Ege´de beklenen tropik fırtına
Edremit Körfezi´nde turizm işletmeleri, esnaf ve küçük balıkçı teknesi sahipleri, Orta Akdeniz´de oluşması beklenen tropik fırtınanın bölgeyi etkileme ihtimaline karşı çeşitli tedbirler almaya başladı
Tarih: 29.9.2018 13:35:21

 Edremit Körfezi´nde turizm işletmeleri, esnaf ve küçük balıkçı teknesi sahipleri, Orta Akdeniz´de oluşması beklenen tropik fırtınanın bölgeyi etkileme ihtimaline karşı çeşitli önlemler alıyor.

Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğünün saatteki hızı 100-120 kilometreyi bulması ve metrekareye 75 kilogram yağışın düşmesi beklenen tropik fırtına uyarısı üzerine Edremit Körfezi sahilindeki turizm işletmecileri gölgeliklerini, masa ve sandalyelerini toplayarak, olası su baskınına karşı kapı eşiklerine kum torbaları yerleştirdi. Sahilde ve derelerde bağlı küçük balıkçı tekneleri de karaya çıkartılıyor.

Edremit Körfezi Turizm İşletmecileri Derneği (EKTİD) Başkanı Yahya Yavuz, AA muhabirine, sahildeki tesisler ve otelcilerin genelde ekim sonuna kadar hizmet verdiğini ancak tropik fırtına gibi olağanüstü durum nedeniyle sezonu erken kapatmayı planladıklarını söyledi.

Meteorolojiden gelen uyarıları dikkate alarak çeşitli tedbirler aldıklarını ifade eden Yavuz, "Bölgemizde hiç görülmemiş bir fırtına olacağı söyleniyor. Bugüne kadar kuvvetli lodosa muhatap oluyorduk. Burada 27 yıllık işletmeciyim. Böyle olağanüstü bir hava olayını duymadım. İnşallah bölgemize bir zarar vermeden geçer.” dedi.

Yavuz, sahillerdeki otellerin çoğunun tedbir amaçlı kapatılacağını anlatarak, şunları belirtti:

"Tesisler barikatlarla camlarını sağlama almaya çalışıyor. Bahçe ve açık kısımlarını toparladılar. Bunun yeterli olacağını sanmıyorum. Söylenenler doğru çıkarsa afet durumu söz konusu. Kuzey Ege için yüzyılın en büyük felaketi olur. Büyük hasara yol açar. İnşallah böyle olmaz." 

Akçay Mahallesi sahilinde balıkçı teknesi bulunan Erkan Çavdur, fırtınadan korumak için teknesini karaya çıkarmaya çalıştığını ifade ederek, "Sel olmasından da korkuyoruz. Sel geldiği zaman Allah göstermesin yola kadar çıkıyor. O zaman kayık, ağlar dahil her şeyi alır götürür." yorumunu yaptı.

Sadettin Canbolat da tedbir amacıyla teknesini karaya çıkaracağını söyledi.

 Kaynak:

Anahtar Kelimeler: beklenen tropik fırtına
231 Ağaçlık Koruluk Hizmete Girdi
231 Ağaçlık Koruluk Hizmete Girdi
İnegöl Belediyesi´nin Metalax firmasının katkılarıyla hayata geçirdiği 231 ağaçlık koruluk alan ve otoparkın yapımı tamamlanarak hizmete girdi.
‘Yeşil karne´ protokolü
‘Yeşil karne´ protokolü
BURSA - Bursa´daki öğrencilerin enerji verimliliği konusunda bilgilendirilmesini ve uygulamada başarılı okulların yılsonunda ‘Yeşil Karne ile´ ödüllendirilmesini içeren protokol, Büyükşehir Belediyesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalandı. İsrafın önlenmesi, doğal kaynakların daha verimli kullanılması, oluşan atık miktarının azaltılması, etkin toplama sisteminin kurulması ve atıkların geri dönüştürülmesi gibi konularda öğrencilerin bilinçlendirilmesini sağlayacak protokole, Büyükşehir Belediyesi adına Başkan Alinur Aktaş, İl Milli Eğitim Müdürlüğü adına da Müdür Sabahattin Dülger imza koydu.
Bursa´nın katma değeri artacak
Bursa´nın katma değeri artacak
BURSA – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Hüdavendigar Mahallesi´nde hizmet veren Sigorta Taksi Durağını ziyaret ederek, taksici esnafla sohbet etti. Başkan Aktaş, Bursa´nın katma değerini artırmak istediklerini söyledi.
‘Beyaz esaret´ Büyükşehir´le son buluyor
‘Beyaz esaret´ Büyükşehir´le son buluyor
BURSA – Merkez dışında toplam 684 mahallede de karla mücadele çalışmalarını aralıksız sürdüren Bursa Büyükşehir Belediyesi, kar yağışının etkisini gösterdiği yüksek kesimlerdeki mahalle yollarını ulaşıma açık tutmak için yoğun mesai harcıyor.
E Dergi Yıl 4 Sayı 41

/resimler/2018-12/7/1848087972068.jpg

SOSYAL MEDYA

/resimler/2018-4/4/1940539792969.jpg /resimler/2018-4/4/1941516512767.jpg /resimler/2018-4/4/1942537920214.jpg/resimler/2018-4/4/1945514642501.jpg