AYVANIN KABUĞUNU SAKIN ATMAYIN! ÖYLE BİR FAYDASI VAR Kİ...
En çok tüketilen meyvelerin arasında bulunan ayvanın pek çok faydası bulunuyor. Birçok hastalığa iyi gelen ayvanın kabuğu ise en az kendi kadar şifalı..
Tarih: 11.2.2019 13:51:14

AYVA MİDE AĞRILARINI HAFİFLETİYOR

Bütün bu faydalarının yanı sıra ayva, sindirim sistemi hastalıklarında, ishal, mide ağrıları ve bulantılarına da oldukça iyi geliyor. 

 

GASTRİK ÜLSERE İYİ GELİYOR

Ayva suyunun gastrik ülserlerde yardımcı olduğu ve gastrointestinal sistemi rahatlattığı da bilinenler arasında. 

 

BÖBREK TAŞI OLUŞUMUNU ENGELLİYOR

Ayvanın potasyum içeriği böbrek sağlığının korunmasında da ön plana çıkıyor. Yapılan araştırmalar yeterince potasyum tüketmenin böbrek taşı oluşma riskini önemli oranda azalttığını ortaya koyuyor.

 

KANSERE KARŞI KORUYOR

Meyvenin etli olan kısmında kateşin epikateşin adı verilen ayvaya o buruk tadını veren tanenler bulunuyor. Ayvanın içerisinde ki bu bileşenler kolonda kansere sebep olan toksinleri ve kimyasalları bağlayarak mukozayı koruyor ve özellikle kolon kanseri gibi bağırsak hastalıklara da bulunmaz bir şifa.

 

KAN BASINCINI DENGELİYOR

Ayva gibi potasyum bakımından zengin gıdaların tüketilmesi kan basıncı seviyesinin kontrol altında tutar.

 

AĞRILARI VE ÖKSÜRÜĞÜ AZALTIYOR

Ayvayı direkt olduğu gibi dilimlenmiş halde ağrıyan eklemlere, yaralara, şişiklere, göğüs ucu ağrılarına sürerek ağrıyı hafifletebilirsiniz. Ayva çayı veya ayva suyu cilt yaralarının, akne ve lekelerin tedavisinde yardımcı olur.

 

DAMAR TIKANIKLIĞI VE KALP KRİZİNE KARŞI KORUYOR

Kötü kolesterol olarak bildiğimiz LDL kolesterolün ve kan basıncının dengede kalmasına destek olur. Ayrıca damar tıkanıklığı, kalp krizleri gibi koroner kalp hastalıklarına da iyi gelir.

 

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİYOR

Yaklaşık 100 gram ayva içerisinde vücudun günlük ihtiyacının yüzde 25´ini karşılayacak kadar C vitamini barındırır. C vitamini açısından zengin olan meyveler ve sebzeler vücudumuzdaki zararlı serbest radikalleri azaltır ve strese karşı koruyarak vücudun dinç kalmasını sağlar. Ayrıca bu özelliği ile ayva bağışıklığı güçlendirir, mikroplar ve virüslerden koruyarak hastalıklara karşı doğal bir savaşçıdır.

ÖKSÜRÜĞE İYİ GELİYOR

Serbest radikalleri azalttığından dolayı daha sağlıklı ve genç bir görünüş sağlamada rol oynar. Göz ağrılarında gözlerin üstüne ince ayva dilimleri koyarak 10 dakika bekletilebilir, ayva çayı ile sıcak uygulanabilir. Ayva suyu veya ayva çayı öksürüğe iyi gelir, bağışıklık sistemini destekler. Grip, nezle gibi hastalıklarda tedavi amacıyla kullanılabilir.

 

KABUĞUYLA YİYİN

Ayvayı kabuğuyla birlikte yemek diyet lifi alımını büyük ölçüde artırıyor. Uzmanlar ayvanın hem sağlık hem de bağışıklık sistemi üzerinde hatrı sayılır bir etkisi olduğunu da eklemeden geçmiyorlar.

 

PİŞMİŞ OLARAK DA TÜKETİLEBİLİR

Diyet lifi diğer meyveler için olduğu gibi aynı zamanda kilo kontrolü için de oldukça önemli. Ayva çiğ olarak yendiği gibi pişmiş halde, reçel, marmelat, ayva suyu şeklinde de tüketilebiliyor.

 

 

Kaynak:

KEŞFET / EXPLORE
E Dergi Yıl 4 Sayı 42

/resimler/2019-1/8/1618389474504.jpg