Doğru Kişiyi Bulmak İçin Arkadaşlık İpuçları ve Sağlıklı Bir İlişkinin Yolları
Tek bir kişi olarak yaşam, kendi hobilerinizi ve ilgi alanlarınızı takip etmekte özgür olmak, kendi şirketinizden nasıl keyif alacağınızı öğrenmek ve sessizlik yalnızlık anlarını takdir etmek gibi birçok ödül sunar. Ancak, hayatınızı birisiyle paylaşmaya hazırsanız ve kalıcı, değerli bir ilişki kurmak istiyorsanız, tek bir kişi olarak yaşam da sinir bozucu görünebilir.
Tarih: 6.2.2019 18:59:27

Seni aşkı bulmaya engelleyen şey nedir?

Tek bir kişi olarak yaşam, kendi hobilerinizi ve ilgi alanlarınızı takip etmekte özgür olmak, kendi şirketinizden nasıl keyif alacağınızı öğrenmek ve sessizlik yalnızlık anlarını takdir etmek gibi birçok ödül sunar. Ancak, hayatınızı birisiyle paylaşmaya hazırsanız ve kalıcı, değerli bir ilişki kurmak istiyorsanız, tek bir kişi olarak yaşam da sinir bozucu görünebilir.

Birçoğumuz için, duygusal bagajımız, doğru romantik ortağı bulmayı zor bir yolculuk haline getirebilir. Belki de sağlam, sağlıklı bir ilişkinin rol modelinin olmadığı bir evde büyüdünüz ve böyle bir şeyin varlığından bile şüphe ediyorsunuz. Ya da belki de arkadaşlık geçmişin sadece kısa laflardan ibarettir ve nasıl bir ilişki kurulacağını bilmiyorsun. Geçmişinizden çözülmemiş bir sorun nedeniyle yanlış türde insanlardan etkilenebilir veya aynı kötü seçimleri tekrar tekrar yapmaya devam edebilirsiniz. Belki de doğru kişiyle tanışmak için en iyi ortamlara girmiyorsunuzdur, ya da bunu yaptığınızda kendinize yeterince güvenmiyorsunuzdur. Durum ne olursa olsun, engellerinizin üstesinden gelebilir ve sağlıklı bir romantik ilişki yaşayabilirsiniz.

Sağlıklı bir ilişki nedir?

Sağlıklı bir ilişki iki insanın aşağıdakileri temel alan bir bağlantı geliştirmesidir:

 • Karşılıklı saygı
 • Güven
 • Dürüstlük
 • Destek
 • Adil / eşitlik
 • Ayrı kimlikler
 • İyi iletişim
 • Oynaklık / düşkünlük duygusu

Sevgiyi bulmanın ilk adımı, uzun süreli sevgiyi bulmanızı engelleyebilecek ilişkiler ve ilişkilerle ilgili yanlış anlamaların bir kısmını yeniden değerlendirmektir.

Arkadaş Bulma ve Sevgi Aramaya İlişkin Ortak Efsaneler 

Efsane: Sadece bir ilişki içindeysem mutlu veya yerine gelebilirim ya da ilişkisiz olmaktan daha kötü bir ilişkiye sahip olmak daha iyidir.

Gerçek: Sağlam bir ilişki içinde olmanın sağladığı sağlık yararları varken, birçok insan bir çiftin parçası olmadan da mutlu ve yerine getirilebilir. Bekarlığa eşlik eden bazı sosyal çevrelerdeki damgalanmaya rağmen, sadece “uyum” için bir ilişki girmemek önemlidir. Yalnız olmak ve yalnız olmak aynı şey değildir. Ve hiçbir şey kötü bir ilişkide olduğu kadar sağlıksız ve karamsar değildir.

Efsane: Birisine anında bir çekim hissetmiyorsam, takip etmeye değer bir ilişki değildir.
Gerçek: Bu, özellikle uygunsuz seçimler yapmak için bir geçmişiniz varsa, ortadan kaldırmak için önemli bir efsanedir. Anında cinsel çekim ve kalıcı aşk mutlaka el ele gitmez. Duygular zamanla değişebilir ve derinleşebilir ve bazen arkadaşlar aşık olur - eğer bu ilişkilere gelişme şansı verirseniz.

Efsane: Kadınlar erkeklerden farklı duygulara sahiptir.
Gerçek: Kadınlar ve erkekler benzer şeyler hisseder, ancak bazen toplumun sözleşmelerine göre duygularını farklı ifade ederler. Ancak hem erkekler hem de kadınlar üzüntü, öfke, korku ve neşe gibi aynı temel duyguları deneyimliyorlar.

Efsane: Gerçek aşk sabittir veya Fiziksel çekim zamanla kaybolur.
Gerçek: Aşk nadiren statiktir, ancak bu sevginin ya da fiziksel çekimin zaman içinde solmaya mahkum olduğu anlamına gelmez. Yaşlandıkça, hem erkeklerde hem de kadınlarda daha az cinsel hormon vardır, ancak duygu çoğu zaman tutkuyu hormonlardan daha fazla etkiler ve cinsel tutku zamanla daha da güçlenebilir.

Efsane: Birisi hakkında sevmediğim şeyleri değiştirebileceğim.
Gerçek: Kimseyi değiştiremezsiniz. İnsanlar sadece değiştirmek istediklerinde ve zamanlarında değişirler.

Efsane: Aileme yakın hissetmedim, bu yüzden samimiyet benim için her zaman rahatsız edici olacak.
Gerçek: Herhangi bir davranış biçimini değiştirmek için asla geç değildir. Zamanla ve yeterince çabayla, düşünme, hissetme ve hareket etme şeklinizi değiştirebilirsiniz.

Efsane: Anlaşmazlıklar her zaman bir ilişkide sorun yaratır.
Gerçek: Çatışma olumsuz ya da yıkıcı olmak zorunda değildir. Doğru çözme becerileri ile çatışma bir ilişkide büyüme için bir fırsat da sağlayabilir.

/resimler/2019-2/6/1904145736541.jpg

Arkadaş bulma ve aşkı bulma ile ilgili beklentiler

Uzun vadeli bir ortak aramaya başladığımızda veya romantik bir ilişkiye girdiğimizde, çoğumuz bunu önceden belirlenmiş (genellikle gerçekçi olmayan) beklentilerle yapıyoruz - örneğin, kişinin nasıl görünmesi ve davranması, ilişkinin nasıl ilerlemesi gerektiği ve Her ortağın yerine getirmesi gereken roller. Bu beklentiler aile geçmişinize, akran grubunuzun etkisine, geçmiş deneyimlerinize ve hatta film ve TV şovlarında gösterilen ideallere dayanabilir. Bu gerçekçi olmayan beklentilerin çoğunu korumak, potansiyel ortakların yetersiz görünmesine ve yeni ilişkilerin hayal kırıklığına uğramasına neden olabilir.

Neyin önemli olduğunu düşünün

Bir partnerde ne istediğinizi ve neye ihtiyacınız olduğunu ayırt edin . İstenir pazarlık istiyor, ihtiyaçlar yok.

İsteyen meslek, akıl ve boy, kilo ve saç rengi gibi fiziksel özellikler içerir. Bazı özellikler ilk başta çok önemli görünse de, zaman içerisinde, genellikle seçimlerinizi gereksiz yere sınırladığınızı görürsünüz. Örneğin, kim olduğunu bulmak daha önemli olabilir:

 • Çok zeki olmaktan çok meraklı. Meraklı insanlar zamanla daha zeki büyür, parlak olanlar ise meraksızlıkta entelektüel olarak kaybolabilir.
 • Seksi olmaktan çok şehvetli.
 • Güzel ya da yakışıklı olmaktan çok önemsiyorum.
 • Göz alıcı değil, biraz gizemli.
 • Zengin olmaktan ziyade mizahi.
 • Belirli bir etnik veya sosyal geçmişe sahip biri yerine, kendinize benzer değerleri olan bir aileden.

İşleri perspektifte tutun

Bir ilişki arayışınızı yaşamınızın merkezi yapmayın. Sevdiğiniz aktiviteler, kariyeriniz, sağlığınız ve aileniz ve arkadaşlarınızla olan ilişkinize odaklanın. Kendinizi mutlu etmeye odaklandığınızda, yaşamınızı dengede tutar ve özel biriyle karşılaştığınızda sizi daha ilginç biri yapar.

İlk izlenimlerin, özellikle İnternet buluşma söz konusu olduğunda her zaman güvenilir olmadığını unutmayın. Bir kişiyi gerçekten tanımak her zaman zaman alır ve çeşitli durumlarda biriyle birlikte olmanız gerekir. Örneğin, bu kişi işler iyi gitmediğinde veya yorgun, sinirli veya aç olduğunda ne kadar iyi baskı altında kalır?

Kendi kusurların ve eksikliklerin konusunda dürüst ol. Herkesin kusurları vardır ve sürecek bir ilişki için, birinin olmasını istediğin kişi ya da olması gerektiğini düşündüğü kişi için sevmesini istiyorsun. Ayrıca, bir kusur olduğunu düşündüğünüz şey aslında başka bir kişinin ilginç ve çekici bulduğu bir şey olabilir. Tüm bahaneleri atmakla, diğerini de aynı şeyi yapmaya teşvik edersiniz, bu da dürüst, daha tatmin edici bir ilişki sağlar.

/resimler/2019-2/6/1911163090654.jpg

Orijinal bir bağlantı kurun

Tanışma oyunu sinir bozucu olabilir. Nasıl karşılaşacağınız ve randevunuzun sizden hoşlanıp hoşlanmayacağı konusunda endişelenmeniz doğaldır. Ama ne kadar utangaç veya sosyal olarak garip hissettiğiniz farketmez, sinirlerinizi ve kişisel bilincinizi yenebilir ve büyük bir bağlantı kurabilirsiniz.

Dışa doğru odaklan, içe değil. İlk buluşma sinirleriyle savaşmak için dikkatinizi, tarihinizin ne söylediği ve yaptığı ve iç düşünceleriniz yerine etrafınızda neler olup bittiğine odaklanın. Şu anda tam olarak mevcut kalmak, endişelerinizi ve güvensizliklerinizi aklınızdan çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

Meraklı ol. Başkasının düşüncelerini, duygularını, deneyimlerini, hikayelerini ve fikirlerini gerçekten merak ettiğinizde, gösterir - sizden hoşlanacaktır. Kendinizi randevunuzla tanıştırmaya çalışarak geçirdiğiniz zamandan çok daha çekici ve ilginç bir şekilde karşılaşırsınız. Randevunuzla gerçekten ilgilenmiyorsanız, ilişkiyi daha da ilerletmek için çok az nokta var.

Orijinal olun. Başkalarına ilgi göstermek sahte olamaz. Sadece dinliyor veya umursuyormuş gibi davranıyorsanız, randevunuz buna göre belirlenir. Hiç kimse manipüle edilmekten veya yerleştirilmekten hoşlanmaz. Bağlanmanıza ve iyi bir izlenim bırakmanıza yardımcı olmak yerine, çabalarınız büyük olasılıkla geri tepecektir. Randevunuzla gerçekten ilgilenmiyorsanız, ilişkiyi daha da ilerletmek için çok az nokta var.

Çok dikkat. Diğer kişiyi gerçekten dinlemek için çaba gösterin. Ne söylediklerine, yaptıklarına ve nasıl etkileşimde bulunduklarına çok dikkat ederek, onları hızla tanıyacaksınız. Birilerinin tercihlerini, size anlattıkları hikayeleri ve yaşamlarında neler olup bittiğini hatırlamak gibi küçük şeyler çok yol kat eder.

Akıllı telefonunuzu uzaklaştırın. Çok görevliyken gerçekten dikkat edemez veya gerçek bir bağlantı kuramazsınız. Sözsüz iletişim - ince hareketler, ifadeler ve diğer görsel ipuçları - bize başka bir kişi hakkında çok şey anlatır, ancak siz ayarlanmadıkça kaçırmaları kolaydır.

/resimler/2019-2/6/1909510743198.jpg

Eğlenmeye öncelik verin

Çevrimiçi buluşma, bekarlar ve hızlı buluşma gibi eşleştirme hizmetleri bazı insanlar için eğlencelidir, ancak diğerleri için yüksek basınçlı iş görüşmeleri gibi hissedebilirler. Ve tanışma uzmanları size söyleyebilecekleri ne olursa olsun, doğru kariyeri bulmak ve kalıcı aşk bulmak arasında büyük bir fark vardır.

Randevu alanlarını araştırmak ya da barlarda takılmak yerine, vaktinizi sosyal bir ortamınızı genişletmek ve yeni etkinliklere katılmak için tek bir kişi olarak düşünün. Odaklanmana eğlen. Sevdiğiniz aktiviteleri takip ederek ve kendinizi yeni ortamlara sokarak, benzer ilgi alanlarını ve değerleri paylaşan yeni insanlarla tanışacaksınız. Özel birini bulmasanız bile, yine de eğlenmiş olacaksınız ve belki de yeni arkadaşlıklar kurmuş olacaksınız.

Eğlenceli aktiviteler ve benzer düşünceli insanlar bulmak için ipuçları:

 • Favori bir yardım kuruluşu, hayvan barınağı veya siyasi kampanya için gönüllü olun . Hatta gönüllü bir tatil bile deneyebilirsiniz (ayrıntılar için aşağıdaki Kaynaklar bölümüne bakın).
 • Yerel bir kolejde veya üniversitede uzatma kursuna katılın.
 • Dans, yemek pişirme veya sanat dersleri için kaydolun.
 • Koşu klübüne, yürüyüş grubuna, bisiklet grubuna veya spor ekibine katılın.
 • Bir tiyatro grubuna, film grubuna katılın ya da bir müzede panel tartışmalarına katılın.
 • Yerel bir kitap grubu veya fotoğraf kulübü bulun.
 • Yerel yemek ve şarap tadımı etkinliklerine veya sanat galerisi açılışlarına katılın.
 • Yaratıcı olun: Bölgenizdeki mevcut aktivitelerin bir listesini yazın ve gözleriniz kapalıyken, normalde asla göz önünde bulundurmayacağınız bir şey olsa bile, rastgele bir sıraya koyun. Direk dansı, origami veya çim bovlingine ne dersin? Konfor bölgenizden çıkmak kendi içinde faydalı olabilir.

/resimler/2019-2/6/1906027613776.jpg

Reddetmeyi dikkatlice uygulayın

Bir noktada, aşkı arayan herkes, hem reddedilen kişi hem de reddedilen kişi olarak reddedilmek zorunda kalacaktır. Çıkmanın kaçınılmaz bir parçası ve asla ölümcül değil. Olumlu kalmak ve kendinize ve başkalarına karşı dürüst olmakla, reddetme ile baş etmek çok daha az korkutucu olabilir. Kilit nokta reddetmenin çıkmanın kaçınılmaz bir parçası olduğunu kabul etmek, ancak endişelenmek için fazla zaman harcamamaktır. Asla ölümcül değil.

Çıkarken ve aşkı ararken reddetmenin üstesinden gelmek için ipuçları

Kişisel olarak alma. Bir veya birkaç randevudan sonra reddedilirseniz, diğer kişi sizi yalnızca yüzeysel nedenlerden ötürü kontrol edemediğiniz için reddedebilir - bazı insanlar sadece sarışınları esmerlere tercih eder, sohbet eden insanları sessiz olanları tercih edemez - veya üstesinden gelemedikleri için kendi sorunları. Erken reddetmeler için minnettar olun; yol boyunca sizi çok daha fazla acı verebilir.

Bunun üzerinde durmayın, ancak deneyimlerden öğrenin. Yaptığını düşündüğün herhangi bir hata yüzünden kendini dövme. Ancak, tekrar tekrar gerçekleşirse, başkalarıyla nasıl ilişki kurduğunuzu ve üzerinde çalışmanız gereken sorunları düşünmek için biraz zaman ayırın. O zaman bırak gitsin. Reddedilme ile sağlıklı bir şekilde başa çıkmak gücünüzü ve esnekliğinizi artırabilir.

Duygularını kabul et. Reddedildiklerinde biraz incinmiş, kırgın, hayal kırıklığına uğramış veya hatta üzülmüş hissetmek normaldir. Duygularınızı bastırmaya çalışmadan onaylamak önemlidir. Dikkatlilik uygulamak, duygularınızla bağlantıda kalmanıza ve olumsuz deneyimlerden hızlı bir şekilde devam etmenize yardımcı olabilir.

/resimler/2019-2/6/1906307458027.jpg

Güvenle ilgili sorunları çözme

Karşılıklı güven, yakın kişisel ilişkilerin temel taşıdır. Güven bir gecede olmaz; başka bir kişiyle olan bağlantınız derinleştikçe zamanla gelişir. Bununla birlikte, geçmişte güven sorunları olan biri - ihanete uğramış, travmatize edilmiş ya da geçmişte istismara uğramış biri ya da güvensiz bağlanma bağları olanbiriyseniz - başkalarına güvenmeyi ve kalıcı sevgiyi bulmayı imkansız bulabilirsiniz.

Güvenle ilgili sorunlarınız varsa, romantik ilişkileriniz korku ile yönetilecektir - diğer kişi tarafından ihanete uğrama korkusu, hayal kırıklığına uğrama korkusu veya savunmasız hissetme korkusu. Ancak başkalarına güvenmeyi öğrenmek mümkündür. Doğru terapistle veya destekleyici bir grup terapisi ortamında çalışarak güvensizliğinizin kaynağını belirleyebilir ve daha zengin, daha doyurucu ilişkiler kurmanın yollarını keşfedebilirsiniz.

/resimler/2019-2/6/1908278249738.jpg

Tomurcuklanma ilişkinizi geliştirin

Doğru kişiyi bulmak, varış yerinin değil, yolculuğun yalnızca başlangıcıdır. Gündelik buluşmadan kararlı, sevgi dolu bir ilişkiye geçmek için, bu yeni bağlantıyı beslemeniz gerekir.

İlişkinizi beslemek için:

Yatırım yap. Hiçbir ilişki düzenli dikkat göstermeden sorunsuzca yürütülmez ve birbirinize ne kadar çok yatırım yaparsanız, o kadar fazla büyürsünüz. Birlikte zevk alabileceğiniz aktiviteler bulun ve bunlara katılmak için zaman ayırmaya çalışın, meşgul veya stresli olsanız bile.

Açıkça iletişim kurun. Eşiniz zihin okuyucusu değil, onlara nasıl hissettiğinizi söyleyin. İhtiyaçlarınızı, korkularınızı ve isteklerinizi ifade etmekte kendinizi rahat hissettiğinizde, aranızdaki bağ daha da güçlenecek.

Adil mücadele ederek çatışmayı çözün. İlişkinizdeki farklılıklara nasıl yaklaştığınız önemli değil, çatışmalardan korkmamanız önemlidir. Sizi rahatsız eden sorunları ifade etmek ve aşağılanmadan, bozulmadan ya da haklı olmakta ısrar etmeden çatışmayı çözebilmek için kendinizi güvende hissetmeniz gerekir .

Değişime açık olun. Tüm ilişkiler zamanla değişir. Başlangıçtaki bir ilişkiden istedikleriniz, sizin ve eşinizin yoldan birkaç ay ya da yıllarca istediklerinden çok farklı olabilir. Sağlıklı bir ilişkide değişimi kabul etmek sizi sadece daha mutlu etmemeli, aynı zamanda sizi daha iyi bir insan yapmalıdır: daha kibar, daha empatik ve daha cömert.

/resimler/2019-2/6/1908084492306.jpg
Kaynak:

KEŞFET / EXPLORE
E Dergi Yıl 4 Sayı 42

/resimler/2019-1/8/1618389474504.jpg