SEYAHAT

BODRUM KALESİ'NİN İKİNCİ ETABI DA ZİYARETİ AÇILDI

Batıhan Yıldırım: “Ünlü sinema oyuncusu ve yapımcısı tarafından dolandırıldım”

MAGAZİN

Gülben, 4 ay sonra sahnede

Hattuşa (Boğazköy) - Hitit Başkenti (Çorum)

Efsane Kitap Netflix dizisi olacak

Baş yapıt artık Netflix´te dizi oluyor

Gabriel Garcia Marquez´in başyapıtı olan  ´Yüzyıllık Yalnızlık´ romanı  Netflix dizisi oluyor.50 milyondan fazla satış yapan  ´Yüzyıllık Yalnızlık´ romanının haklarını satın alan Netflix, dizi için hazırlıklara başladı. Baş yapımcı olarak yazarın oğulları Rodrigo Garcia ve Gonzalo Garcia Barcha yer alıyor.

 /resimler/2019-3/7/1317519843263.jpg

 

Gabriel Garcia Marquez

 

Yüzyıllık Yalnızlık

1982 Nobel Edebiyat Ödüllü, Kolombiyalı yazar Gabriel García Márquez´in 1967 yılında Meksika´ya ilk gidişinde yazdığı başyapıtı; (İspanyolca Cien años de soledad).Yazar çocukluğunun geçtiği Aracataca´yı Macondo adıyla fantastik bir kurguyla sunmuştur ve amacını "çocukluk günlerini sanatsal bir dille ardında bırakmak" olarak açıklamıştır. Kitap büyülü gerçekliğin en önemli eserlerindendir.

İlk baskısı Sander tarafından 1974 yılında yayınlanmıştır.Çevirisini Seçkin Selvi´nin yaptığı Can Yayınları 2005 tarihli 27. baskısının arka kapağında García Márquez´in ağzından şu sözler yer almaktadır: "Yüzyıllık Yalnızlık´ı yazmaya başladığımda, çocukluğumda beni etkilemiş olan her şeyi edebiyat aracılığıyla aktarabileceğim bir yol bulmak istiyordum. Çok kasvetli kocaman bir evde, toprak yiyen bir kız kardeş, geleceği sezen bir büyükanne ve mutlulukla çılgınlık arasında ayrım gözetmeyen, adları birörnek bir yığın hısım akraba arasında geçen çocukluk günlerimi sanatsal bir dille ardımda bırakmaktı amacım. Yüzyıllık Yalnızlık´ı iki yıldan daha kısa bir sürede yazdım. Ama yazı makinemin başına oturmadan önce bu kitap hakkında düşünmek on beş, on altı yılımı aldı. Büyükannem, en acımasız şeyleri, kılını bile kıpırdatmadan, sanki yalnızca gördüğü şeylermiş gibi anlatırdı bana. Anlattığı öyküleri bu kadar değerli kılan şeyin, onun duygusuz tavrı ve imgelerindeki zenginlik olduğunu kavradım. Yüzyıllık Yalnızlık´ı büyükannemin işte bu yöntemini kullanarak yazdım. Bu romanı büyük bir dikkat ve keyifle okuyan, hiç şaşırmayan sıradan insanlar tanıdım. Şaşırmadılar, çünkü ben onlara hayatlarında yeni olan bir şey anlatmamıştım. Kitaplarımda gerçekliğe dayanmayan tek cümle bulamazsınız."