BURSA BÖLGE

Salgına Karşı “Paylaşım” Kalkanı

Ülke Genelinde 4 Gün Boyunca Yoğunlaştırılmış Koronavirüs Denetimleri Gerçekleştirilecek

Rize’ye meydan Meclisin kararı

Tedarik Zincirinin başarılı isimleri ödüllerine kavuşuyor

DEZENFEKTE ÇALIŞMALARI ARALIKSIZ SÜRÜYOR

Osmangazi’de Online Ödeme Kolaylığı

Bursa’ya hareketlilik ödülü

Orhaneli’de eko-turizm atağı

İnegöl Belediyesi e-devlet’te zirveyi kimseyle paylaşmıyor

Kayıp kızlar Bursa'yı ayağa kaldırdı

Bursa'daki sahte polislerden 4'ü tutuklandı

UEFA Avrupa Ligi: Karabağ: 1 - DG Sivasspor: 1 (İlk yarı)

UEFA Avrupa Ligi I Grubu dördüncü maçında Karabağ, DG Sivasspor’u ağırlıyor. Müsabakanın ilk yarısı 1-1’lik eşitlikle sonuçlandı.

UEFA Avrupa Ligi: Karabağ: 1 - Sivasspor: 0 (Maç devam ediyor)

UEFA Avrupa Ligi: Karabağ: 1 - Sivasspor: 0 (Maç devam ediyor)

Beşiktaş Olağan Genel Kurul Toplantısı 23 Aralık’ta gerçekleşecek

Beşiktaş Olağan Genel Kurul Toplantısı 23 Aralık’ta gerçekleşecek

Ahmet Nur Çebi: “Pandemide zararımız 400-500 milyon TL arası”

Ahmet Nur Çebi: “Pandemide zararımız 400-500 milyon TL arası”

Sağlık Bakanı Koca: “COVID-19’a karşı aşı geliştirme çalışmaları yarışında biz de varız”

Son 24 saatte korona virüsten 174 kişi hayatını kaybetti

“Önümüzde Milletçe Teyakkuzda Olmamız Gereken Günler Var”

Litvanya’da vizon çiftliğinde Covid-19 alarmı

Bakan Ersoy: “Aşılama programını aralık itibarıyla devreye alıyoruz”

Korona virüs Bodrum’da pazarları boş bıraktı

Pirinç unu maskesi

Netflix’te Bugün Popüler
En İyi 5 Romantik Film Önerisi (part 3)
Paralı bir askerin hayatını anlatan günün film önerisi
Bilim Kurgu filmleri sevenlerin izleyebileceği 10 uzay konulu bilim kurgu filmi
En İyi 5 Romantik Film Önerisi (part 2)

Demir eksikliğinin 9 belirtisi

Demir eksikliğinin 9 belirtisi

Demir eksikliği, vücudunuzda yeterince mineral demir olmadığında ortaya çıkar. Vücudunuzun, kırmızı kan hücrelerinde vücutta oksijen taşımalarını sağlayan bir protein olan hemoglobini yapmak için demire ihtiyacı vardır. Vücudunuzda yeterli hemoglobin yoksa, dokularınız ve kaslarınız etkili bir şekilde çalışabilmek için yeterli oksijen alamaz. Bu, anemi denen bir duruma yol açar. Farklı anemi türleri olmasına rağmen, demir eksikliği anemisi dünya çapında en yaygın olanıdır. Demir eksikliğinin yaygın nedenleri şunlardır;

Günlük beslenme ihtiyaçlarını karşılamayan veya aşırı derecede kısıtlanmış bir diyet nedeniyle yetersiz demir alımı

Hamilelik sırasında artan demir ihtiyacı

Ağır dönemler veya iç kanama yoluyla kan kaybı

Demir eksikliği, yaşam kalitenizi etkileyebilecek semptomlara neden olabilir. Bunlar nefes darlığı, yorgunluk ve azalmış konsantrasyondur.

Demir eksikliğinin belirti ve semptomları şunlara bağlı olarak değişir;

Aneminin şiddeti

Ne kadar çabuk gelişir

Yaşınız

Şu anki sağlık durumunuz

Bazı durumlarda, insanlar hiçbir belirti yaşamaz. İşte en yaygın olandan başlayarak demir eksikliğinin 9 belirti ve semptomu.

1.Olağandışı yorgunluk

Çok yorgun hissetmek, demir eksikliğinin en yaygın belirtilerinden biridir. Bu belirti, yeterli demire sahip olmayan kişilerde yaygındır. Bu yorgunluk, vücudunuzda oksijen taşınmasına yardımcı olan hemoglobin adı verilen bir protein yapmak için ihtiyaç duyduğu demire sahip olmadığı için olur.Yeterli hemoglobin olmadan, dokularınıza ve kaslarınıza daha az oksijen ulaşarak onları enerjiden mahrum eder. Kalbinizin ayrıca vücudunuzda oksijen bakımından zengin kanı daha fazla hareket ettirmek için daha fazla çalışması gerekir, bu da sizi yorabilir. Yorgunluk genellikle yoğun, modern bir yaşamın normal bir parçası olarak kabul edildiğinden, demir eksikliğini tek başına bu semptomla teşhis etmek zordur. Bununla birlikte, demir eksikliği olan birçok insan, zayıflık, huysuzluk veya konsantre olmakta güçlük çekmenin yanı sıra düşük enerji yaşar.

2.Solgunluk

Kırmızı kan hücrelerindeki hemoglobin kana kırmızı rengini verir, bu nedenle demir eksikliği sırasındaki düşük seviyeler kanı daha az kırmızı yapar. Bu nedenle demir eksikliği olan kişilerde cilt sağlıklı rengini veya sıcaklığını kaybedebilir. Demir eksikliği olan kişilerde bu solukluk vücudun her yerinde görünebileceği gibi tek bir bölgeyle sınırlı da olabilir. Bu şunları içerir;

Yüz

Diş etleri

İç dudakların veya üst göz kapağının

Bu genellikle doktorların demir eksikliği belirtisi olarak arayacağı ilk şeylerden biridir. Ancak kan testi ile doğrulanmalıdır. Solukluk daha çok orta veya şiddetli anemi vakalarında görülür.Alt göz kapağınızı aşağı doğru çekerseniz, iç katman canlı kırmızı renkte olmalıdır. Çok soluk pembe veya sarı renkteyse bu demir eksikliğiniz olduğunu gösterebilir. Daha koyu ten rengine sahip kişilerde, göze çarptığı tek alan bu olabilir.

3.Nefes darlığı

Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinizin vücudunuzda oksijen taşımasını sağlar. Demir eksikliği sırasında hemoglobin seviyeleri düşük olduğunda, oksijen seviyeleri de düşük olacaktır. Bu, kaslarınızın yürüme gibi normal aktiviteler için yeterli oksijen almayacağı anlamına gelir. Sonuç olarak, vücudunuz daha fazla oksijen almaya çalışırken nefes alma hızınız artacaktır. Bu nedenle nefes darlığı yaygın bir semptomdur. Kendinizi yürüme, merdiven çıkma veya egzersiz gibi kolay bulduğunuz normal, günlük işleri yaparken nefessiz kalıyorsanız, demir eksikliği suçlanabilir.

4.Baş ağrısı ve baş dönmesi

Demir eksikliği özellikle kadınlarda baş ağrısına neden olabilir. Bu belirti diğerlerine göre daha az yaygın gibi görünmektedir ve genellikle baş dönmesi veya baş dönmesi. Demir eksikliği ile baş ağrıları arasındaki bağlantı hala belirsizdir. Kırmızı kan hücrelerindeki düşük hemoglobin seviyeleri beyne yeterince oksijen gitmediği anlamına geldiği için baş ağrısı oluşabilir. Sonuç olarak, beyindeki kan damarları şişerek basınç ve baş ağrısına neden olabilir. Baş ağrısının birçok nedeni olmasına rağmen, sık, tekrarlayan baş ağrıları ve baş dönmesi demir eksikliğinin bir işareti olabilir.

5.Kalp çarpıntısı

Kalp çarpıntısı olarak da bilinen dikkat çekici kalp atışları, demir eksikliği anemisinin başka bir belirtisi olabilir. Demir eksikliği, anemi ve kalp problemleri arasındaki ilişki hala araştırılmaktadır, ancak oksijen tedarikiyle ilgili olabilir. Hemoglobin, vücutta oksijenin taşınmasına yardımcı olan kırmızı kan hücrelerindeki proteindir. Demir eksikliğinde, düşük hemoglobin seviyeleri, kalbin oksijen taşımak için daha fazla çalışması gerektiği anlamına gelir. Bu, düzensiz kalp atışlarına veya kalbinizin anormal derecede hızlı attığı hissine. Aşırı durumlarda, kalp büyümesine, kalp hırıltısına veya kalp yetmezliğine. Bununla birlikte, bu semptomlar çok daha az yaygın olma eğilimindedir. Bunları tecrübe etmek için uzun süre demir eksikliğine sahip olmanız gerekir.

6.Dil ağızda şişlik ve ağrı

Bazen ağzınızın içine veya çevresine bakmak, demir eksikliği aneminiz olup olmadığını gösterebilir. Belirtiler arasında dilinizin şişmesi, iltihaplanması, solması veya tuhaf bir şekilde pürüzsüz hale gelmesi. Demir eksikliği, ağzınızın çevresinde başka semptomlara da neden olabilir. Bunlar şunları içerir;

Kuru ağız

Ağzınızda yanma hissi

Ağzınızın köşelerinde ağrılı kırmızı çatlaklar

Ağız ülseri

7.Huzursuz bacaklar

Demir eksikliği huzursuz bacak sendromuyla ilişkilendirilmiştir. Huzursuz bacak sendromu, istirahat halindeyken bacaklarınızı hareket ettirmek için güçlü bir dürtüdür. Ayrıca ayaklarınızda ve bacaklarınızda hoş olmayan ve garip emekleme veya kaşıntılı hislere neden olabilir. Genellikle geceleri daha kötüdür, yani uyumakta zorlanabilirsiniz . Huzursuz bacak sendromunun nedenleri tam olarak anlaşılamamıştır. Bununla birlikte, demir eksikliği anemisi olan kişilerin yaklaşık% 25'inde huzursuz bacak sendromu vardır. Huzursuz bacak sendromu prevalansı , demir eksikliği olan kişilerde genel popülasyona göre dokuz kat daha fazladır.

8.Kırılgan tırnaklar

Demir eksikliğinin çok daha az görülen bir belirtisi kırılgan veya kaşık şeklindeki tırnaklardır . Bu duruma koilonychia. Genellikle ilk işaret, kolayca kırılan ve çatlayan kırılgan tırnaklardır. Demir eksikliğinin ilerleyen aşamalarında, kaşık gibi yuvarlak bir görünüm vermek için tırnağın orta kısmının ve kenarlarının kaldırıldığı kaşık şeklinde tırnaklar oluşabilir. Ancak bu, demir eksikliği olan kişilerin sadece %5'inde görülen nadir bir yan etkidir. Genellikle sadece ağır demir eksikliği anemisi vakalarında görülür.

9.Diğer potansiyel işaretler

Garip istek. Garip yiyecekler veya gıda dışı ürünler için duyulan özlem, " pika " olarak adlandırılır . Genellikle buz , kil, kir, tebeşir veya kağıt yeme isteklerini içerir ve demir eksikliğinin bir işareti olabilir. Hamilelik sırasında da ortaya çıkabilir. Depresif hissetmek. Demir eksikliği anemisi yetişkinlerde depresyonla ilişkilendirilebilir. Demir eksikliği olan hamile kadınların da depresyona yakalanma şansı daha yüksek olabilir. Soğuk eller ve ayaklar. Demir eksikliği, ellere ve ayaklara daha az oksijen gitmesi anlamına gelir. Bazı insanlar genellikle soğuğu daha kolay hissedebilir veya elleri ve ayakları üşümüş olabilir. Daha sık enfeksiyonlar. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi için demir gerekli olduğundan, demir eksikliği enfeksiyon riskinizi artırabilir.