Bursa'da Helikopter Ambulans 78 Yaşındaki Hasta İçin Havalandı

Bursa'nın Harmancık İlçesi'nde rahatsızlanan hasta, olumsuz hava koşullarına rağmen helikopter ambulans ile Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi.

Bursa'da mübadele anısına fidan bağışı

Bursa'da mübadele anısına fidan bağışı

Uyku Sorunu yaşayanlar için öneriler

Evde nasıl yüz temizleme toniğini yapabilirim

Cilt Tipine Göre Tonik Seçimi Nasıl Yapılır

Elma sirkesi Cilde Faydalı mı ?

Kafein'in yan etkileri nelerdir

Hasar Görmüş Saçlar Nasıl Onarılır

Hamileyken Tüketmeniz Gereken 8 Yiyecek

Antik Roma mitolojisi hakkında merak edilenler

Romanların etimolojisi, yaşam tarzları ve tarihçesi

Antik Mısır Mitolojileri

Yunan Mitolojisi hakkında merak edilenler

Mitoloji efsanelerinden Orfeus

Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Harika Arkeolojik Eser

Pusula hakkında merak edilenler

Sandra Bullock’un Yer Aldığı 5 Muhteşem Film

Anne Hathaway’ın En İyi 15 Filmi

Korku dolu sahneleriyle birbirinden korkunç 10 korku filmi

Pandemi nedeniyle hafta sonu kısıtlamasını evde geçirenlere özel 10 film önerisi

Netflix’te Yer Alan En İyi 10 İspanyol Dizisi

Oscar ödüllü oyuncuların arasında yer alan Kate Winslent’in birbirinden harika 10 Filmi

En iyi 5 Disney animasyon filmi

OSMANGAZİ BELEDİYESİ

BURSA BÖLGE

Dünya Mantık Günü’nde Yeni Doğruyu Anlattı

Tek Bir Doğrudan Bahsetmek İmkansız

 

İstinye Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayri Şafak Ural, 2019 yılından beri çeşitli etkinliklerle düzenlenen Dünya Mantık Günü kapsamında, yeni doğru kavramını ele aldığı post modern mantık konulu bir bildiri yayınladı.

Tüm dünyada 60’ın üzerinde katılımcıyla ilk defa 14 Ocak 2019’da düzenlenen Dünya Mantık Günü, aynı yıl UNESCO tarafından onaylanarak uluslararası günler takviminin bir parçası oldu.  Dünya Mantık Günü kapsamında gerçekleştirilen etkinliklere ülkemiz adına katılan Türkiye Mantık Derneği Başkanı ve İstinye Üniversitesi Fen edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayri Şafak Ural, post modern mantık konulu bir bildiri yayınladı.

‘’Tek Bir Doğrudan Bahsetmek İmkansız’’

Günümüz düşünce biçiminde tek bir doğrudan bahsetmenin imkansız olduğunu belirten Prof. Dr. Hayri Şafak Ural, ‘’Çağları genellikle taş devri ve yapay zeka çağı gibi teknolojik araçlarla, kavramsal özellikleriyle veya kronolojik bakış açısıyla antikçağ, ortaçağ, modern çağ diye adlandırırız. Post modern doğru kavramını ise, çağımızın toplumsal ve bireysel tavır alışını ifade etmek amacıyla kullanıyoruz. Doğru kavramının arka planına Platon'un idealar veya Aristoteles’in cevher kavramını koymak mümkündür. Bu kavram Ortaçağ’da hakikat, Modern Çağ’da öz kavramına evrilmiş, günümüzde ise post modern doğru halini almıştır. Bu yeni “doğru” kavramı, önceki “doğru” kavramlarının felsefi yorumlarının şüphesiz bütünüyle dışındadır. Kişisel tercihlere ve toplumsal seçimlere göre değişen bir kavramdan söz etmek gerekmektedir.’’ sözleriyle bildirinin konusu hakkında bilgi verdi.

‘’Yeni Mantık Kavramı Post Modern Bir Özellik Kazandı’’

Mantık yasalarının çok önceden “yasa” olmaktan çıktığının altını çizen Ural, ‘’Geleneksel mantık ve güvenilir mantıksal düşünce anlayışı gibi kavramlar ortalıktan çekildiler. Yeni mantık kavramı post modern bir özellik kazandı.  Günümüz mantık anlayışında, “mantık nedir?”  gibi bir sorunun yepyeni tanımlarla cevaplandırma girişimi, geleneksel mantık kavramının bütünüyle geride kaldığının diğer bir göstergesidir.  Çok iyi bilindiği gibi, bir formel sistem olarak mantık, günlük konuşma dilinden bağımsızdır ve içinde niyetlere yer vermez. Öte yandan bakış açımızı karakterize eden toplumsal koşullar ve bireysel tercihlerimiz, düşünce tarzımızı karakterize etmekle birlikte, bazı çıkarım kurallarına ihtiyaç gösterirler. Çıkarım kuralları, düşünce tarzımız kadar mantık sistemleri için de gereklidir. Ekonomik, teknolojik, bilimsel, kültürel, tarihi veya teolojik koşullara bağlı olarak her çağ, kendine özgü bir bakış açısına ve düşünce tarzına sahiptir. Post modern mantık açısından çağımız dikkate alınırsa, özellikle farklı mantık sistemlerinden ve düşünce tarzlarından söz etmek yerinde olacaktır.’’ dedi.