BURSA BÖLGE

Osmangazi'de hem hijyenik hem organik

45 dakikada sigaradan kurtulmak mümkün

Kısıtlama arası ölümüne düğün

İnegöl Belediyesi Eksiklikleri Bir Bir Gideriyor

Osmangazi'de hem hijyenik hem organik

YILDIRIM’DAN 150 BİN LİTRELİK TASARRUF

Bursa Büyükşehir Belediyesinin Haşerelere karşı kışlak mücadelesi

Korona virüs tedbirleri çerçevesinde Bursa'nın İnegöl ilçesi genelinde denetimler sıklaştırıldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, şehir içinde yaşanan trafik sorununu en aza indirmek amacıyla başlattığı akıllı kavşak çalışmalarını sürdürüyor

Bursaspor’da en çok top kaybı Burak Kapacak’tan

DEVLETİMİZ DÜN OLDUĞU GİBİ BUGÜN DE İŞ DÜNYASININ YANINDA

Süper Lig: BB Erzurumspor: 2 - FT Antalyaspor: 2 (Maç sonucu)

Süper Lig: BB Erzurumspor: 2 - FT Antalyaspor: 2 (Maç sonucu)

GS Kadın Basketbol Takımı Euro League Women birinci grup aşamasına katılamayacağını açıkladı

GS Kadın Basketbol Takımı Euro League Women birinci grup aşamasına katılamayacağını açıkladı

Abdurrahim Albayrak: "15 milyon Euro veren alır Diagne’yi"

Abdurrahim Albayrak: "15 milyon Euro veren alır Diagne’yi"

Avrupa Ligi temsilcisi İzmit Belediyespor’a Covid-19 şoku

Avrupa Ligi temsilcisi İzmit Belediyespor’a Covid-19 şoku

Bu 8 Güzellik Efsanesi Cildinize Herhangi Bir İyilik Yapmıyor

Kuru Saç Tedavisinde En İyi Yağlar

Masum görünüşüne aldanmayın o bir düşman

Kuru yağ kullanmanın faydaları nelerdir?

Zencefilin Kanıtlanmış 4 Sağlık Faydası

Kuru yağ nedir?

Cildiniz İçin En İyi 3 Yağ

Hafta sonu kült film önerisi
Alacakaranlık Film Serisi Hangi Sırayla İzlenmeli
Harry Potter Serisi Hangi Sırayla İzlenir
Netflix’te Bugün Popüler
En İyi 5 Romantik Film Önerisi (part 3)

Günün Film Önerisi İvan'ın Çocukluğu

Günün Film Önerisi İvan'ın Çocukluğu

 Sovyet yönetmen Andrei Tarkovsky'nin 1962 tarihli ilk uzun metrajlı çalışması. Mosfilm şirketi tarafından yapılan film Vladimir Bogomolov'un 1957'de yazdığı kısa öyküsü Ivan 'dan (Rusça: Иван) uyarlanmıştır. 

Film ilk defa 6 Nisan 1962'de Moskova'da izleyici önüne çıktı. SSCB dışında ilk gösterimi Venedik Film Festivali kapsamında Ekim 1962'de gerçekleşti.

 

8 kişiyiz. Hiçbiriniz 19 yaşından büyük değil. Bir saat içinde kurşuna dizileceğiz. İntikamımızı alın." Askerlerin mevzilendiği kilise yıkıntısının duvarlarında bu sözler yazılıdır ve bu Ivan'ın çocukluğunun özeti şeklindedir.

Film bir yaz günü genç bir ağacın arkasındaki Ivan'ın görüntüsüyle başlar. Ivan 12 yaşında bir erkek çocuktur. Çiçeklenen bir çayır, kelebekler, bir karaca ve öten guguk kuşunun sesi ve Ivan'ın annesinin görüntüsü ile mutlu bir çocukluk resmedilir ve bu mutlu çocukluk bir kâbus olarak sona erer. Söz konusu görüntüler terk edilmiş bir değirmende uyuyakalmış olan Ivan'ın düşüdür. Ivan aceleyle gerçekliğe döner, dumanların, aydınlatma fişeklerinin altında bataklığı geçerek Dinyeper ırmağının öte tarafına doğru düşman bölgesi içinden geçer.

Irmak Ukrayna cephesinde Sovyet bölgesini Nazi işgalcilerden ayırmaktadır. Ivan Kızıl Ordu için casusluk yapmakta, düşman bölgesinin planlarını çıkartmaktadır. Irmağın öte tarafına vardığında Ivan'ın geldiği genç teğmen Galtsev'e bildirilir. Galtsev onun orduya çalıştığına inanmaz, ancak karargâha haber verdiğinde kendisinden Ivan'ı iyi ağırlaması istenir. Yüzbaşı Kholin Ivan'ı almak üzere yola çıkar. Bu arada uyuyakalan Ivan yeni bir düş görür. Ivan'ın annesiyle birlikte içine baktığı bir kuyu içinden resmedilir. Annesi eğer kuyunun içine yeterince bakılırsa bir yıldızın görünebileceğini söyler. Elini suyun üstünde yansıyan ışığa uzatan Ivan artık kuyunun dibindedir. Silah sesleri gelir. Ivan'ın annesi cansız kuyunun yanında yatmaktadır. Ivan'ın annesini ve kızkardeşini Naziler kurşuna dizmiştir. Babası da sınırda ölmüş bir askerdir. Ivan'ın ailesinden kimsesi yoktur. Ivan yetimhaneden kaçmış, partizanlara katılmış ve Nazilerin ölüm kampından kurtulmuştur. Şimdi de kendisini koruyup gözeten subaylar Katasonov, Kholin ve Gryaznov'dan kaçmaya çalışmaktadır. Çünkü bu askerler, Ivan'ı cephe gerisindeki askeri okula göndermek istemektedir. Bunun nedeni filmde açıkça belirtilmez. İzleyiciden sonuç çıkartması beklenir. Ivan devam etmek ister ve kaçar.

Yolda evinden geriye kalanları bir araya getirmeye çalışan, şaşkın, aklını yitirmiş yaşlı bir adamla karşılaşır. Düş, savaşın gerçekliği, kâbus ve hayal iç içe geçmiştir. Ivan'ın inadı galip gelir ve Gryaznov Ivan'ın orduda kalmasına ikna olur. Kholin ve Galtsev görevine devam etmesi için bir botla Ivan'ı ırmağın öte tarafına bırakırlar. Irmağın öte tarafında Naziler iki Kızıl Ordu askerini öldürüp bir ağaca asmışlardır. Ivan karanlıkta kaybolur ve bir daha kendisinden haber alınamaz.

1945. Kızıl Ordu Berlin'e girmiştir. Galtsev Gestapo karargâhındaki askerlerden biridir ve Nazi bürokrasisinin kurşuna dizilen ve idam edilen herkes için tuttuğu dosyaları gözden geçirmektedir. Sonunda bir dosyanın üzerinde Ivan'ın resmini görür. 12 yaşındaki Ivan, sahilde oyun oynayarak geçirilecek bir çocukluğu cephede geçirmiş ve darağacında sonlandırmıştır.