Yeni istasyonda çalışmalar hızlandı

Acemler ve Nilüfer istasyonları arasına yaptırdığı Bursaray’ın 39’uncu istasyonunda çalışmalar hızlandı.

Son 24 saatte korona virüsten 346 kişi hayatını kaybetti

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 346 kişinin korona virüsten hayatını kaybettiğini, 61 bin 28 yeni vaka sayısının olduğunu açıkladı.

İL VE İLÇELERİMİZDE AKŞAM HAVA DURUMU

Bölge genelinin parçalı ve çok bulutlu, Eskişehir ve Kütahya'nın kuzey kesimleri, Bilecik il geneli ve Bursa'nın iç ve güney kesimlerinin yarın öğle saatlerinden sonra kısa süreli hafif sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geç

Bursalı çocukların 10 resmi Tataristan'a gönderiliyor

Bütün Kadınlar KADES'i İndirsin

Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan, Bütün Kadınlar KADES'i indirsin başlıklı köşe yazısında KADES Uygulamasının önemine vurgu yaptı. Ahmet Hakan'ın yazışı şu şekilde

Bursa’da tır faciası

Bursa’nın Orhangazi ilçesinde kontrolden çıkan tır, aynı yönde seyir halinde olan otomobilin üzerine devrildi.

Çocuklar gelenekleri resmetti

- Bu yıl Tataristan’ın Kazan Kenti organizasyonuyla çevrimiçi olarak yapılacak Dünya Tarihi Kentler Birliği

Bursa'da askeri köpek eğiticileri tatbikat yaptı

Milli Savunma Bakanlığı, sosyal medya hesabından Bursa'daki Askeri Veteriner Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı'nda 41. dönem askeri köpek eğitici ve kullanıcısı personelin eğitimini paylaştı.

KIRSAL MAHALLE ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın ve Meclis üyeleri ile birlikte, 16 Ekim 2020 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 7254 Sayılı Torba Yasa

YILDIRIM’DA İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ

Yıldırım Belediyesi, iş arayan vatandaşlar ile firmalar arasında köprü vazifesi görerek, istihdama katkı sağlamaya devam ediyor.

Osmangazi’deki Camilerde Ramazan Temizliği

Osmangazi Belediyesi, Ramazan ayı dolayısıyla ilçedeki camilerde detaylı temizlik ve dezenfeksiyon çalışması yürütüyor.

Bursa’daki kadın cinayetinden saniye saniye görüntüler

Bursa’da ayrılmak üzere olduğu eşini parkın ortasında öldürdükten sonra elinde silahla kaçan zanlı polisi saatlerce peşinden koşturdu.

UTEK’DE EFE DÖNEMİ

UTEK “Uzay Havacılık ve Teknoloji Kulübü” üçüncü olağan genel kurulunda başkanlığa M. Orhan Efe seçildi.

Dündar: “Osmangazi’de Sofralar Ayrı, Gönüller Bir

Osmangazi’den 5 Noktada Sıcak İftarlık Dağıtımı

Bursa’da "pes dedirten" görüntü

Bursa’nın Osmangazi ilçesine bağlı İstiklal mahallesinde kimliği belirlenemeyen 5 genç oyun parkına zarar verdi.

Saç Nasıl Güçlendirilir?

Diş Anksiyetesinin Belirtileri

Göz Seğirmesi Neden Olur?

Ağladığımızda Gözlerimiz Neden Yanıyor ve Gözyaşı Nedir?

Erkeklerde Depresyonun Belirtileri Nelerdir?

Telefonunuzu Koyu Mod’da Kullanmanın Göz Sağlığı İçin Faydaları

Erken Yaşlanmayı En Aza İndiren İpuçları

Avcı takımyıldızında bulunan karanlık bulutsu

Norveç-Svalbard

Sonsuz maymun teoremi nedir?

En Büyük Deniz Felaketlerinden Biri

Uzaya Gönderilen İlk İnsan

Halley kuyruklu yıldızı

Pakistan’ın ulusal anıt ve miras müzesi

Netflix’in Better than Us Dizisi Konusu

Son Yıllarda Popüler Olan Polisiye Filmleri

Gerçek  Olamaz filminin dünya prömiyeri 43. Moskova Uluslararası Film Festivali’nde yapılacak

The Simpsonlar Dizisi Hakkında Bilgiler

Mutlaka İzlenmesi Gereken 12 Gençlik Dizi ve Filmleri

Dylan O'Brien’nin Baş Rolde Olduğu Film

Usta Oyuncu Haluk Bilginer’in Rol Aldığı Bazı Filmler

OSMANGAZİ BELEDİYESİ

BURSA BÖLGE

Dündar: “Osmangazi’de Sofralar Ayrı, Gönüller Bir

Bursa Tabip Odası Çevre Ödülü Kirazlıyayla köylülerine

Bursa Tabip Odası, 14 Mart Tıp Haftası etkinlikleri kapsamında her yıl verdiği Çevre Ödülü’nü bu yıl Kirazlıyayla Yenişehir’e bağlı

Bursa Tabip Odası, 14 Mart Tıp Haftası etkinlikleri kapsamında her yıl verdiği Çevre Ödülü’nü bu yıl Kirazlıyayla Yenişehir’e bağlı Kirazlıyayla Köyü’nde yapılmak istenen çinko-kurşun-bakır zenginleştirme tesisi ve atık barajına karşı mücadele veren köylülere verdi.  Bursa Tabip Odası Başkanı Alpaslan Türkkan, Kirazlıyayla'da düzenlenen etkinlikte ödülü direnişin simgesi haline gelen kadınlara takdim etti. Türkkan, “Çevrelerine sahip çıktıkları ve madene karşı direnmeleri nedeniyle haklı mücadelelerinde yanlarında olduğumuzun mesajını vermek için bu seneki Bursa Tabip Odası Çevre Ödülü’nü takdim etmek için buradayız. Ödülü özellikle Kirazlıyayla kadınlarına vermek istiyorum” dedi.

“YALNIZ BIRAKMADIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER”

Başkan Türkkan’a ödül için teşekkür eden Kirazlıyayla kadınları, “Bizi yalnız bırakmadığınız için teşekkür ederiz. Biz bu madenin köyümüzde olmasını istemiyoruz. Cumhurbaşkanımız dedi ya ‘Biz bize yeteriz.’ Biz de köylü olarak bize yeteriz. Biz zehir solumak istemiyoruz” dedi.

Köylüler, “Bizim yaşam alanımızı aldılar elimizden. Geldiler, kalbimizin, akciğerlerimizin üstüne fabrika kurdular. Orası bizim piknik alanımızdı, kamışlı gölümüzdü, yaşam alanımızdı. Bizim doğamızı, yaşam alanımızı geri versinler. Başka bir şey istemiyoruz. Bir duymayan Cumhurbaşkanımız kaldı. Gidip kendi derdimizi, kendi elimizle, ayağımızla anlatmak istiyoruz. Martın sonu, nisanın başı gibi Ankara’ya gideceğiz” şeklinde konuştu.

Bu mücadelede sonuna kadar köylülerin yanında olacaklarını ifade eden Prof. Dr. Kayıhan Pala ise, “‘Biz Türkiye’nin birçok yerinde mücadeleye katıldık. Bu mücadele asıl belirleyici olan kadınlar. Kadınlar direnirse mutlaka mücadeleyi kazanır. Kimse sizin yaşam alanınıza üstüne konamaz. Hayat paradan değerlidir” dedi.

HUKUKİ SÜREÇ DEVAM EDİYOR

Bursa Barosu Çevre Komisyonu üyelerinden Avukat Eralp Atabek, hukuki sürecin devam ettiğini belirterek şöyle konuştu: “Bir yandan eylem yapıyoruz bir yandan da hukuki süreci devam ettirmeye çalışıyoruz. Meslektaşım Avukat Osman Atalay’la çeşitli davalar açtık. Tabip Odası, Bursa Barosu, TMMOB Genel Merkezi yani Ankara’dan gelen destekle de bu yargısal başvurularımızı sürdürüyoruz. Biliyorsunuz, ÇED davası bilirkişi raporu lehimize olduğu halde reddedildi. Bunun üst mahkemesine başvurduk, Danıştay’a gitti, inceleniyor. Kesimi engellemek için iki orman davası açmıştık. Mahkeme, bilirkişi incelemesi bile yapılmadan ‘ÇED davasında bu iş görülmesi gerekir, bizim işimiz değil’ dercesine davaları reddetmişti. Bir üst mahkemeye başvurusunu yaptık. İstanbul İdare Mahkemesi’nde incelenecek.”

İznik Gölü’nden alınacak su ile ilgili bir davanın daha devam ettiğini sözlerine ekleyen Atabek, “Devlet Su İşleri, savunmasını verdi. Başka bir istekte bulunduğunuzda ‘Bir gram su yok’ diyen DSİ, gölden çekilecek 6 milimin önemli olmadığını söyledi. İznik Gölü’nden hatalı kullanım, kuraklık sebebiyle 6 milim değil, 6 metre geri çekilmiş durumda” ifadelerini kullandı.

BTO Başkanı Doç. Dr. Alpaslan Türkkan, etkinliğin sonunda yaptığı değerlendirmede, Kirazlıyayla köylülerinin haklı mücadelelerinin arkasında durmaya devam edeceklerini belirterek, “Maden sahasındaki çalışmalar durdurulana kadar hukuki süreçleri takip edeceğiz” diye konuştu. Heyet daha sonra inşaatın sürdüğü maden sahasında gözlemlerde bulundu.

Bursa 1. İdare Mahkemesi'nde görülen davada mahkeme, kendi atadığı bilirkişi heyetinin köylülerin lehine olan raporunu görmezden gelerek ÇED raporunun iptali istemini reddetmişti.