BASI YARALARI OLUŞMADAN ÖNLENMELİDİR
BASI YARALARI OLUŞMADAN ÖNLENMELİDİR
Tarih: 23.6.2018 17:26:29

Özel MEDICABIL Hastanesi´nde düzenlenen toplantıda bası yaraları konusu ele alındı. Hastane doktorları ve sağlık çalışanlarının katıldığı toplantıda Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı, Yoğun Bakım Bilim Dalı´ndan Prof. Dr. Nermin Kelebek Girgin konuşmacı olarak katıldı.

Friksiyon, yırtılma ve diğer faktörlerin etkisiyle deri ve deri altındaki dokularda meydana gelen lokalize doku zedelenmelerini bası yarası olarak değerlendirdiklerini ifade edenProf.Dr. Nermin Kelebek Girgin, “Bası yaraları kemik çıkıntıların bulunduğu bölgelerde, uzun süreli yineleyen bası durumlarında, derialtı kapillerlerinin kapanmasında, dolaşımın durması ile nekroz ve ülserasyon durumlarında ortaya çıkar” dedi.

Bası yaralarında kısıtlı fiziksel aktivite, azalmış duyusal algılama, metabolizmanın değişmesi, dolaşım bozuklukları, nemli ortam ile kötü deri hijyeninin risk faktörü oluşturduğunu sözlerine ekleyen Prof.Dr. Nermin Kelebek Girgin, bası yaralarının yaşam kalitesini düşürdüğünü, hastane kalış ve iyileşme süresini uzattığını dile getirirken, “Bası yarası tedavisi önlenmesinden daha pahalıdır ve eğitim çok önemlidir. Bası yarasının en iyi tedavisi oluşmasını önlemektir” şeklinde konuştu.

 

Kaynak:

E Dergi Yıl 4 Sayı 42

/resimler/2019-1/8/1618389474504.jpg