Antik Kent Ürdün-Petra

Dünya'nın yedi yeni harikalarından biri seçilen Machu Picchu

Kamboçya'nın dev tapınakları Angkor Vat

Londra seyahatinizi oluşturacağınız harika noktalar

Tokyo hakkında merak edilenler ve görülmesi gereken yerler

New York'u New York yapan her şey

Singapur hakkında merak edilenler ve Singapur'da gezilecek yerler

HABER VİDEOSU

OSMANGAZİ BELEDİYESİ

12 yıldır firari zanlı arkadaşının dükkanında yakalandı

Bursa’da kısıtlamaya saatler kala yoğun trafik oluştu

Korona mağduru esnafa büyük destek

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş gençlerle buluştu

Bursa’nın İnegöl ilçesine 3 katlı binanın çatı katında çıkan yangın mahalleyi sokağa döktü

Yıldırım Belediyesinin yatırımları hız kesmeden devam ediyor

Bu şehirde engel yok

İznik Gölünde korkutan kuraklık

Bursa Büyükşehir Belediyesinden sağlıkçılara vitamin takviyesi

Bursa polisi zehir tacirlerine göz açtırmıyor

Chang’e 5 uzay aracı, Ay’a Çin bayrağı dikti

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde 56 saatlik kısıtlama denetimi

Yol ortasında kalp krizi geçiren adam hayatını kaybetti

Dışişleri Bakanlığından Körfez ihtilafının çözümüne yönelik açıklama

56 saatlik sokağa çıkma kısıtlaması başladı: Kadıköy havadan görüntülendi

İzmir’de hafta sonunu kapsayan sokağa çıkma kısıtlaması başladı

56 saatlik sokağa çıkma kısıtlaması başladı

Sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili merak edilen 5 soruya cevap

İHA AR-GE Merkezi bölgesindeki izinsiz çekime 3 gözaltı

Suarez’in tartışmalı dil sınavına yönelik yeni detaylar ortaya çıktı

BURSA BÖLGE

Pazarcıya HES Kodu Vatandaşa Sınırlı Giriş

Tractor ve Machine Sazi’den Beşiktaş’a ziyaret

Tractor ve Machine Sazi’den Beşiktaş’a ziyaret

Napoli stadının adı Diego Armando Maradona olarak değiştirildi

Napoli stadının adı Diego Armando Maradona olarak değiştirildi

Beşiktaş sahasında Kasımpaşa’yı 3-0 mağlup etti

Beşiktaş sahasında Kasımpaşa’yı 3-0 mağlup etti

Beşiktaş, İstanbul takımlarına şans vermedi

Beşiktaş, İstanbul takımlarına şans vermedi

Yağlı Ciltler İçin Evde 9 Çözüm

Yağlı Alına Ne Sebep Olabilir ve Nasıl Tedavi Edilir

Anoreksiya athletica'nın semptomları nelerdir?

Anoreksiya athletica nedir?

Hint Yağı Faydaları ve Kullanım Alanları

Koyu Göz Halkaları İçin Hint Yağı Nasıl Kullanılır

Koyu halkalara ne sebep olur?

Sinema Dünyasının devleri aynı filmde Netflix'te öne çıkan film önerisi
Netflix'te son zamanlarda öne çıkan diziler
İşte zamanla değişen Hızlı ve Öfkeli Oyuncuları
Hızlı ve Öfkeli Film Serisi Hangi Sırayla İzlenir
Günün Netflix Film Önerisi

Bakan Karaismailoğlu: “Kanal İstanbul Projesi bir dünya projesidir, bu bilinçle çalışmalarımız aralıksız sürüyor”

Bakan Karaismailoğlu: “Kanal İstanbul Projesi bir dünya projesidir, bu bilinçle çalışmalarımız aralıksız sürüyor”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Kanal İstanbul Projesi bir dünya projesidir, bu bilinçle çalışmalarımız aralıksız sürüyor” dedi.Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Bakanlığının 2021 yılı bütçe sunumunun ardından milletvekillerinin sorularına cevaben açıklamalarda bulundu. İstanbul Ulaşım Master Planı’nın yapılmadığıyla ilgili soru üzerine Bakan Karaismailoğlu, “İstanbul Ulaşım Master Planı 2000’li yılların başında yapıldı. Dünya’ya örnek bir master planıdır ve her yıl güncellenmektedir” ifadelerini kullandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak İstanbul’da şu anda 91 kilometre metro hattı yaptıklarını aktaran Bakan Karaismailoğlu, “91 kilometrenin özellikle, ‘Niye yapıyorsunuz’ diye sayın vekil arkadaşımız söyledi. E ne yapacaktık? Hastaneye yol yapma, metroyu yapma. Ne olacak vatandaş hastaneye gitmesin mi? Tabi ki yapacaktık. En kısa, en kolay yoldan metroyu da yapacaktık hastaneye, yapması gerekenler yapmadığı için yapıyoruz. Yine bu şekilde İstanbul’da şu anda 251 kilometre devam eden metro hattı var. Bu metro hatları ‘Ulaşım Master Planı’ çerçevesinde yapılmıştır ve bir örümcek ağı gibi İstanbul bunlarla donatılmıştır. Burada yapılan bütün hatların planlanmasında fayda, maliyet analizleri, talep modelleri yapılarak hepsi işaretlenmiştir. Bugün İstanbul’da 1 yıl sonra, 10 yıl sonra, 20 yıl sonra, 50 yıl sonra ne yapılacağı bellidir. İstanbul için bir şeyler yapmak isteyenlerin belediyenin raflarındaki dosyaları aşağı indirmeleri yeterlidir” diye konuştu.

“(HAYDARPAŞA GARI) ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE İNŞALLAH BURADAKİ ARKEOLOJİK KAZILAR BİTTİKTEN SONRA BURAYI İSTANBUL’A BİR MÜZE OLARAK KAZANDIRACAĞIZ”

Haydarpaşa Garı’nın akıbeti hakkındaki soruyu cevaplandıran Bakan Karaismailoğlu, “Haydarpaşa Garı’nda arkeolojik kazılar kurul denetiminde devam etmektedir. Önümüzdeki günlerde inşallah buradaki arkeolojik kazılar bittikten sonra burayı İstanbul’a bir müze olarak kazandıracağız ve İstanbulluların hizmetine sunacağız. Aynı şekilde Sirkeci Garı’nı da bir demiryolu müzesi olarak İstanbulluların hizmetine sunacağız” dedi.

“(YİD projelerde beş firmayla iş yapılmasıyla ilgili) Binin üzerinde firma bakanlığımızla iş yapmaktadır. Bu binin üzerinde firmanın içinde muhalefet partilerinin milletvekillerinin sahip olduğu müteahhitlik firmaları da var”

Yap İşlet Devret (YİD) projelerde beş firmayla iş yapıldığının söylenmesiyle ilgili olarak Bakan Karaismailoğlu, binin üzerinde firmanın Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile iş yaptığını belirterek, “Bu binin üzerinde firmanın içinde muhalefet partilerinin milletvekillerinin sahip olduğu müteahhitlik firmaları da var. Bizim burada en büyük müteahhitlerimizden birisi de eski CHP milletvekili. ‘5 firma’ diyerek milletimizin kafasını bulaştırmanın anlamı yok. Bunlar ülkemize değer katan büyük projeler. Bunun sorumluluğunu hissediyoruz” şeklinde konuştu.

“KANAL İSTANBUL PROJESİ BİR DÜNYA PROJESİDİR, BU BİLİNÇLE ÇALIŞMALARIMIZ ARALIKSIZ SÜRÜYOR”

Kanal İstanbul projesinin Lojistik Master Planının önemli bir yapı taşı olduğunu bildiren Bakan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Gelecek vizyonu olarak sunumun ilk başında da bahsettiğimiz gibi ekonominin temel tetikleyicisi olan ulaşım ve haberleşme sektöründe yapacağımız reform alanları açıkladık. Bunlar, lojistik, mobilite ve dijitalleşme. Özellikle lojistik alanında ülkemiz ciddi bir coğrafi avantaja sahiptir. Biz Türkiye’nin sadece 5 yılını, 10 yılını değil, değişen dünya ekonomik hareketlerine uygun bir şekilde Türkiye’nin 50 yıllık, 100 yıllık kaderini belirleyecek atılımları yapıyoruz. Bu anlamda, özellikle dünyada güçlenen kuzey, güney ekonomik koridorları ve büyüyen doğu, batı aksında ‘Orta Koridor’ ülkemiz için çok önemli. Dünyadaki yük akışının yüzde 90’ı deniz yoluyla gerçekleştirilmektedir. Bugün 12 milyon ton yük hareketi varken, 2030 yılında 25 milyon ton, 2050 yılında 95 milyon ton, 2100 yılında 150 milyon ton yük hareketinin olacağı Lojistik Master Planı kapsamında hesaplanmıştır. Bu açıdan, Asya, Avrupa, Afrika arasındaki koridorlarda, Ege, Karadeniz - Hazar çok daha fazla önem arz etmektedir. Doğu-batı aksında kara bağlantısı ile kuzey-güney aksında deniz bağlantısı ile Türkiye bu açıdan çok stratejik bir konumda bulunmaktadır. Kanal İstanbul bu stratejik konumun doğru bir şekilde faydalanılması için yapılan Lojistik Master Planının önemli bir yapı taşıdır. Bu, İstanbul projesi değil; Türkiye projesidir. İstanbul havalimanı, karayolu ve demiryolu bağlantısı, lojistik merkezleri ve buradan geçecek bir suyolu olacak Kanal İstanbul’la birlikte dünyanın en önemli intermodel lojistik merkezi olacaktır. Bu sayede kendi ekonomisini oluşturan bir bölge olarak sanatın, bilimin, yaşamın, ekonominin yeni kalbi olacaktır. Kanal İstanbul Projesi bir dünya projesidir, bu bilinçle çalışmalarımız aralıksız sürüyor.”

 


Haber Kaynak : ihlas haber ajansı