SEYAHAT

Türkiye'de gezilecek yerler

MÜSTAKBEL DAMAT EKİBİ KIBRIS TÜRKÜSÜ OLAN “DİLLİRGA” İÇİN STÜDYOYA GİRDİ!

MAGAZİN

Ceza, Türkçe Rap'in derinliklerini değerlendirdi

Charminar

ÇİFTÇİLER YÜKSEK FAİZLERİN ALTINDA 

Gürer, çiftçilerin sorunlarının Araştırma Önergesi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmedi…

Gürer: “Bakanlık çiftçilerin sorunlarını çözemiyor; Meclis devreye girsin”

Gürer: “Bankalar çiftçinin canını okuyor”

 CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, çiftçilerin kredi temini ve borçların ödenmesi konusunda yaşadığı sorunlara araştırılması için verdiği Meclis Araştırma Önergesi TBMM görüşülmesinden sonra AKP oyları İle ret edildi.Bütün siyasi partileri,çiftçilerle alanda konuşup sorunlarını belirlemeye davet eden Gürer, sorunların çözümü için Meclis’in devreye sokulmasını önerdi. Gürer, “Bakanlıkla bu iş olmuyor; olsaydı bu sorunlar bugünlere gelmezdi” dedi.

 CHP’DEN MECLİS ARAŞTIRMA ÖNERGESİ 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, çiftçilerin yaşadıkları sorunların araştırılarak çözüm önerileri getirilmesi amacıyla TBMM’ye sunduğu Meclis Araştırma Önergesi adına bir konuşma yaptı. 

AMAÇ; ÇİFTÇİNİN SORUNLARINI BELİRLEYİP, ÇÖZÜM ÜRETMEK

Artan girdi maliyetleri ve yüksek enflasyon nedeniyle çiftçilerin yüksek faiz oranlarıyla aldıkları kredileri ödeyemediği için icralık olduğunu, elektrik borçlarını bile ödeyemediklerini belirten Gürer, Meclis Araştırma Önergesi vermesindeki  amaçlarının bu sorunların belirlenip çözüm yollarının bulunması, çiftçilerin bu yıl yaşayacakları sorunlara da önceden çözüm üretilmesi olduğunu ifade etti. 

ÇİFTÇİLER YÜKSEK FAİZLERİN ALTINDA 

Bankaların ve Tarım  kredi kooperatifi verdiği krediler üzerindeki yüksek faiz oranları, kooperatifin kaynak kullanım bedellerinin yarattığı olumsuzluklara dikkat çeken CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bildiğiniz gibi, 2018-2019 yıllarında bankaların, özellikle özel bankaların yüzde 40'lara varan kredi faizleri kullandırdığı bu ülkede bir gerçek. Tarım kredi kooperatiflerinin dahi yüzde 8 faiz uygulamasının yanında yüzde 20'leri aşan kaynak kullanım bedeliyle çiftçi ciddi anlamda kredi ödemede sorun yaşıyor. Ülkemizde "destekleme" adıyla çiftçiye verilen destekler ne yazık ki ne ekim döneminde ne de hasat döneminde verilmiyor. Hâlihazırda Çukurova'da 2018-2019'dan kalan, alınmayan destekleme primleri var. Niğde'de de yem bitkilerinin destekleme primleri ödenmedi. Çiftçi kredi kullanma ihtiyacı hasıl olduğu için ve ekim yapabilmek için gidip yüksek faizle kredi kullanıyor. Bunun sonucunda borcunu ödeyemeyince haciz geliyor. Bizim burada amacımız, ülkemizin bu bağlamda yaşadığı sorunun araştırılması, çiftçilerimize destek ve kaynak yaratılması yolunun açılması” dedi. 

BANKALAR ÇİFTÇİNİN CANINI OKUYOR

Çiftçiye kredi veren bankaların ilave masraflar çıkararak adeta çiftçinin canını okuduğunu anlatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Ayrıca ülkemizde elektriğe gelen zamlar tarımda kullanılan elektrikte daha da yüksek oldu. Bunun sonucu, özellikle sulama suyu, yani kuyulardan çıkarılan suda kullanılan elektrik de çiftçinin sırtına büyük bir yük olarak biniyor.Bazı çiftçiler  ürün ekili iken sulama yapamadığı için verim de düşüyor. Adalet ve Kalkınma Partisinin yirmi yıllık tarım politikaları ülkemiz çiftçisine hizmet etmedi. Girdi fiyatlarıyla ilgili bugüne kadar yeterli düzenlemeler sağlanamadığı için fiyatlar da artıyor, maliyetin artması üreticiyi baskılıyor. Şu anda ekimi yapılan mısır tohumuna 5,5 dekar için geçtiğimiz yıl 525 lira para ödeyen üretici şu anda 670 lira ödemeye başlamış bulunuyor” diye konuştu. 

BAKANLIK GİRDİ MALİYETLERİYLE İLİLİ ÇALIŞMA YAPMIYOR

Gürer, girdi fiyatlarının düşmeden, üretim maliyetlerinin geriye çekilme şansının olmadığını da ifade ederek, “Bakanlığın girdilerle ilgili yeterince çalışma yapmadığı ve bu nedenle maliyetlerin arttığı da bir gerçek. Aracılık sistemi de tüketicinin pahalı ürüne erişmesine neden oluyor” şeklinde konuştu. 

BUGÜNDEN CORONO VİRÜSÜ İÇİN TEDBİRLERİ ALMALIYIZ 

CHP Milletvekili Gürer, Çin’de ortaya çıkan ve dünyanın pek çok ülkesinde can almaya devam eden coronavirüsü, önümüzdeki yıl yaşanması muhtemel olan soruna da dikkat çekti. Gürer, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bu konuda henüz bir çalışma yapmamış olduğunu tespit ettiklerini anlatan Gürer, “Çin'den çerezlik ayçiçeği, pirinç, karma yem, tatlandırıcı, ceviz, sarımsak, konserve domates, glikoz şurubu gibi ürünler getiriyoruz. Yani gıdaya yönelik Çin'den gelen ürünlerin önümüzdeki yıl ülkemize gelmeme riski karşısında belli ürünlerin fiyatının artma durumu var. Ürün desenini bugünden yapılandırmak gerekiyor. Çin'den gelecek ürünlerin yerine, Bakanlık, ülkemizde, farklı bölgelerde ekim alanlarını bugünden belirleyip oradaki üreticiye destek verip bu sorunun oluşmamasını sağlamalı. Keza, Çin'de, biliyorsunuz barbunya gibi, patates gibi, ülkemizde de yetişen ve yurt dışı satımı yapılabilecek ürünlerin de yetiştirme alanları var. Bu alanlar da doğru kullanılırsa ve bu coronavirüsün ülkemize girmemesi sağlanırsa önümüzdeki yıl bunların yurt dışına satımı da gerçekleşir. Yani, bu anlamda, üreticiye doğru yönlendirme sağlanırsa sorun yaşanmaz” dedi. 

MECLİSİ DEVREYE SOKALIM

Tüm bu sorunların bir bütün içinde ele alınıp üreticilerin desteklenmesi gerektiğini vurgulayan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, çiftçimizin aç olması, hacizli olması, ipotekli olması, perişan olması bu ülkenin hayrına değil. O anlamda, tarıma, hayvancılığa gerekli destek sağlanmalı. Besicilik de can çekişiyor, yem fiyatları almış başını gidiyor, saman dahi erişimi zorlaşan yem hâline dönüştü. Buradaki amacımız: Çiftçinin yaşadığı sorunu araştıralım diyoruz. Bütün partiler gidelim; alanda, yerde odalarla, çiftçilerle konuşalım; çözüm için de Meclisi devreye sokalım. Bakanlıkla bu iş olmuyor; olsaydı bu sorunlar bugünlere gelmezdi…” ifadelerini kullandı. 

ÖNERGE KABUL EDİLMEDİ!

Bu arada TBMM Genel Kurulu’nda yapılan oylamada CHP’nin çiftçilerin sorunlarının belirlenip, çözüm yollarının bulunmasına ilişkin vermiş olduğu Meclis Araştırma Önergesi  AKP oyları İle ret edildi.

Gürer, TBMM Genel kurulunda gıda  güvenirliği üzerine konuştu.

Gürer “Gıda denetimleri için Belediyelere yetki verilmelidir”

Gürer: “Ne yiyip, ne içtiğimizi bilmiyoruz”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM’de görüşülen “Ürün Güvenliği” ile ilgili Kanun Teklifi üzerinde yaptığı konuşmada, yaşanan birçok hastalığın altyapısında, denetimi yapılmayan gıda ürünlerinin olduğunu belirtti. 

Ülkemizde gıda güvenliği konusunda ciddi sorunların olduğuna dikkat çeken Gürer, denetimlerde yaşanan aksaklıklar, merdiven altı üretime dikkat çekti.Gürer, “Sorunlar  nedeniyle insanlar ne yiyip, ne içtiğini bilmiyor” dedi. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen “Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanun Teklifinin 22'nci maddesi” üzerinde görüşlerini belirtmek üzere söz aldı. 

GIDA GÜVENLİĞİ İLE İLGİLİ SORUN ÇOK 

Gürer, “2002 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi iktidara geldikten sonra 2004 yılında "neden" ve "niçin"i hâlâ bilinmediği biçimde, belediyelerin gıdayla ilgili yetkileri alındı, merkeze çekildi, Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilendirildi, bu süreçte nişasta bazlı şurubun Türkiye'ye girmesi sağlandı, enerji içeceklerinin Türkiye pazarına girmesi sağlandı. Gıda ürünleriyle ilgili bir yasa çıkarılması gerekirse öncelikle insan sağlığına zararlı olan nişasta bazlı şuruptan işe başlamak gerekir. Bilahare, 2006 yılında, dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan ve Bakanlar Kurulu kararıyla, domuz, at, tavşan, kasaplık hayvan olması yönünde de bir karar alındı. Keza, 2010 yılına geldiğimizde, bu kez, veteriner hizmetleriyle gıda ve bitki bir arada değerlendirilip bir kanun çıkarıldı. Bu kanunla da belediyelerin sağlık birimlerinin dâhi analiz yapma yetkileri merkeze çekildi. Yalnızca sağlık birimleri hayvanlarla ilgilenen bir konuma getirildi. Zabıta bir yere denetime gittiği zaman tarım il müdürlüğünden bir yetkili gelmeden ne ceza kesebildi ne denetim yapabildi. Günümüze geldiğimizde, gıdayla ilgili yaşanan sorunlar, gerçek anlamda, ürün güvenirliğini ciddi anlamda sorunlu kıldı; ilgili bakanın da bu konuda söyledikleri var” dedi. 

DAVUL ZURNAYLA DENETİME GİDİYORLAR!

Hileli gıda ürünleriyle ilgili TBMM Başkanlığına hapis cezasını da içeren Kanun Teklifi verdiğini hatırlatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Gıdayla ilgili, şu anda, ülkemizde ne yediğimizi, ne içtiğimizi ciddi anlamda bilmiyoruz. Bazen Sayın Bakan çıkıyor, denetimlerle ilgili açıklamalar yapıyor, ‘Şu anda, 81 ilde bir haftadır denetim sürdürüyoruz’ diyor. Davul zurnayla gidilen denetim bu işi doğru yapan insanların üstüne yapılan bir denetime dönüşmüş durumda. Biz ‘İşini doğru yapan üreticiyi koruyalım’ diyoruz, onlar işini doğru yapan üreticiyi denetleyip ‘Şu kadar denetim yaptık’ diyor” ifadelerini kullandı. 

MERDİVEN ALTI İŞLETMELER DENETLENMİYOR

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, insan sağlına zararlı ürünlerin üretildiği merdiven altı işletmelerin varlığına dikkat çekerek, denetim yapılırken bunların tespit edilemediğini, çünkü yapılan denetimlerdeki amacın sağlığa zararlı ürünlerin saptamak, onların üzerine gitmek olmadığını belirtti.

ESKİDEN ÇALIŞANLARIN PORTÖR MUAYENESİ YAPILIRDI

Tarım ve Orman Bakanlığının bu işletmelerin üzerine gitme gibi bir amacı var ise denetim yetkisini paylaşma yetkisinin de bulunduğunu vurgulayan Gürer, “Bunun için yapılması gereken, başta büyükşehir belediyeleri olmak üzere, gıda denetimlerini belediyeler üzerinden de sağlayacak uygulamalara geri dönmek. Örneğin portör muayenesi ve akciğer filmleri zorunluyken, zabıta eliyle de denetlenirken bunlar kaldırıldı; bu, üretene bırakıldı; bir yerde çalışanın portör muayenesi ya da akciğer filmi oradaki çalıştırılanın inisiyatifine terk edildi” diye konuştu.

HİLELİ ÜRÜNLER

 CHP Milletvekili Gürer, “Bakanlık açıklıyor; süt ve süt ürünlerinde, et ve et ürünlerinde, enerji içeceğinde, çikolatada ve benzeri gıdada tükettiğimiz ürünlerdeki hileleri Bakanlık kendi internet sitesinde açıklıyor ama sınırlı sayıda, bunun bütününün ele alınması gerekiyor. O nedenle ülkemizde acil, gıda ürünleriyle ilgili bir kanunun dört başı mamur çıkarılması gerekiyor. Bu işle ilgili yeterli denetim ve kontroller de ne yazık ki sağlanamıyor” şeklinde konuştu. 

HASTALIKLARIN ALTYAPISINDA DENETİMSİZ GIDA ÜRÜNLERİ VAR

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Gıdaya yönelik gerçek anlamda ülkemizde sorunlar yaşanıyor. Bunun gerek sebze-meyve gerekse üretilmiş mamul açısından ele alınması ve gıdanın mutlaka ve mutlaka insan sağlığına zarar vermeyecek boyutlarda değerlendirilmesi gerekiyor. Yaşanan birçok hastalığın altyapısı incelendiğinde gıda ürünleriyle insan bedeninin kendi kendini yok ettiğini görüp anlamak bilim insanlarının görevi ve onlar da bunun böyle olduğunu söylüyorlar” dedi.

BU KONUDA ÇOK ŞEY ANLATABİLİRİM…

CHP Milletvekili Gürer, gıda güvenliğine yönelik düzenlemelerin herkes için gerekli olduğuna da dikkat çekerek, “Çünkü şu anda ne yediğimizi, ne içtiğimizi bilmiyoruz. Bununla ilgili de çok iddialıyım hatta radyasyondan başlayarak kullanılan suyuna kadar birçok konuda söyleyeceğim çok söz var ama sınırlı sürede anlatabildiklerim bunlar” ifadelerini kullandı.

Gürer: “EYT’liler ve Taşeronlar açlığa mahkûm ediliyor”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, emeklilikte yaşa takılanlar ve taşeron firmada kalıp kadro alamayanların yaşadığı mağduriyeti gündeme getirdi. Gürer, İşsizlik Fonu’nun amacı dışında kullanılmasının çalışanlar açısından oluşturduğu riske de dikkat çekti. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis Genel Kurulu’nda söz olarak, Türkiye’de çalışma yaşamında ortaya çıkan sorunlar ve emeklikte yaşa takılanların (EYT) mağduriyetlerine vurgu yaptı. 

NE EMEKLİ OLABİLİYORLAR NE YENİ BİR İŞ BULABİLİYORLAR 

Emeklilikte yaşa takılanların yaş kademesiyle işsiz kalıp açlığa mahkûm edildiğini anlatan CHP Milletvekili Gürer, “Bu durumda olanlar, prim ve gün sayısını doldurdukları hâlde yaş nedeniyle işsiz kaldıklarında yeni bir işe giremedikleri için ciddi bir mağduriyet yaşamaktadır” dedi. 

TAŞERONLAR DA İŞSİZLİK SORUNUYLA KARŞI KARŞIYA 

Kamuda bazı kurumlarda taşeron işçilere kadro verildiği halde halen on binlerce çalışanın taşeron firmaların bünyesinde çalıştırıldığına dikkat çeken CHP Milletvekili Gürer, “Taşeron firmada daimî kadroya dahil edilmeyenler için yaşadıkları mağduriyet işsizlik olmaktadır” diye konuştu. 

İŞSİZLİK FONU AMACI DIŞINDA KULLANILIYOR

İşsizlik Fonu’nun amaç dışı kullanıldığına da vurgu yapan CHP Milletvekili Gürer, “İşsizlik sigortası, işini kaybedenler için daha uzun süre koruma, ödenek verme, istihdama kadar işsizi korumalı sisteme evrilmelidir” şeklinde konuştu. 

İLGİLİ BAKANLIKLAR GEREKLİ ÇALIŞMAYA HEMEN BAŞLAMALI 

Gürer, tüm bu sorunların çözüme kavuşturulması için ilgili bakanlıkların gerekli çalışmaları yapması gerektiğini de sözlerine ekledi.