Evsiz kadına Büyükşehir sahip çıktı

Zabıta ekipleri, korona virüs testi yaptırdıkları kadını sığınma evine yerleştirdi.

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMINI KUTLADI

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 101. kuruluş yıldönümünü yaşadığımız bu anlamlı günde tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum.

Bursa il emniyet müdürlüğü

Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüzce düzenlenen operasyonda 36şahıs yakalandı

Bursa Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurul Kararı

Koronavirüs (Covid­19) salgınının ülkemizdeki seyrinin değerlendirildiği 13 Nisan 2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısında alınan “kısmi kapanma

KAFELER SOKAĞI ESNAFININ YÜZÜ GÜLÜYOR

TARİHİ YEŞİL SEMTİNDE BULUNAN AKDEMİR SOKAK ESNAFINDAN BAŞKAN YILMAZ'A TEŞEKKÜR

YOL BAKIM VE ONARIM

Bölge Trafik Şube Müdürlüğümüz sorumluluk güzergahı olan Gebze – Orhangazi – İzmir (İzmit Körfez Geçişi ve bağlantı Yolları

YILDIRIM’DAN KANSER HASTASI ÇOCUKLARA KUTU KUTU MUTLULUK

YILDIRIM’DAN GÖNÜLLERE DOKUNAN PROJE

MİMARLAR, SİNAN’IN YAPITLARINI İNCELEDİ

KANUNİ’NİN VİZYONU YÜKSEK OLMASA SÜLEYMANİYE OLMAZDI

İNEGÖL AKILLI PARKLARLA DONATILIYOR

Teknoloji merkezli hayata geçirdiği uygulamalarla yeni nesil belediyecilik örneği sunan İnegöl Belediyesi, Akıllı Park uygulamalarıyla çocuk oyun alanlarını daha güvenli hale getiriyor.

BAŞKAN ALPER TABAN MAKAMINI DEVRETTİ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramlarında geleneksel hale gelen, çocukların temsili olarak yönetici koltuğuna oturmaları töreninde Belediye Başkanı Alper Taban

BURSA VALİSİ YAKUP CANBOLAT 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMINI KUTLADI

BURSA VALİSİ YAKUP CANBOLAT 'IN 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI’NIN 101. YILDÖNÜMÜ MESAJI

Büyükşehir yasaklarda yine sahada

Bursa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Bakanlığı ekipleri, sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağı 23-24-25 Nisan tarihlerinde de şerit genişletme çalışmaları ile sahada olacak.

Tiyatrodan çocuklara özel bayram oyunu

Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun bayram için özel olarak hazırladığı, ‘Mevsimlerin Şarkısı’ adlı oyunla keyifli vakit geçirecek.

Büyükşehir’de koltuk çocukların

Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Ahmet Yıldız, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Sakarya Ortaokulu öğrencilerini ağırladı.

Cumhurbaşkanı kararıyla süreç hızlanıyor

Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi için verilen Cumhurbaşkanı Erdoğan imzalı acele kamulaştırma kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kekemeliğin Azalmasına Yardımcı Olabilecek İpuçları

Saç Nasıl Güçlendirilir?

Diş Anksiyetesinin Belirtileri

Göz Seğirmesi Neden Olur?

Ağladığımızda Gözlerimiz Neden Yanıyor ve Gözyaşı Nedir?

Erkeklerde Depresyonun Belirtileri Nelerdir?

Telefonunuzu Koyu Mod’da Kullanmanın Göz Sağlığı İçin Faydaları

Bilim Tarihinin Karanlık Sayfası

Avcı takımyıldızında bulunan karanlık bulutsu

Norveç-Svalbard

Sonsuz maymun teoremi nedir?

En Büyük Deniz Felaketlerinden Biri

Uzaya Gönderilen İlk İnsan

Halley kuyruklu yıldızı

Hafta sonu tatilinde izleyebileceğiniz film serisi

Sonunda şok olacağınız dizi ve filmler

Başrolde Dwayne Johnson’ın Olduğu Film Black Adam Konusu

Martin Lawrence’ın En Çok İzlenen Filmleri

Netflix’in Better than Us Dizisi Konusu

Son Yıllarda Popüler Olan Polisiye Filmleri

Gerçek  Olamaz filminin dünya prömiyeri 43. Moskova Uluslararası Film Festivali’nde yapılacak

OSMANGAZİ BELEDİYESİ

BURSA BÖLGE

Osmangazi erguvan çiçekleri ile renklenecek

Dünyada 88 ülkede 2’nci doz Covid-19 aşısı uygulanıyor

Dünyada 88 ülkede 2’nci doz Covid-19 aşısı uygulanıyor

Dünya genelinde Covid-19 aşılamasına ilişkin raporlara göre, 153 ülkede toplamda 704 milyondan fazla doz aşı uygulandığı, 88 ülkede ise aşının her iki dozunun uygulanmaya başladığı açıklandı. Avrupa genelinde en fazla 2 doz aşı uygulayan ülkeler arasında Türkiye’nin 6’ıncı sırada yer aldığı belirtildi.
Dünyada 133 milyondan fazla vaka ve 2.8 milyondan fazla can kaybına neden olan yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınını durdurmak için tarihin en büyük aşılama kampanyası devam ediyor. Ülkelerin resmi web sitelerinden ve resmi açıklamalarından Covid-19’a ilişkin verileri analiz eden Bloomberg, dünya genelinde dağıtılan ve uygulanan aşı dozlarının raporu hazırladı. Toplamda 153 ülkede 704 milyondan fazla doz aşı uygulandığı belirtilen raporda, 88 ülkede insanların aşının her iki dozunu almaya başladığı belirtildi. Ayrıca dünyadaki günlük aşı uygulanma oranının ortalama 16.1 milyon doz olduğu ve küresel nüfusun yüzde 4.6’sının aşılandığı belirtildi.

Yalnızca 2 ülkede nüfusun yarısından fazlasına aşının 2’nci dozu uygulandı
Covid-19’a karşı en umut verici 9 aşının gelişimini ve ülkelerin uyguladığı aşı dozlarını takip eden Bloomberg, şu anda 153 ülkede sınırlı miktarlarda toplam 7 aşının kullanıldığını belirtti. Raporda dünya genelinde yalnızca 2 ülkede nüfusun yarısının aşının her iki dozunu aldığı belirtildi.
Birleşik Krallık’a bağlı denizaşırı ülke olan Cebelitarık’ta nüfusun yüzde 95’inin aşılandığı, yüzde 84.2’sinin ise aşının her iki dozunu aldığı belirtildi. Toplamda 60 milyon 907 doz aşı uygulayan Cebelitarık’ta günde 632 doz aşı uygulandı.
İsrail’de ise nüfusun yüzde 58.5’inin aşılandığı, yüzde 54’ünün ise aşının ikinci dozunu aldığı belirtildi. Toplam 10 milyon 184 bin 486 doz aşı uygulayan İsrail’de günde ortalama 22 binden fazla aşı uygulandı.

TÜRKİYE, AVRUPA’DA EN FAZLA 2 DOZ AŞI UYGULAYAN ÜLKELER ARASINDA 6’NCI SIRADA
Avrupa genelinde en fazla 2 doz aşı uygulayan ülkeler arasında Türkiye’nin 6’ncı sırada yer aldığı belirtildi. Avrupa’da nüfusuna en fazla ikinci aşı dozunu uygulayan ülkelerin sırasıyla Monaco, Man adası, Sırbistan, Malta, Macaristan, Türkiye, Birleşik Krallık, İsviçre, Danimarka ve İzlanda olduğu aktarıldı. Raporda Türkiye’nin günlük ortalama 275 bin 360 doz uygulayarak toplamda 18 milyon 55 bin 900 doz aşılama gerçekleştirdiği ve nüfusun yüzde 12.7’sinin aşılandığı belirtildi. Bakanlık verilerine göre 7 milyon 450 bin 769 kişiye ikinci doz aşının uygulandığı Türkiye’de nüfusun yüzde 8.9’una aşının 2’inci dozunu uyguladı.

EN FAZLA 2’İNCİ DOZ AŞIYI UYGULAYAN İLK 5 AVRUPA ÜLKESİ
Covid-19 aşılamasına ilişkin hazırlanan rapora göre, Avrupa’da en fazla 2’nci doz aşıyı uygulayan ilk 5 ülke Monaco, Man adası, Sırbistan, Malta ve Macaristan olduğu belirtildi. Monaco’da nüfusun yüzde 22.6’sının, Man adasında 18.1’inin, Sırbistan’a 15.6’sının, Malta’da 12.4’ünün, Macaristan’da ise 10.3’ünün aşının her iki dozunu aldığı belirtildi.

İNGİLTERE’DE TOPLAM 37 MİLYONDAN FAZLA DOZ AŞI UYGULANDI
İngiltere’de 37 milyondan fazla dozun uygulandığını belirten rapora göre nüfusun 47.5’inin aşılandığı nüfusun yüzde 8.5’inin ise aşının her iki dozunu aldığı aktarıldı. İngiltere’de günde ortalama 338 bin 576 doz aşı uygulandığı belirtildi.

ABD’DE NÜFUSUN YÜZDE 19.4’Ü TAMAMEN AŞILANDI
ABD’de günde ortalama 2 milyondan fazla doz aşı uygulanması ile toplamda nüfusa 171 milyon 476 bin 655 dozun aktarıldığı belirtildiği. ABD nüfusunun yüzde 33. 1’inin ilk aşı dozunu, yüzde 19. 4’ünün ise aşının her iki dozunu aldığı belirtildi.

İSVİÇRE’DE NÜFUSUN 7.1’İ AŞININ HER İKİ DOZUNU ALDI
İsviçre’de toplamda 1 milyon 604 bin 838 doz aşı uygulandığı ve günde ortalama 21 binden fazla doz aşı uygulandığı belirtildi. İsviçre, nüfusunun yüzde 11.7’sine aşı sağlarken, nüfusunun yüzde 7.1’ine aşının her iki dozunu uyguladı.

DANİMARKA’DA NÜFUSUN 7.2’Sİ İKİ DOZ AŞI OLDU
Danimarka’da nüfusun yüzde 13.9’u aşılanırken, yüzde 7.2’sine aşının her iki dozu uygulandı. Danimarka’da günde ortalama 15 bin doz aşı uygulanarak toplamda 1 milyon 220 bin 630 doz aşı uygulandığı belirtildi.

İZLANDA’DA NÜFUSUN YÜZDE 6.8’İ İKİ DOZ AŞI OLDU
İzlanda’da nüfusun yüzde 14.1’i aşılanırken, yüzde 6.8’ine aşının her iki dozu uygulandı. İzlanda’da günde ortalama 950 doz aşı uygulanarak toplamda 74 bin 603 doz aşı uygulandığı belirtildi

ALMANYA’DAKİ NÜFUSUN YÜZDE 5.6’SI AŞININ HER İKİ DOZUNU ALDI
Almanya, nüfusunun yüzde 5.6’sına aşının her iki dozunu uygularken nüfusun yüzde 13’üne Covid-19 aşısı sağladı. Günde ortalama 278 milyon doz aşı uygulayan Almanya toplamda 15 milyon 434 bin 496 doz aşı uyguladı.

HANGİ ÜLKE HANGİ AŞIYI KULLANIYOR
ABD, Pfizer-BioNTech, Oxford-AstraZeneca, Moderna, Novavax, Sanofi ve Johnson & Johnson aşılarından toplamda 1 milyar 210 milyon doz sipariş etti. Avrupa Birliği (AB) ise Pfizer/BioNTech aşısından 500 milyon doz, AstraZeneca aşısından 300 milyon doz sipariş ederek Moderna, Sanofi, CureVac ve Johnson & Johnson aşılarından toplamda 1 milyar 835 milyon aşı tedariği sözleşmesi yaptı.
İngiltere, Pfizer-BioNTech, Oxford-AstraZeneca, Novavax, Sanofi, Vulneva ve Johnson & Johnson aşılarından sipariş ederek toplamda 417 milyon doz aşı sözleşmesi yaptı.
Söz konusu raporda yüzde 95 etkinlik göstererek en umut verici aşıların başında Pfizer-BioNTech aşısının geldiği belirtildi. Ayrıca Moderna’nın aşısının da yüzde 95 oranında etkili olduğunu aktaran raporda, AstraZeneca ve Oxford Üniversitesinin Covid-19 aşısının yüzde 70, Sinovac’ın yüzde 50, Sputnik V aşısının yüzde 92, Sinopharm’ın aşısının ise yüzde 79 oranında etkili olduğu kaydedildi.
(Aylin Karadeniz /İHA)