Tiyatrodan çocuklara özel bayram oyunu

Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun bayram için özel olarak hazırladığı, ‘Mevsimlerin Şarkısı’ adlı oyunla keyifli vakit geçirecek.

Büyükşehir’de koltuk çocukların

Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Ahmet Yıldız, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Sakarya Ortaokulu öğrencilerini ağırladı.

Cumhurbaşkanı kararıyla süreç hızlanıyor

Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi için verilen Cumhurbaşkanı Erdoğan imzalı acele kamulaştırma kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bursaspor’un kazancı 1 milyon TL’ye yaklaştı

Bursaspor Kulübü, ‘Hatıran Yeter Kombine Kartı’ projesinden 48 günlük süreçte 963 milyon TL’lik bir gelir elde etti.

Barajlarda 2021 yılı bereketi

Bursa’ya içme suyu temin eden Doğancı ve Nilüfer barajları, son aylardaki yağışlarla adeta doldu taştı.

İnegöl Belediyesi’nde Bayram Erken Başladı

Belediye Başkanı Alper Taban, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında bu sabah Beşinci Mevsim Kreşi öğrencilerini makamında ağırladı. Ellerinde bayraklarla bayram coşkusunu başlatan minikler, sırayla Başk

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Bursa için flaş karar

Bursa’da tarihi hanlar ve çarşıların gün yüzüne çıkarılması için Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan Tarihi Dönüşüm Projesi ile ilgili Cumhurbaşkanlığı’ndan acele kamulaştırma kararı çıktı.

Osmangazi'de Su Kesintisi

Bursa Osmangazi'de Su Kesintisi

ABD polisi 15 yaşındaki siyahi genç kızı öldürdü

ABD’nin Ohio eyaletinde polis 15 yaşındaki siyahi bir genç kızı öldürürken, olay anına dair polisin vücut kamerası görüntüleri yayınlandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri, milletinin emrinde, görevinin başındadır.

Türk Silahlı Kuvvetleri, milletinin emrinde, görevinin başındadır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın

Pandemi Kurallarına Uygun 23 Nisan Kutlamaları Genelgesi

81 İl Valiliği'ne Pandemi Kurallarına Uygun 23 Nisan Kutlamaları Genelgesi

Kontrolden çıkan otomobil parka uçtu: 4 yaralı

Bursa’da aşırı hız nedeniyle kontrolden çıkan otomobil refüje çarptı ardından parka uçtu.

Uyuşturucudan aranan kurye denetimde yakalandı

Bursa’nın İnegöl ilçesinde uygulama yapan polis ekiplerinin durdurduğu motosikletli kurye, uyuşturucudan arandığı tespit gözaltına alındı.

İçişleri Bakanlığından 23 Nisan Sokağa Çıkma Kısıtlaması genelgesi

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “23 Nisan Sokağa Çıkma Kısıtlaması” konulu genelge gönderdi.

Yeni istasyonda çalışmalar hızlandı

Acemler ve Nilüfer istasyonları arasına yaptırdığı Bursaray’ın 39’uncu istasyonunda çalışmalar hızlandı.

Saç Nasıl Güçlendirilir?

Diş Anksiyetesinin Belirtileri

Göz Seğirmesi Neden Olur?

Ağladığımızda Gözlerimiz Neden Yanıyor ve Gözyaşı Nedir?

Erkeklerde Depresyonun Belirtileri Nelerdir?

Telefonunuzu Koyu Mod’da Kullanmanın Göz Sağlığı İçin Faydaları

Erken Yaşlanmayı En Aza İndiren İpuçları

Bilim Tarihinin Karanlık Sayfası

Avcı takımyıldızında bulunan karanlık bulutsu

Norveç-Svalbard

Sonsuz maymun teoremi nedir?

En Büyük Deniz Felaketlerinden Biri

Uzaya Gönderilen İlk İnsan

Halley kuyruklu yıldızı

Başrolde Dwayne Johnson’ın Olduğu Film Black Adam Konusu

Martin Lawrence’ın En Çok İzlenen Filmleri

Netflix’in Better than Us Dizisi Konusu

Son Yıllarda Popüler Olan Polisiye Filmleri

Gerçek  Olamaz filminin dünya prömiyeri 43. Moskova Uluslararası Film Festivali’nde yapılacak

The Simpsonlar Dizisi Hakkında Bilgiler

Mutlaka İzlenmesi Gereken 12 Gençlik Dizi ve Filmleri

OSMANGAZİ BELEDİYESİ

BURSA BÖLGE

Osmangazi erguvan çiçekleri ile renklenecek

Fıstıklı baklava yerine bezelyeli baklava yemeyin!

Fıstıklı baklava yerine bezelyeli baklava yemeyin!

BURSA (İGFA) - Türkiye’nin en çok gıda alışverişini yaptığı ay olan ramazan ayında, başta baklava olmak üzere birçok gıda kalemi oldukça hızlı bir şekilde tüketiliyor. Bu tüketimden fazla para kazanmak isteyen bazı kuruluşlar, insan sağlığını ikinci plana atarak üretimlerini artırma yoluna gidiyor. Malzemeden kısılarak, kullanılan ürünün yerine başka ikame mal kullanılarak yapılan baklavalar, vücut sağlığını olumsuz etkileyebiliyor…

21 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLİYOR

Bursa ve baklava deyince akla gelen ilk kuruluş olan Hacı Hasan Oğulları firması, ramazan ayında gerçek baklavanın nasıl anlaşılacağına dair açıklamalarda bulundu. Bursa’nın Gülbahçe semtinde küçük bir imalathanede yolculuğuna başlayan Hacı Hasan Oğulları firması bugün 5 kıtada 21 ülkeye ihracat yapan bir konuma ulaştı. Bursa’yı baklava ve tatlı konusunda da üne kavuşturan Hacı Hasan Oğulları, açtıkları hacıhasanoğulları.com.tr ile bu lezzeti 81 ile ulaştırma hedefi ile çalışmalarını sürdürüyor.

KALİTELİ BAKLAVA GÖRÜNTÜSÜNDEN ANLAŞILABİLİR Mİ?

Gıda sağlığı konusunda açıklamalarda bulunan Hacı Hasan Oğulları Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Aktaş, Kaliteli baklava ilk olarak içerisindeki fıstıktan kendisini ele verir. Albenili şerbeti ve yağının görüntüsü kaliteli baklavanın temel özelliğidir. Baklavanın şeker kıvamı baklava için önemli bir noktadır. Kaliteli baklava şekerli olmamalıdır.  Çok şekerli baklavalar maalesef sağlık açısından olduğu gibi damak tadı açısından da yanıltıcı özelliğe sahiptir. Baklava almadan önce bir tanesinin tadına bakılmalı, yufkası çıtır mı, İçerisindeki malzeme bayat mı, gereğinden fazla şekerli mi sorularına cevap aranmalıdır. Baklavanın kaliteli mi, kalitesiz mi olduğu maalesef ilk etapta görüntüsünden anlaşılmamaktadır” dedi

BAKLAVAYA EKLENEN MADDELER BEZELYE, YEŞİL MERCİMEK, BOYALI FISTIK…

Ucuz baklavaya dair görüşlerini paylaşan Yüksel Aktaş, “Genellikle pancardan üretilmiş toz şeker az, glikoz çok kullanılır. Bezelye, yeşil mercimek, boyalı fıstık baklavaya eklenir. Boyalı fıstık, yer fıstığını boyayarak elde ediliyor. Ucuz baklavaya bunlar konulur. Bir de bazı üreticiler aynı miktarda baklavaya birisi 400 gram ceviz diğeri 200 gram ceviz koyar. Ben 500 gram ceviz koyarım başkası 250 gram koyarak maliyeti düşürmeye çalışır. Kaliteli bir baklavanın yüzde 12’si veya yüzde 15’i fıstık olmalıdır” diye konuştu.

“UCUZ VE KALİTESİZ BAKLAVA MİDEDE YANMAYA NEDEN OLUR”

Sağlığa zararlı ve ucuz baklavaların vücuda yaptığı zararlar konusunda konuşan Aktaş, “Baklavanın malzemesinden kısılırsa 400 gram fıstık atılması gerekirken 200 gram fıstık konulursa bu sağlık açısından risk oluşturmaz vücuda da zararı yoktur. Ancak şeker pancarından elde edilmiş toz şeker yerine glikoz şurubu, tereyağı yerine trans yağlar, bezelye, boyalı fıstık, fasulye, değişik katkı maddeleri kullanılır ve pişirme sırasında yağ yakılırsa bu karın ağrısı ve midede ekşime yapar” dedi.

BAKLAVADA DİLİM SAYISINA DİKKAT!

Hacı Hasan Oğulları Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Aktaş, standart bir baklavada 30-33 dilim bulunduğunu anlatırken, "Bu dilim sayısı düştüğü zaman o baklavada şerbet oranı daha yüksek olur. Yani 30-33 dilim bir kilo gelir. Öte yandan 20 dilimi de 1 kiloya getirebilirsiniz ancak bu sefer şerbet yemiş olursunuz” uyarısında bulundu.