İNEGÖL BELEDİYESİ İLE ATÖLYE EVLERE TAŞINIYOR

PROGRAMIN TANITIMINI BAŞKAN TABAN YAPTI

YILDIRIM’DA KAR TİMİ 7/24 GÖREV BAŞINDA

YILDIRIM BELEDİYESİ EKİPLERİ, YOLLARIN KAPANMAMASI VE YOLLARDA KAYMA İLE BUZLANMA OLUŞMAMASI ADINA GECE GÜNDÜZ KAR KÜREME VE TUZLAMA ÇALIŞMASI GERÇEKLEŞTİRİYOR.

Osmangazi’den 1 yılda 55 bin 700 ton asfalt

Osmangazi’den 1 yılda 55 bin 700 ton asfalt

Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması BTSO’da Ele Alındı

Dünyadaki Değişim ve Dönüşümü Gözden Kaçırmamalıyız

Bursa'da Kovid Aşılamaları Tüm Hızıyla Devam Ediyor

75 yaş ve üzerine kovid aşılama çalışmaları başladı

GSM istasyonları için online hizmet

Bursa Büyükşehir Belediyesi Elektronik ve Haberleşme Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen GSM İstasyonları Yer Seçimi İzin Belgesi, Mobil Baz İstasyonları ve Saha dolabı başvuruları online olarak yapılabilecek.

Bursaya kar yeniden yağmaya başladı

Uludağ’da kar kalınlığı 1 metreyi aşarken, şehir merkezinde de an itibaren yağmaya başladı.

BUÜ’lü öğrenciler kuraklığa sanat ile dikkat çekti

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı öğrencileri, kuraklığa dikkat çekmek amacıyla özel bir video hazırladı.

Yıldırım'da Bursa'da Zaman Sergisi

Türk Edebiyatı’nın önde gelen yazarlarından Ahmet Hamdi Tanpınar, Yıldırım Belediyesi tarafından vefatının 59. yıldönümünde düzenlenen Eski Bursa fotoğraflarının oluşturduğu “Bursa’da Zaman’ adlı fotoğraf sergisi ile anıldı

Ulaşım kartlarında HES kodu eşleştirme süresi uzatıldı

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında getirdiği ulaşım kartlarına HES kodu eşleştirmesi için verdiği süre 19 Şubat’a kadar uzatıldı

İklim Değişikliği Eylem Planı Çalışmaları Başladı

İnegöl Belediyesi, İklim Değişikliği Eylem Planını hazırlamak için çalışma başlattı

Bu Kurs İstihdam Sağlayacak

Osmangazi Belediyesi’nin destekleriyle Osmangazi Halk Eğitim Müdürlüğü ve İŞKUR iş birliğinde hayata geçirilen deri eldiven kursu açıldı.

İZNİK’İN YAŞAYAN HAZİNELERİ “TERZİ USTASI İSMET ACAR

TERZİLİK HER ZAMAN BİR İHTİYAÇTIR

Bursa Osmangazi'de Su Kesintisi

Osmangazi'de Su Kesintisi

Bursa Valiliği Basın Duyurusu

Koronavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyalizolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma

Kışın Cildinizin Kurumasını Engellemek İçin 5 İpucu

Gözenekleri Açma Hakkında Yanlış Bilinenler

Bipolar Bozukluk ve Şizofreni Arasındaki Farklar Nelerdir?

İçe Dönüklük Nedir Nasıl Anlaşılır Özellikleri Nelerdir

Uyku Sorunu yaşayanlar için öneriler

Evde nasıl yüz temizleme toniğini yapabilirim

Cilt Tipine Göre Tonik Seçimi Nasıl Yapılır

Üç Temel Kavramla İnka Mimarisi ve Mimarinin Öne Çıkan 7 Eseri

Dünyanın en acımasız ve çok korkulan korsanı

Tarihin En Acımasız Korsanlarından Henry Morgan İlk Yasal Korsan

Kristof Kolomb Hakkında Merak Edilenler

İnsanlar tarafından yapılmış olan dünyanın 7 harikası

Antik Roma mitolojisi hakkında merak edilenler

Romanların etimolojisi, yaşam tarzları ve tarihçesi

Salgın-Virüs Filmlerinde Adını Duyuran 10 Film

Efsane isim Batman’in yaratılış hikayesi

Ne İzlesem Diye Düşünenlere Harika Ödüllü Film Önerileri

Ağlatmak Yerine Güldüren En İyi 10 Romantik Komedi

Netflix'in en iyi gençlik dizileri ve filmleri

Motivasyon filmleri arasında izleyebileceğiniz en iyi 10 motivasyon filmi

Edward Norton’un en iyi 10 filmi

OSMANGAZİ BELEDİYESİ

BURSA BÖLGE

Osmangazi’den 1 yılda 55 bin 700 ton asfalt

İlginç yaşam tarzları ve farklı özellikleriyle Kalash Kabilesi

İlginç yaşam tarzları ve farklı özellikleriyle Kalash Kabilesi

Afganistan'ın eski adıyla Kafiristan bölgesi (yeni adıyla Nuristan Vilayeti) ve Hindukuş Dağları'nda bulunan Pakistan'ın Hayber-Pahtunhva eyaletinin denizden 3000 m.yüksek bölgelerinde yaşayan eşsiz ve benzersiz olarak nitelendirilen kendilerine özgü inançları ve yaşam tarzları olan Hint-Aryan kökenli yerli bir halk.Kalaşların yaşadığı bölgenin bitişiğindeki Afganistan'ın Nuristan(Tarihsel Kafiristan olarak da bilinir) ilinde yaşayan Nuristaniler bir zamanlar Kalaşlarla aynı dini uygulamıştır. 19. yüzyılda Nuristan'ın İslam'a geçmesine karşın bazı kanıtlar insanların geleneklerini uygulamaya devam ettiğini gösterir. Geçen zamanda, Nuristan bölgesinin nüfusunun azalmasıyla birlikte çevreden bu bölgeye diğer Afgan halklarının akını olmuş ve kalan yerliler gelen akıncılarla zaman içinde kaynaşmıştır. Kalaşlar kendi ayrı kültürel geleneklerini korumuştur.Kalaşların kültürü benzersizdir ve onları çevreleyen çeşitli etnik gruplardan tamamen farklıdır. Onlar çoktanrıcı bir halktır ve doğa onların günlük yaşamlarında son derece önemli ve manevi bir rol oynar. Dini geleneğin bir parçası olarak, üç vadinin bol kaynaklarına şükretmek için kurbanlar sunulur ve festivaller düzenlenir. Kalaş Deş (üç Kalash vadisi) iki ayrı kültür alanından oluşur; Rumbur ve Brumbret vadisi ve daha geleneksel olan Birir vadisi. Kalash mitoloji ve folklor antik Yunan ilişkilendirilir; ancak onların gelenekleri Hint-İran (Veda ve ön-Zerdüşt) gelenekleriyle çok daha benzeşir. Bu Helen-Hint-İran karma kültürü olarak açıklanabilir. Bir görüş, Kalaşların Büyük İskender'in askerlerinin torunları olduğunu savunur; ancak bunu ispatlamak için şu ana dek herhangi bir kapsamlı genetik test yapılmamıştır. Kalaşlar kendilerine has kültürleri ve biraz da antik Persleri hatırlatmaları nedeniyle antropologların ilgisini çekmektedir. Kalaş dili, büyük Hint-Avrupa dil ailesinin Hint-Aryan grubundan bir dildir. Chitral alt-grubun, Kowar dili dışındaki tek üyesidir. Norveç Dilbilimci Georg Morgenstierne benzerlikleri ileri sürerek, Kalaş dilinin bağımsız kendi başına bir dil değil Kovar dilinin bir lehçesi olduğuna inanmaktadır.

Kalaşların etnik özellikleri tanımlanması yönünde bazı tartışmalar vardır. 20. yüzyıldan önce oldukça çok sayıda gayri-Müslim azınlığın kendi sayılarında azalma görüldü. Kalaş lider Saifulla Jan "Herhangi bir Kalaş İslam'a geçti ise, bizim güçlü kimliğimizi korumak adına artık aramızdan ayrılmalıdır."diye belirtmiştir. Buna karşın İslam dinine geçen yaklaşık üç bin Kalaş köylerinde kendi dilini ve antik kültürü birçok açıdan korumaktadır. Günümüzde, Müslüman olan nüfus, toplam Kalaş nüfusunun yarıdan fazlasını oluşturmaktadır.Kalaş kadınlar genellikle sık sık deniz kabukları ile işlemeli uzun siyah elbiseler giyerler. Bu nedenle, bölgede "Kara kafir" olarak bilinirler. Erkekler Pakistan Şalvarını benimsemiştir, çocuklar dört yaşından sonra erişkin giyim şeklinin küçük sürümleri giymeye başlarlar.Çevredeki Pakistan kültürüne aksine, erkek ve kadın arasındaki ilişkilerde katı tutum takınılmaz. Ancak bununla birlikte adet gören kız ve kadınlar kendi "saflık"larını yeniden kazanana kadar "başaleni" denen köy içindeki binalarda kalırlar. Doğum zamanlarında, Başaleni'de çocuğunu doğuran kadın bir saflık ritüeliyle tekrar kocasının yanına döner.