SEYAHAT

MAVİ BAYRAKTA DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ TÜRKİYE’NİN ÖDÜLLÜ PLAJ SAYISI 486 OLDU

Toplumu Değiştirmeyi Hedefleyen Adam: Aamir Khan

MAGAZİN

Yeni Albüm ile Yurt Dışına Açılıyorum... İddialıyım.

Hat Sanatı Dünyaya Tanıtılacak

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler Nelerdir

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için en iyi yiyecekler

Bağışıklık sistemi organlardan, hücrelerden, dokulardan ve proteinlerden oluşur. Bunlar birlikte, enfeksiyon veya hastalığa neden olan virüsler, bakteriler ve yabancı cisimler olan patojenlerle savaşan bedensel süreçleri gerçekleştirir.Bağışıklık sistemi bir patojenle temas ettiğinde, bir bağışıklık tepkisini tetikler. Bağışıklık sistemi, patojenler üzerindeki antijenlere yapışan ve onları öldüren antikorları serbest bırakır.

Sağlıklı, dengeli bir diyet iyi kalmakta hayati bir rol oynar. Aşağıdaki gıdalar bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir:

1. Yaban Mersini

Yaban mersini , bir kişinin bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilecek antioksidan özelliklere sahip olan antosiyanin adı verilen bir tür flavonoid içerir . Bir 2016 çalışması , flavonoidlerin solunum yolunun bağışıklık savunma sisteminde önemli bir rol oynadığını belirtti.Araştırmacılar, flavonoidler açısından zengin yiyecekler yiyenlerin, üst solunum yolu enfeksiyonu veya soğuk algınlığı alma olasılığının, sahip olmayanlardan daha az olduğunu bulmuşlardır.

Zerdeçal

Zerdeçal, birçok insanın yemek pişirmede kullandığı sarı bir baharattır. Bazı alternatif ilaçlarda da bulunur. Zerdeçal tüketmek bir kişinin bağışıklık tepkisini artırabilir. Bu, zerdeçaldaki bir bileşik olan kurkumin özelliklerinden kaynaklanmaktadır.

 Brokoli

Brokoli başka bir C vitamini kaynağıdır . Ayrıca sülforafan gibi güçlü antioksidanlar içerir. Bu nedenlerden dolayı, bağışıklık sistemi sağlığını desteklemek için düzenli olarak yemek yemek iyi bir seçimdir.

Ispanak

 

Ispanak, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok temel besin ve antioksidan içerdiğinden bağışıklık sistemini artırabilir :

flavonoidler
karotenoidler
C vitamini
E vitamini
C ve E vitaminleri bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olabilir .

Araştırmalar ayrıca flavonoidlerin sağlıklı insanlarda soğuk algınlığını önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Sarımsak

Sarımsak, soğuk algınlığı ve diğer hastalıkların önlenmesi için yaygın bir ev ilacıdır.

Bir gözden geçirme , allisin içeren sarımsak takviyeleri almanın soğuk algınlığı riskini azaltıp azaltmadığına baktı.Bir plasebo alan katılımcı grubunun , sarımsak takviyeleri alanlardan iki kat daha fazla soğuk algınlığı vardı. Ancak araştırmacılar, sarımsağın soğuk algınlığını önlemeye yardımcı olup olamayacağını belirlemek için daha fazla araştırmanın gerekli olduğu sonucuna vardı.

Badem

Badem bir başka mükemmel E vitamini kaynağıdır . Ayrıca manganez, magnezyum ve lif içerirler .Küçük bir avuç veya bir bardak badem, bağışıklık sistemine fayda sağlayabilecek sağlıklı bir atıştırmalıktır.

 Portakal veya kivi 

Portakal ve kivi mükemmel bir C vitamini kaynağıdır, bu da birçok insanın soğuk geliştiğini hissettiklerinde ortaya çıkan vitamintir.

Bilim adamları hala tam olarak nasıl yardımcı olduğundan emin olmasalar da, C vitamini yaygın soğuk algınlığı semptomlarının süresini azaltabilir ve insan bağışıklık sisteminin işlevini geliştirebilir.

Kefir

Kefir, sağlık için yararlı olan canlı bakteri kültürlerini içeren fermente bir içecektir.

İlk araştırma, içme kefirinin bağışıklık sistemini artırabileceğini göstermektedir. Bir göre 2017 inceleme , çeşitli çalışmalar kefir düzenli tüketimi ile yardımcı olduğunu göstermiştir:

bakteriyle savaşmak
inflamasyonu azaltmak
antioksidan aktivitenin arttırılması
Bunu destekleyen araştırmanın büyük kısmı hayvanlar üzerinde ya da bir laboratuvarda gerçekleştirildi. Araştırmacılar, kefirin insanlarda hastalığı nasıl önleyebileceğini anlamak için ek çalışmalar yapmalıdır.