SEYAHAT

Türkiye'de gezilecek yerler

MÜSTAKBEL DAMAT EKİBİ KIBRIS TÜRKÜSÜ OLAN “DİLLİRGA” İÇİN STÜDYOYA GİRDİ!

MAGAZİN

Ceza, Türkçe Rap'in derinliklerini değerlendirdi

Charminar

İstanbul -Ulaşıma % 35 zam sonrasında, İmamoğlu'nun yetkisi kaldırıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun, UKOME kararıyla ulaşım ücretlerine %35 zam yapması sonrasında, UKOME'lerdeki büyükşehir belediyelerinin çoğunluk yetkisi sona erdirildi. Kurula 4 kurumdan yeni temsilciler atanarak, yetki hükümet temsilcilerine geçti.

Hükümet, büyükşehir belediyelerinin UKOME'lerdeki çoğunluk yetkisini sona erdirdi

Bugünkü Resmi Gazete'de yer alan yönetmelikle Büyükşehir Belediyeleri Koordinasyon Merkezleri Yönetmeliğinin Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin üye sayılarının ve ağırlıklarının belirlendiği 17. maddesi yeniden düzenlendi.

Daha önceki düzenlemede, Büyükşehir belediyeleri 12 kişi ile çoğunluk hakkına sahipti. Yeni düzenlemeyle, MEB, Aile, Çalışma ve Sosyal Politkalar Bakanlığı, AFAD, TCDD Taşımacılık A.Ş.'den birer temsilci daha UKOME'ye atanarak, çoğunluk hükümet temsilcilerine geçirildi.

İstanbul'da yaşanan olayda, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ulaşım ücretlerine, Ulaşım Koordinasyon Merkezinin (UKOME) kararıyla %35 zam yapılmıştı.

İşte 19 Şubat 2020 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan düzenleme:

MADDE 1 - 15/6/2006 tarihli ve 26199 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Büyükşehir Belediyeleri Koordinasyon Merkezleri Yönetmeliğinin 17 nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendindeki "Milli Savunma Bakanlığı" ibaresinden sonra gelmek üzere ", Milli Eğitim Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının birer" ibaresi eklenmiş, (g) bendindeki "Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü" ibaresinden sonra gelmek üzere "ve TCDD Taşımacılık Anonim Şirketi Genel Müdürlüğünün birer" ibaresi eklenmiş, (ğ) bendindeki "Karayolu" ibaresi "Ulaştırma Hizmetleri" şeklinde değiştirilmiş, fıkraya (ı) bendinden sonra gelmek üzere aşağıdaki bent eklenmiş ve diğer bentler buna göre teselsül ettirilmiştir.

Kaynak MemurlarNet