İtalya´da ne yenir İtalyan Yemekleri
İtalya´da ne yenir İtalyan Yemekleri
Tarih: 23.10.2018 19:02:13

İtalyan mutfağı, kökeni MÖ 4. yüzyıla kadar uzanan, toplumsal ve siyasi değişimlerle yüzyıllar içerisinde gelişmiş, dünyanın her tarafında bilinip, sevilen, çok zengin bir mutfaktır. İtalyan mutfağında Etrüsk, Antik Yunan, Antik Roma, Bizans, Yahudi ve Arap mutfaklarının etkisi çok belirgindir. Yeni Dünyanın keşfiyle, bugünkü İtalyan mutfağının temeli olaral bilinen fakat aslında 18. yüzyıla kadar halk kitlelerine ulaştırılamamış patates, domates, dolmalık biber ve mısır gibi gıda ürünlerinin Avrupa´ya getirilmesiyle mutfakta önemli değişimler görüldü.İtalyan mutfağının özelliği bölgesel çeşitliliğinin fazla olması, ve çok farklı lezzetleri barındırmasından gelir.Yiyecekler ve malzemeler bölgelere göre farklılık gösterir. Ulusal mutfağın en bilinen yemeklerinden çoğu başlangıçta yöresel olup, daha sonra İtalya´nın her tarafına yayılmış ve bu yayılım sırasında değişmiştir. Peynir ve şarap çok sayıda çeşitleriyle mutfağın büyük bir bölümünü oluşturur. Kahve, ve özellikle de espresso, İtalyan mutfağının önemli unsurlarından biridir. 

İtalyan mutfağı yüzyıllar içerisinde gelişti. İtalya olarak bildiğimiz ülke 19. yüzyıla kadar siyasi birliğini tamamlayamamış olsa da mutfağının MÖ 4. yüzyıla kadar uzanan bir tarihçesi var. Zaman içerisinde, komşu ülkeler, fetihler, devrimler, halk ayaklanmaları ve Yeni Dünya´nın keşfi dünyanın ilk mutfaklarından biri olan bu mutfağın bir hayli değişmesi ve gelişmesi yönünde etkili oldu.

 /resimler/2018-10/23/1938469006646.jpg

Bilinen ilk İtalyan yemek yazarı MÖ 4. yüzyılda Siracausa´da yaşamış olan Sicilyalı Arkestratus´tur. "En nitelikli ve mevsimsel" malzemelerin kullanımıyla ilgili bir şiir yazdı. Yemeğin gerçek lezzetinin baharat, çeşni veya başka lezzetlendirme yöntemleriyle saklanmaması gerektiğini söyledi. Balığın sade hazırlanışına çok önem verdi.Bu tarz, MÖ 1. yüzyılda 470 adet bol baharat ve çeşni kullanımı gerektiren tarifi yayımlayan De re coquinaria ´nın yayım hayatına başlamasıyla unutulmuşa benziyor.Romalılar Yunan fırıncıları ekmek yapımıyla görevlendirmişlerdi. İlkçağ´da en iyi peynir üreticilerinin Sicilyalılar olduğu söylendiği için Sicilya´dan peynir ithal ediyorşardı. Romalılar eti için keçi, sebze olarak da enginar ve pırasayetiştirdiler

/resimler/2018-10/23/1936033222163.jpg 

Pizza

Pizza, İtalyan kökenli bir hamur işi yemeği. Üstüne birçok malzeme konulabilir. Kaşar peynirisosisdomatessalambiberzeytinmısır gibi ana malzemeleri dışında birçok değişik malzemenin konulduğu pizzalar da bulunmaktadır. Özellikle anavatanı olan İtalya´da ve ABD´de birçok pizza türü geliştirilmiştir. Dünyanın birçok yerinde pizza evlere servis edildiği için tüketimi oldukça yüksektir. Pizza savaş döneminde bulunmuş bir yemektir. Savaş zamanında İtalyan kadınlar yokluk yüzünden bir hamur üzerine buldukları malzemeleri koyarak pizzayı bulmuşlardır

İtalyan mutfağındaki pizzalar:

 • Lazio stili
 • Pizza Romana
 • Sicilya stili pizza
 • Beyaz pizza
 • Neapolitan pizza
 • Pizza Margarita

İtalya dışındaki ülkelerin pizzaları:

 • New York Pizzası
 • Chicago Pizzası
 • California pizzası
 • Yunan Pizzası(Amerika´da)
 • Hawaii pizzası
 • Taco pizza
 • Karışık pizza

 

/resimler/2018-10/23/1906360062671.jpg 

 Spagetti

Uzun, ince ve silindirik bir makarna türüdür. Geleneksel İtalyan mutfağının temel gıda maddelerinden biri olup diğer makarnalar gibi öğütülmüş buğday ve sudan yapılır. İtalyan spagettisi makarnalık irmikten yapılır, ancak başka yerlerde başka tür unlarla da yapılabilir. İtalya yüzlerce spagetti çeşidine sahiptir. 

/resimler/2018-10/23/1907269751138.jpg

Lazanya

Peynir, domates sosu veya ragù (bir tür et sosu) ile yapılan İtalya asıllı bir yemektir. Farklı katmanlarda ve farklı şekillerde yapılabilen yemeğe, ricotta veya mozzarella peyniri eklenebilmektedir.Lazanya sözcüğü, başta pişirme kabının adı olsa da, günümüzde sadece yemeğin adına lazanya denilmektedir.. İngilizce konuşan ülkelerde "lasagne" sözcüğü kullanılsa da Amerika´da "lasagna" olarak geçmektedir. Lazanya için farklı tarifler mevcuttur. Örneğin ricotta ve mozzarella gibi İtalyan peynirleri kullanılabilmektedir. Klasik türdeki "Lasagne alla Bolognese" sadece Parmesan peyniri kullanmaktadır. Genel olarak domates türevi sosları kullanılabileceği gibi, "besciamella" (Beşamel sos) da kullanılmaktadır.Ancak temel tariflerin dışına çıkıldığında, ıspanaklı, deniz ürünlü, etli, sebzeli lazanyalar görülebilmektedir. Łazanki ise Beyaz Rusya ve Polonya gibi Doğu Avrupa´da yenilen bir lazanya çeşididir.

/resimler/2018-10/23/1910096941814.jpg

Tortellini 

Tortollini, bir çeşit yuvarlak makarnadır. Tortollini içerisinde kaşar peyniri veya domuz eti içeren çeşitleri bulunmaktadır. Genellikle kuru olarak değil, sos ile bulanmış bir biçimde servis edilmektedir. Tortollini dondurulmuş bir biçimde satılmaktadır. Dünyanın pek çok yerinde özellikle İtalyan nüfusunun fazla olduğu bölgelerde yaygınca tüketilmektedir. Türkiye´de yaygın olmamakla birlikte hipermarketlere yer alan ürünler arasındadır. Dondurulmuş paket halinde tortollini makarnasının 7 haftalık bir tüketim periyodu vardır. Tortolliniye benzeyen başka bir yemek de Ukrayna mutfağından Vuşka´dır. Kıymayla yapılırsa mantı makarnaya benzer.

Chicken Parmigiana 

Popüler bir İtalyan-Amerikanyemeğidir.Domates sosu ve mozzarella peyniri , parmesan veya provolon peyniri ile doldurulmuş ekmekli tavuk göğsü oluşur Bir dilim jambon veya domuz pastırması bazen eklenir, ama tüm şefler domuz ilavesi ile uyumlu değiller. [6] Bu yemeğin, İtalyan melanzane alla Parmigiana´nın , tavuk yerine ekmekli patlıcan dilimleri kullanan bir yemek cotoletta ile birlikte (ikincisi genellikle İtalya´da sos veya peynirsiz olarak servis edilir) birleşimine dayanıyor . Tavuk parmigiana sandviçler  ve turtalar [dahil olmak üzere bir dizi farklı yemeğin üssü olarak dahil edilir ve yemek bazı restoranlarda yeme yarışmaları konusu olarak kullanılır. 

/resimler/2018-10/23/1918074919898.jpg

Osso Buco

Sebzeler, beyaz şarap ve et suyu ile kızarmış kesiştiği kesilmiş dana etlerinden oluşan Lombard mutfağının bir uzmanlık alanıdırGenellikle gremolata ile süslenir vebölgesel değişime bağlı olarakgeleneksel olarak risotto alla milanese veya polentaile servis edilirKemik iliği , kemik, değerli bir incelik deliğe, çanak belirleyici özelliğidir. İki çeşit ossobuco vardır : Domates ve orijinal versiyonu olmayan modern bir versiyon. Eski versiyonu, bianco´da ossobuco , tarçın, defne yaprağı ve gremolata ile lezzetlendirilmiştir . Modern ve daha popüler tarifler arasında domates, havuç, kereviz ve soğan bulunur; gremolata isteğe bağlıdır. Dana, ossobuco için kullanılan geleneksel etken, domuz gibi diğer etlerle yapılan yemeklere ossobuco adı verilmiştir.

/resimler/2018-10/23/1921235549191.jpg

Minestrone

Minestron çorbasının en eski kökenlerinden bazıları, Roma´nın Latin aşiretlerinin Roma Krallığı (daha sonra Roma Cumhuriyeti ve İmparatorluğu ) haline gelmesi , yerel diyetin “ihtiyaç gereği vejeteryan” olduğu ve çoğunlukla sebzelerden oluştuğu; olarak soğan , mercimek , lahana , sarımsak , bakla , mantar , havuç , kuşkonmaz ve şalgam . Bu süre boyunca, bir yemeğin ana yemek olurdu PULTE , basit ama doldurma lapa yazıldığından mevcut sebze eklendi olurdu etmek ne tuzlu suda pişirilmiş un,. Bu Roma ürünlerinin büyük bir çeşitlilik başkentine akın ve diyetlerini değişmeye başladı ve bu, ticari ve yol ağları İtalya fethetti ve tekeline ne zaman, 2. yüzyılda kadar değildi dernek, İtalya´nın diyet  En Çorbalar için stok olarak dahil olmak üzere özellikle etlerin daha sık eklenmesi ile.Yunanlılar tarafından Roma diyeti içine ekmek getirildiği ve pultun fakirler için bir yemek haline geldiği için, yazılmamış un çorbalardan da çıkarıldı . Antik Romalılar basit ya da "tutumlu" diyetin sağlık yararları tanıdı (Latince gelen Fruges ve kalın sebze çorbaları ve sebze, ortak adı tahıllar, sebze ve baklagiller verilen) bir zımba kalmıştır. Marcus Apicius ´ın antik yemek kitabı De Re coquinaria açıklanan lob bölgesinde , geri oluşan 30 AD bir Roma çorba kalma farro , nohut ve fava soğan, sarımsak, domuz yağı ile fasulye, ve atılmış yeşiller. İtalya´da yemek alışkanlıkları ve malzemeler değiştikçe, minestrone de oldu. Apicius, püre ve pultikulayı pişmiş beyin ve şarap gibi süslü süslemeler ile günceller . 16. yüzyılın ortalarında Amerika´dan gelen domates ve patateslerin piyasaya sürülmesi, çatalı haline gelen iki malzemeyi hazırlayarak çorbayı değiştirdi. 

Kırsal kökleri kaybetmeme geleneği bugün devam ediyor ve minestrone artık İtalya´da "cucina povera" (tam anlamıyla "fakir mutfak") olarak adlandırılan yemek tarzına ait olarak biliniyor. "Cucina" nın aksine, rustik, kırsal kökleri olan yemekler anlamına geliyor asil "ya da aristokrasi ve soyluların pişirme tarzı. Birçok İtalyan yemeği gibi, en büyük ihtimalle muhtemelen başlangıçta kendi yemeği için yapılmış bir yemek değildi. Başka bir deyişle, en küçük domuzu oluşturan maddeler minestrone yapmak amacıyla toplanmamıştır. Malzemeler, diğer yemekler için malzemelerden, genellikle yan yemekler veya contorni artı pulta gibi bırakılan her şeyden toplandı . Minestronun tarifi daha resmi hale getirildiğinde iki düşünce okulu vardır. Birincisi, 17. ve 18. yüzyıllarda minestronun sadece taze sebzeler kullanarak bir çorba olarak ortaya çıktığını ve kendi adına yapılmadığını (yani artık sol uzağa güvenmediğini), öteki düşünce okulu da yemeğin her zaman olduğunu iddia etmektedir. Roma öncesi pultan beri kendi başına sadece taze sebzelerle hazırlanmış , ancak minestrone ismi soldan yapılma anlamını yitirmiştir
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İtalya yenir İtalyan Yemekleri
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
KEŞFET / EXPLORE
E Dergi Yıl 4 Sayı 43

/resimler/2019-2/21/1604285033937.jpg

BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler