SEYAHAT

BODRUM KALESİ'NİN İKİNCİ ETABI DA ZİYARETİ AÇILDI

Batıhan Yıldırım: “Ünlü sinema oyuncusu ve yapımcısı tarafından dolandırıldım”

MAGAZİN

Gülben, 4 ay sonra sahnede

Hattuşa (Boğazköy) - Hitit Başkenti (Çorum)

Irak’taki protestolarda 250 kişi öldü

Irak’taki protestolarda 250 kişi öldü

Irak Meclisi İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Türkmen milletvekili Erşed Salihi, ülkede Ekim ayının başından itibaren düzenlenen hükümet karşıtı protesto gösterilerinde toplam 250 kişinin hayatını kaybettiğini ve 11 binden fazla kişinin yaralandığını belirtti.

 

Irak Meclisi İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Türkmen milletvekili Erşed Salihi bugün meclis binasında düzenlediği basın toplantısında, 1 Ekim’den itibaren ülkede devam eden protesto olaylarında yaşanan çatışmalarda 250 kişinin öldüğünü ve 11 binden fazla kişinin de yaralandığını açıkladı. Ülkedeki olaylarla ilgili gözaltına alınan 2 bin 500 kişiden sadece bin 500’ünün serbest bırakıldığını hatırlatan Salihi, “Barışçıl gösterileri hedef alan ihlaller hükümeti çökme noktasını getirdi. Halkın isteği yerine getirilmeli ve gösterilerde meydana gelen olaylardan sorumlu olan ve suç işleyenlerin cezalandırılması için tarafsız bir komisyon kurulması gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

 

Irak’ta 1 Ekim’de başlayan ve ardından Erbain merasimi için ara verilen protesto gösterileriyle ilgili açıklama yapan Irak İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, 25 Ekim’den bu yana düzenlenen protesto gösterilerinde 100 kişinin öldüğünü ve 5 bin 500 kişinin yaralandığını duyurmuştu.

 

 

(Abdulkadir Hacıoğlu/İHA)

 


Haber Kaynak : ihlas haber ajansı