekede ısıtılan suya koyup yazmaya devam etmiştir.  Kitap Türkiye'de popüler olduktan sonra tiyatro ve sinemaya uyarlanmıştır.

Jane Eyre

Victoria dönemi İngilteresinde farklı sınıftan iki kişi arasındaki bir aşkı anlatan roman, toplumda yaşanan dini baskıyı, sınıf ayrımını ve erkek üstünlüğünü gerçekçi bir biçimde yansıtır. Kadın özgürlüğü ve haklarına sahip çıkan ilk romanlardan biri olarak kabul edilen eser romantizm akımının en önemli örneklerindendir.Yazarın hayatından esinlenerek kaleme alınmıştır. Kitaptaki kız okulu, yazarın ablalarıyla birlikte öğrenim gördüğü Cowan Bridge’deki rahip kızları için açılmış okuldan esinlenir. Romandaki ölüm sahnesinde Charlotte Bronte’nin doğrudan ablası Maria’nın ölüm anını aktardığı söylenir.