SEYAHAT

Ege’nin En Güzel Altı Köyü

Toplumu Değiştirmeyi Hedefleyen Adam: Aamir Khan

MAGAZİN

Yeni Albüm ile Yurt Dışına Açılıyorum... İddialıyım.

Hat Sanatı Dünyaya Tanıtılacak

BALKANLARIN YÜKSELEN YILDIZI LENA KOVACEVİC

Güçlü sesi, geniş repertuvarı ve başarılı sahne performanslarıyla müzikseverlerin severek takip ettiği Barbaros, Instagram hesabından yaptığı canlı yayınlar ile dünyaca ünlü isimleri ağırlamaya devam ediyor.

İlk yayınını La Casa De Papel’in 4.sezonunun yayınlandığı gün, dizinin en az kendisi kadar izleyicileri kendine bağlayan şarkısı My Life is Going On’a hayat veren Cecilia Krull, 2. canlı yayınını “It’ s Raining Men”, “Hit The Road Jack”, “I Am So Excited” gibi 80'li yılların unutulmaz disco hitlerine imza atan The Weather Girls’den Dynelle Rhodes, üçüncü yayınını yumuşak sesi ve geceye yakışan şarkılarıyla 80’lerden beri Avrupa’nın en ünlü şarkıcılarından biri olmayı başaran, moda ikonu Viktor Lazlo ile gerçekleştirdi. Barbaros 4.yayınında Güney Afrikalı muhteşem ses, soprano Pumeza Matshikiza’yı ağırladı. Şimdi sırada Balkanları yükselen yıldızı Lena Kovacevic var. 

Sanatçı bir aileden gelen ve ‘İntiharın Genel Provası’, ‘Yıldız Tozu’ ve ‘Profesyonel’ gibi ülkemizde Devlet, Şehir ve Özel Tiyatrolarda sahnelenen oyunlarından tanıdığımız dünyaca ünlü dramaturg ve yazar Duşan Kovaçeviç’in kızı olan Lena Kovacevic, 2017 yılında Balkanlarda en büyük hit şarkılardan biri haline gelen “Cafe” single’ını Ocak 2020'de Hollanda'da tekrar yayınlayarak uluslararası kariyerine adım attı.

Güçlü sesi, geniş repertuvarı ve başarılı sahne performanslarıyla müzikseverlerin severek takip ettiği Barbaros sözü müziği Barış Manço’ya ait olan ‘Evelallah’ ve de 90’ların unutulmaz şarkılarından sözleri Soner Arıca’ya, müziği Soner Arıca ve Sezgin Gezgin’e ait olan “Derbeder” i yeniden yorumladı. Yaz aylarında yayınlanacak bu 2 şarkının ardından Barbaros yabancı bir şarkıyı da sevenleriyle buluşturacak.

20 Nisan Pazartesi günü saat 22.00’de @barbarosb instagram hesabında gerçekleşecek canlı yayında Barbaros ve Lena Kovacevic dinleyicileri evlerindeki keyifli sohbetlerine davet ediyor.

LENA KOVACEVIC Hakkında 

Lena Kovacevic Belgrat’ta dünyaya geldi. Klasik piyano eğitimi aldı. Amsterdam’a giden Lena şarkı söylemeye ve caz müziğine olan tutkusunu konservatuvara giderek devam ettirdi. 2006 yılında mezun olan ve Avrupa’nın en ünlü müzik profesörlerinden dersler alan sanatçı, Bobby McFerrin, Richard Bona, Mark Murphy, Sheila Jordan gibi birçok ünlü ismin seminerlerine katıldı.

Lena, en iyi caz orkestralarından biri olan Hollanda Kraliyet Orkestrası ile Hollanda ve Belçika turnesine çıktı. Sanatçı, Hollanda Kraliçesi Beatrix için verdikleri konser ile büyük ilgi gördü.

Ünlü Amerikalı basçı John Clayton (Diana Krall, Nina Simone) ile solo olarak da çalışma fırsatı yakalayan Lena, Nigel Kennedy Quintet, Chris Botti, Candy Dulfer ve Al Di Meolasahne aldığı The Hague Caz Festival’inin açılışında sahne aldı.

Hans Dulfer ve daha birçok ünlü sanatçı ile iş birliği yaparken ünlü Belçikalı prodüktör Buscemi ile geleneksel bir Sırp şarkısı için yepyeni bir yorum kaydetti. Bu şarkı EMI etiketiyle tüm dünyada yayınlandı. Yurtdışında ve Balkanlarda konserler vermeye başlayan Lena, bir yandan da ilk albümü için şarkılar yazmaya başladı. Sırbistan Radyo ve Televizyonu tarafından 2009 yılında yayınlanan ilk albümü ile büyük başarı elde etti.

Dobar dan za pevanje (Şarkı söylemek için iyi bir gün) ve San (Düşler)’ın ardından üçüncü albümü Dzezeri (Jazzcılar) eski Yugoslav ve Sırp pop müzisyeni Bajaga'nın en popüler şarkılarını içeriyor. Oscar ödüllü film The Artist için orkestrasyonları yapan Vladimir Nikolov tarafından düzenlenen albümün mix mastering çalışmaları New York’ta gerçekleştirildi.

Emir Kusturica ve Goran Bregovic ile yaptığı çalışmalarla tanınan Avustralya’lı prodüktör Theodore Yanni’nin imza attığı “Dzezeri” sayesinde, sayısız festivalde sahne almaya başladı. Lena Kovacevic, 2014'te Novak Djokovic gala gecesinde özel bir performans da dahil olmak üzere birçok farklı konser salonunda sahne alma şansı buldu.

Lena Kovacevic, “Himna Olimpijskog Tima Srbije” single’ının ardından başarılı kariyeri boyunca Gloria Gaynor, Luther Vandross, Lou Reed, Aerosmith gibi müzik efsaneleriyle çalışan Amerikalı müzik prodüksiyon yıldızı Godfrey Diamond’ın yer aldığı “Pick Up” teklisini 2016’da yayınladı. David Bowie ve Alicia Keys gibi büyük isimlerle iş birliği yapan gitarist Carlos Alomar'ı da içeren çalışmanın video galası MTV'de yapıldı. Şarkı Amerika’da airplay şansı yakaladı.
Lena 2017 yılında "Zauvek" teklisini yayınladı. Radyolarda kısa sürede 1 numaraya yerleşen şarkı , o sene ülkenin en popüler şarkılarından biri haline geldi. Sırasıyla “Spavej Mi” 2017, “Run Away” 2017, “Cafe” 2017, “French Cafe” 2018, “Dubine” 2019, “Samo D Mi Je” 2019 single çalışmaları ile müzik dünyasında fırtınalar estiren sanatçı 2019’da “Pozuri” şarkısı ile Balkanlarda büyük bir başarıya imza attı.
2017 Şubat ayında MasterCard'ın Premium elçisi olarak Londra'daki BRIT Awards 2017'de misafir sanatçı olarak yer aldı.
Aralık 2017'deki Kültür Haftası sırasında Chicago ve New York'ta konserler verdi.
Viyana'daki ünlü Albertina Salonu ve Eylül 2019'da Milano Moda Haftası'nda sahne alan Lena Kovacevic kariyerinde en çok satan teklisi ve de radyo hiti "Dubine" Ocak 2020'de Balkanlarda ki altı ülkede dinleyiciler tarafından yapılan oylama ile yılın en iyi kadın pop şarkısı ödülünü kazandı.
Dünyaca ünlü EXIT Festivali gibi prestijli festivallerde konserler veren sanatçı yeniden yorumladığı "Cafe" teklisini Magic Records ile yeniden çıkardı. Bu şarkı ile sanatçı Balkanlardan son yıllarda çıkan en hit şarkılardan birine imza attı. Şarkıcının single çalışması Ocak 2020'de tüm Avrupa’da yayınlandı.
Hollanda, Belçika, Avusturya, Kıbrıs, ABD, Sırbistan, Bosna, Karadağ gibi onlarca ülkede pop ve caz festivallerinde sahne alan sanatçı, Sırbistan'ın en popüler TV şovu The First Voice'da Jüri olarak yer aldı.
Lena Kovacevic aynı zamanda, ASUS, Frey Wille Mücevherleri, XYZ Premium Moda, MasterCard, Lancome, Samsung, Braun için Premium marka elçiliğini yürütüyor.