Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’tan çocuk işçi açıklaması

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’tan çocuk işçi açıklaması

Çocuk işçiliği ile mücadele ekibi kurduklarını kaydeden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Ekibimiz sokak sokak dolaşıyor. 81 ilde 134 tane mobil ekibimiz var. Denetim yapıyoruz. Son 2 yılda 16 bin çocuğa ulaştık. Kimine sosyal ekonomik destek verdik, kime eğitim desteği verdik ve okula geri döndü. Aynı zamanda okul destek projesiyle de bu çocuklarımızı destekliyoruz” dedi.


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunca (TİSK) ile TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfınca ‘Birlikte Mümkün Türkiye’ sloganıyla Antalya’da düzenlenen Ortak Paylaşım Forumu’na katıldı. Sosyal diyaloğa ve istişare mekanizmasına her zaman çok önem verdiklerini ifade eden Bakan Selçuk, konuşmalarında ortak akıl ile beraber olduklarını vurguladı.


Sendikalaşma oranının 17 yılda daha ileri seviyeye geldiğini kaydeden Selçuk, istedikleri seviyede olmadıklarını fakat bu sayının daha da arttığına dikkat çekti.“ÖZEL ODAK GRUPLAR OLUŞTURUYORUZ”


Mekanizmaları daha iyi çalıştırarak, asgari ücret tespit komisyonunu ve çalışma meclislerini daha da ileriye taşımak istediklerinin altını çizen Bakan Selçuk, “Dediğim gibi biz her zaman sosyal diyalog mekanizmalarına çok önem verdik, vermeye de devam edeceğiz. Önümüzdeki günlerde inşallah sendikalarımızla beraber 2020 den başlayarak sendikalarımızla ve federasyonlarımızla konuştuk; belirli spesifik konularda engelli istihdamı, kayıt dışı istihdam konusu gibi spesifik konularda özel odak gruplar oluşturuyoruz. Odak gruplarda sendikalarımızla konfederasyonlarımızla daha detaylı çalışacağız” dedi.“KOLAYLAŞTIRICI ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ”


Kadınların her zaman hak ettiği yerde, hak ettiği ölçüde olması gerektiğini söyleyen Bakan Selçuk, “Sadece kadın kotası doldurulsun diye olmak istemiyoruz. Herhalde buradaki bütün kadınlarımız da aynı fikirdedir. Çalışma hayatındaki kadınların akademik hayattaki kadınların bir yere gelmek için daha fazla liyakat sahibi, daha fazla çalışmış olması, daha fazla performans göstermesi gerekiyor. ‘Çalışma hayatındaki kadın’ lafını ben pek sevmiyorum. ‘İstihdamdaki kadın’ lafı belki daha doğru bir tabir. Çünkü ev hanımı olsun, olmasın geleneğimizden de gelen bir şekilde kadın her daim çalışıyor. Çalışmayan kadın yok. Çalışma hayatının terminolojisinde istihdam edilen kadınları gördüğümüz zaman iş gücü piyasasına girdiklerinde, erkeğe oranla daha fazla performans sergileyerek yükselebildiğini görüyoruz. Bu da eşit fırsatlara sahip olmadığımızı gösteriyor. Bakanlık olarak kadınlarımızın daha fazla çalışma hayatında var olması için, aile yaşamıyla iş hayatı arasındaki dengeyi sağlamak için kolaylaştırıcı çalışmalar yapıyoruz. İnşallah in konfederasyonlarımızla beraber bu çalışma koşullarını kadınlara daha uygun hale iş ve aile yaşamı arasında tercih yapmamalarına yol açacak bir şekilde daha da iyileştireceğiz”BAKAN SELÇUK’TAN ŞİDDET AÇIKLAMASI


Şiddettin her türlüsüne karşı olduklarını vurgulayan Selçuk, bu konuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘0 tolerans’ ilkesiyle hareket ettiklerini kaydetti.“BÜTÜN BİRİMLERİMİZLE BU KONUDA ÖNLEMLER ALIYORUZ.’’


Konuyla ilgili İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı ile ortak çalıştıklarını belirten Bakan Zehra Zümrüt Selçuk sözlerini şöyle sürdürdü:


“Kadına karşı şiddet konusunda basına yansıyan kısımlarını biliyorsunuz ama biz her gün birçok vakada olaylara müdahale ediyoruz. Burada herkesten ricam sizden de basın mensupları olarak, sosyal medyanın adaletine hükmetmememiz gerekiyor. Bazı olaylarda çok yanıltıyor. Bir olay oluyor tepki veriliyor ancak biz olayın içine girdiğimiz zaman farklı bir sonuçla karşılaşıyoruz. O yüzden böyle bir olayı duyduğumuzda serin kanlı olmak lazım. Bizim her birinizden ricamız ilgili videoların görüntülerin öncelikle paylaşılmaması. Daha fazla yayılmasına engel olunması. Bütün birimlerimizle bu konuda önlemler alıyoruz. İyi bir kriz yönetim merkezlerimiz var. Gerek içişleri bakanlığımızla adalet bakanlığımızla koordineli olarak biz bütün bu davalara da kamu davalarına müdahil oluyoruz” şeklinde konuştu.“SON 2 YILDA 16 BİN ÇOCUĞA ULAŞTIK”


Çocuklar ve çocuk işçilere değinen Bakan Selçuk konuya ilişkin şu açıklamada bulundu: “2018 yılı çocuk işçiliğinde mücadele yılıydı. Çocuk işçiliğinin en kötü biçimlerinden olan sokakta çalıştırtılmaya yönelik olaylara de biz müdahale ediyoruz. Çocuk işçiliği ile mücadele ekibi kurduk. Ekibimiz sokak sokak dolaşıyor. 81 ilde 134 tane mobil ekibimiz var. Denetim yapıyoruz. Son 2 yılda 16 bin çocuğa ulaştık. Kimine sosyal ekonomik destek verdik, kime eğitim desteği verdik ve okula geri döndü. Aynı zamanda okul destek projesiyle de bu çocuklarımızı destekliyoruz. Çocuk işçiliği ile mücadele konusunda 2018 yılında aynı zamanda gönül elçileri projemiz var. En fazla koruyucu aile kapsamında bilinen bir proje fakat koruyucu aile kapsamında çok iyi sonuçlar aldık. Koruyucu aile sayımız Türkiye de çok arttı. Gönül elçilerimiz valilerimizin eşleri oluyor. 2019 ve 2020 yıllarında çocuk işçiliği ile mücadele illerde valilerimizin eşleri tarafında takip edilecek. Biz de sonuçlarını il bazlı alıyoruz”


Son 17 yılda engelli haklarına büyük bir ivme kazandırdıklarını ifade eden Selçuk, ilk defa engelli hakkını çıkardıklarını ve anayasada güvence altına aldıklarını bildirdi. Engelli KPSS’sini çıkararak, kamuda istihdam sağladıklarına işaret eden Selçuk, kamudaki engelli istihdamının 10 kat arttığını söyledi. Selçuk, engelli vizyonu oluşturma çabası içinde olduklarını kaydetti.“YAŞLANMA İLE BİZ DE KARŞI KARŞIYA KALACAĞIZ”


Aynı zamanda yaşlılar için de bir vizyon belgesi hazırladıklarını aktaran Selçuk, “Demografik fırsat eşitliğinde şu anada avantajlı bir durumda, genç nüfusu olan bir ülkeyiz. İlerleyen yıllarda 2050’de doğurganlık oranında 2’nin altına, yani kendini yenileme oranın altına düştüğümüz için, yaşlanma ile biz de karşı karşıya kalacağız. Bakanlığımız nezdinde SGK’ya da bir etkisi olacak. Sosyal güvenlik ve bakım ekonomisi anlamında ülkenin bütçesine de etkileri var. Şu anda planlama yapmak gerekiyor. Japonya yaşlı bakım ekonomisinde ileri düzeydeki ülkelerden biri. Biz onlarla yaşlı ekonomisi ve yaşlı bakım konusunda bir mutabakat zaptı içindeyiz. Bizden daha tecrübeli oldukları kesin. Bizden istihdam istiyorlar bakım personeli konusunda. Karşılıklı mutabakat zaptı çalışmalarımız da var. Yaşlı nüfusu bizim çok önen verdiğimiz özellikle hayat boyu öğrenme anlamında da önem verdiğimiz bir konu. YÖK’le beraber bir çalışmamız daha var” dedi.


Çocukların çevre bilincini kazanmalarını çok önemsediklerini dile getiren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 23 Nisan’dan itibaren kurumlarında bakım altında olan çocuklarla beraber birçok ilde fidan dikerek, çocuk bahçeleri kurduklarını belirtti.


Barış Pınarı Harekatı konusunda da açıklamada bulunan Bakan Selçuk, şehit olan Mehmetçiklere Allah’tan rahmet, orduya ise muzaffer diledi.


Selçuk, “Dün Cumhurbaşkanımızın söylediği çok güzel bir söz vardı. Belki de bugünkü toplantıya da önayak olacak. Güvenlik olmadan barış olmuyor. Barış olmadan da kalkınma mümkün değil. Bugün burada konuşulan konular kalkınmanın ve özellikle de sosyal kalkınmanın konuları ve biz sosyal kalkınmayı başarabilmek için hem güvenlik ortamı oluşturmak hem de toplumsa barışı da daha üst bir seviyeye getirmek zorundayız” sözlerine ekledi.


(Huriye Ferah Vanlı/İHA)

Haber Kaynak : ihlas haber ajansı

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde iki arkadaş arasında çıkan tartışma kanlı bitti.

Yüzbinler Fetih Müzesi’ne Akın Etti

İznik Gölü'nde 65 kiloluk dev yayın balığı yakalandı

Aynı hastalıktan ağabeyini ve annesini kaybetti, tedavi için yardım bekliyor

Periler evinde mutlu

Tazminatsız işten atılma sebepleri

Kasa hırsızı aracın sis farının altındaki hasardan yakalandı

Bursa'da hırsız, evde bulunan 25 bin liralık ziynet eşyasını çaldı

Enver Aysever ile 'yazı akademisi'nin ilk dönemi başladı

Mustafakemalpaşa’da Muhtarlar Günü törenle kutlandı

Enerji ve nakil kablosu çalan şüpheliler yakayı ele verdi

Mustafakemalpaşa’da Muhtarlar Günü törenle kutlandı

İnsan olan bunu yapmaz!

Bursa Yıldırım AK Gençlik Mehmetçik’e selam durdu

Mustafakemalpaşa’nın yöresel ürünleri festivalde sergilendi

Akademik bilginin ekonomiye kazandırılmasını hedefliyoruz”

Bursa'nın İnegöl İlçesinde yavru bir köpeğin başına geçirilen plastik turşu bidonu herkesi şok etti

Golf keyfi yer altına indi

AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, kolu kırık olan bir çocuğu hastanede tedavi etti.

Mustafakemalpaşa’nın yöresel ürünleri festivalde sergilendi

“Daha Yaşanabilir Bir Orhangazi Çalıştayı” yapıldı

Esenler’de hafriyat kamyonu devrildi: 1 ağır yaralı

Ahmet Nur Çebi: "Büyük aşkımla, başkan olarak kucaklaştım"

Ahmet Nur Çebi: "Öncelikle Ümraniye’ye gideceğim"

Şehidin cenazesi memleketi Tokat’a getirildi

Hatay’da şimşekler geceyi aydınlattı

Ahmet Nur Çebi: “Beşiktaş’ın şerefi, namusu ve dik duruşu bize emanet”

Ersun Yanal: “Oyunun kontrolüne hakim rahat bir oyun oynadık”

Şehit Eşkioğlu’nun cenazesi Erzurum’a getirildi

Başkan Koç: “Zevksiz bir maçtı, ortada bir maçtı”

Sel sularına kapılarak kaybolan şahıs ölü bulundu

Beşiktaş’ın 34. Başkanı Ahmet Nur Çebi oldu

Fenerbahçe deplasmanda üç puanı kaptı

Kilis sınırına komando sevkiyatı devam ediyor

VakıfBank set vermedi

Malatya’da otomobil takla attı: 7 yaralı

Gaziantep’i sel vurdu

Giresun’da sağanak yağış etkili oldu, bir kişi kayıp

Şimşekler geceyi gündüze çevirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "120 saat bittiği anda harekata devam ederiz"

Beşiktaş’ta, 12 sandık sonucunda fark 808’e çıktı

Ahmet Nur Çebi farkı açtı

Bakan Soylu’dan muhtarlar günü mesajı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: "Biz insani konularda herkesten hassasız"

“Her gün birkaç Batılı lider harekatı durdurmamız için bizi arıyor”

"2023’te hedef Sıfır Atık Projesi’yle 100 bin kişiye istihdam sağlamak"

Bakan Kasapoğlu: “Bir hata yapacaklarını sanmıyorum”

Bakan Soylu’dan yaptırım yanıtı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Putin’le telefonda görüştü

TBMM Başkanı Şentop, Sırbistan’da tarihi yerleri ziyaret etti

"Bin kilometre karelik alanı terörden kurtardık"

HDP önündeki oturma eyleminde aile sayısı 55’e yükseldi

Suriye tarafından Kızıltepe’ye havan topu atıldı: 2 ölü, 11 yaralı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Nazarbayev ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan Mirziyoyev ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD basınına konuştu

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’tan çocuk işçi açıklaması

Bakan Akar, ’’Faaliyetler planladığı gibi gidiyor’’

Barış Pınarı Harekatı’nı sosyal medya üzerinden provoke eden 4 kişi yakalandı

Fırat Nehrine seyyar köprü kuruluyor

Devlet Bahçeli Pazartesi itibariyle mesai başında

"Harekat, planladığımız şekilde başarıyla devam ediyor’’

“Alacağımız galibiyet ile Mehmetçiklerimize moral vereceğiz”

Serbest piyasada altın fiyatları

Serbest piyasada altın fiyatları

Borsa güne yatay başladı

Borsa güne yatay başladı

Borsa ilk yarıda düştü

Borsa ilk yarıda düştü

Serbest piyasada altın fiyatları

Serbest piyasada altın fiyatları

Borsa İstanbul, banka hisselerinde ’açığa satışı’ yasakladı

Borsa İstanbul, banka hisselerinde ’açığa satışı’ yasakladı

Borsa güne düşüşle başladı

Borsa güne düşüşle başladı

Kredi kartından alınan komisyona sınırlama

Kredi kartından alınan komisyona sınırlama

Serbest piyasada döviz fiyatları

Serbest piyasada döviz fiyatları

Serbest piyasada altın fiyatları

Serbest piyasada altın fiyatları

İşsizlik rakamları açıklandı

İşsizlik rakamları açıklandı

Borsa güne yükselişle başladı

Borsa güne yükselişle başladı

Serbest piyasada döviz fiyatları

Serbest piyasada döviz fiyatları

Kışın yaklaştığı belli oldu. Dalında 10 lira, mangalda 70 lira

Uludağ'ın eteklerinde kestane hasadı drone ile havadan görüntülendi

“2050 yılında nüfusumuzun 5’te 1’i 65 yaş üzerinde olacak”

“2050 yılında nüfusumuzun 5’te 1’i 65 yaş üzerinde olacak”

Soğuk hava eklem ağrılarını tetikliyor

Soğuk hava eklem ağrılarını tetikliyor

Menopoz döneminde kalsiyuma sarılın

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Özlem Oruç Şener, menopoz döneminde düşen hayat kalitesinin kalsiyum ve gün ışığıyla yükseltilebileceğini söyledi.

Obezite ameliyatında doğru bilinen yanlışlara dikkat

Obezite ameliyatında doğru bilinen yanlışlara dikkat

Kalp pilinin önemi

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Hakan Özkan, kalbin fonksiyonlarında oluşabilecek hastalıkların tedavisinde kalıcı kalp pilinin önemli yer teşkil ettiğini söyledi.

Menopozu işaret eden 15 belirti

Menopozu işaret eden 15 belirti

"Grip ve nezleye karşı hijyeni elden bırakmayın"

"Grip ve nezleye karşı hijyeni elden bırakmayın"

Fast food tarzı yiyecekler cilde zarar veriyor

Fast food tarzı yiyecekler cilde zarar veriyor

Zihin diyeti ile alzheimerdan korunun

Zihin diyeti ile alzheimerdan korunun

Romatizmal hastalıklarda erken teşhis önemli

Romatizmal hastalıklarda erken teşhis önemli

Sağlıklı yaşlanmak mümkün mü?

Sağlıklı yaşlanmak mümkün mü?

Meme kanserinden korunmak mümkün

Meme kanserinden korunmak mümkün

Mevsim değişimine bağlı hastalıklara dikkat

Mevsim değişimine bağlı hastalıklara dikkat

Sağlık raporları yönergesi yayımlandı

Sağlık raporları yönergesi yayımlandı

Alzheimer hastası ile empati kurun

Alzheimer hastası ile empati kurun