İtalya´yı Keşfet İtalya´da Nereleri Gezmeliyiz
İtalya´yı Keşfet İtalya´da Nereleri Gezmeliyiz
Tarih: 23.10.2018 18:29:18

 Güney Avrupa´da, büyük ölçüde İtalya Yarımadası üzerinde yer alan bir ülke. Akdeniz´in en büyük iki adası Sicilya ve Sardinya da İtalyan topraklarıdır. Kuzeyde Alpler bölgesinde Fransa, İsviçre, Avusturya ve Slovenya´yla kara sınırı vardır. Bağımsız iki Avrupa ülkesi olan Vatikan ve San Marinoda İtalya´nın yarımadadaki toprakları içine sıkışmış enklav (bir başka ülkeyle tümüyle kuşatılmış) ülkelerdir. Campione d´Italia bölgesiyse İtalya´nın İsviçre içinde kalan bir eksklavıdır (ana topraklardan ayrı mülkiyet).

Yüzyıllar boyunca çok çeşitli Avrupa uygarlıklarına ev sahipliği yapmıştır. Etrüskler ve Antik Romalıların İtalya topraklarını kendilerine yurt edinmelerinin yanı sıra, Rönesans hareketi de İtalya´nın Toskana bölgesinde doğmuş ve tüm Avrupa´ya buradan yayılmıştır. İtalya´nın başkenti Roma, yüzyıllar boyunca Batı uygarlığının merkezi olmuş, mimaride barok üslûbunun doğuşuna tanıklık etmiş ve eskiden beri Katolik Kilisesi´nin merkezi olmuştur.

Günümüzde İtalya, demokrasi ile yönetilmekte olan bir cumhuriyettir ve ülkelerin kişibaşına nominal gayrisafi yurtiçi hasıla sıralamasında yirminci, insanî gelişme endeksi sıralamasında yirminci, yaşam kalitesiendeksinde sekizinci sırada yer alan gelişmiş bir ülkedir. İtalya, 1957 yılında başkent Roma´da imzalanan Roma Antlaşması´yla kurulan Avrupa Birliği adlı siyasi ve ekonomik örgütlenmenin kurucu üyelerindendir. Yedinci en büyük gayri safi yurtiçi hasılasıyla G8 Zirveleri´nin, NATO´nun, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü´nün, Avrupa Konseyi´nin, Batı Avrupa Birliği´nin ve Schengen Antlaşması´nın da katılımcılarındandır. 1 Ocak 2007 tarihinde sürekli üye sıfatı olmaksızın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi´nde iki yıllık sürecek üyelik dönemine başlamıştır.

 

 

 /resimler/2018-10/23/1831163146202.jpg

Bologna

İtalya´nın kuzeyinde Emilia-Romagna bölgesinde yer alan bir şehirdir. Emilia-Romagna bölgesi ve ayni ismi tasiyan Bologna ili (BO) merkezidir."Kızıl Şehir" olarak da anılan Bologna, Orta Çağ mimarisinin birçok örnekleriyle doludur ve ismini de binaların çoğunun kırmızı tuğlalı olmasından almıştır. Aynı zamanda "Bolonez sos" adını bu şehirden almıştır.Şehir ayrıca lâkabındaki "kızıl"a da gönderme yapılabilecek düzeyde solcu bir şehir olmasıyla tanınır. 1088´de kurulan üniversitesi, Avrupa´nın en eski üniversitesi olarak bilinir. Dante, Erasmus ve Kopernik Bologna Üniversitesi´nin ünlü öğrencilerinden bazılarıdır.Bologna, sık sık üst şehirlerden biri olarak sıralanır, İtalya´daki yaşam kalitesi koşullarında: Bologna 2006 yılında 5nci ve 2007 yılına ise 12. olup; 103 İtalyan şehrinin dışındadır.[2] Bu durum onun, kuvvetli endüstriyel geleneği, hayli gelişmiş geniş sosyal hizmet alanı ve onun ülke içindeki çok önemli transit ve demir yollarının çapraz noktada bulunmasından kaynaklanmaktadır.Diğer bir özelliği de İtalya gibi futbol fanatiği bir ülkede basketbola olan tutkusudur. Devamlı EuroLeague´de oynayan iki önemli basketbol takımına sahiptir.

 

/resimler/2018-10/23/1833225648678.jpg

 

Cinque Terre

İtalyan Rivierası´nın engebeli sahillerden oluşmuş bir bölgesidir. La Spezia şehrinin batısında, Ligurya bölgesinde yer alır. Cinque Terre "Beş Toprak" demektir ve şu köylerden oluşur: Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola, ve Riomaggiore. Köyler, sahilleri ve bu köyleri çevreleyen tepelikler Cinque Terre Ulusal Parkı´nın içinde yer alır ve bu bölge UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alır.

Yüzyıllar boyunca burada yaşayan insanlar denize bakan bu sert yamaçlarda teraslama yaparak tarım yapmışlardır. Çekiciliğinin bir kısmı da bu bölgede gelişimin sınırlı olmasıdır. Bu bölgenin büyük kısmına yürüme patikaları, tren ve botlarla erişilir. Cinque Terre çok popüler bir turistik bölgedir.

/resimler/2018-10/23/1834452681536.jpg

Como Gölü

 İtalya´nın kuzeyinde Lombardiya bölgesinde bulunan buzul kökenli bir göldür. Como Gölü 146 km² yüzölçümü ile İtalya´nın en büyük üçüncü gölüdür. Matthew Bellamy, Madonna, George Clooney, Gianni Versace, Ronaldinho, Sylvester Stallone, Julian Lennon, Richard Branson, Ben Spies, ve Pierina Legnani gibi ünlü isimlerin göl kıyısında evi bulunmaktadır. Göl "Y" harfi şeklinde görünmektedir. Kuzey tarafı Colico kasabasından başlar, Como ve Lecco kasabaları sırasıyla güneybatı ve güneydoğu tarafındaki son noktalardır. Bellagio, Menaggio, and Varenna "Y" nin merkezinde yer alır ve buralardan feribot servisleri vardır.Como Gölü büyük oranda kuzeydeki Adda Nehri tarafından beslenir. Göle Colico kasabasından giren nehir Lecco kasabasından akar.Como gölünün güneyindeki dağlık ön-alpler bölgesinde Como, Bellagio, ve Lecco kasabaları ile 2 ayağını oluşturan bölge Larian Üçgeni olarak bilinir.

/resimler/2018-10/23/1837572372815.jpg

Floransa

Kuzey İtalya´daki Toskana bölgesinin başkentidir ve kendi ismini taşıyan ilin merkezidir. Kısa bir dönem, İtalya Krallığı´na da başkentlik yapmıştır.Şehir, içinden geçen Arno Nehri çevresinde kurulmuştur. Çevresindeki yerleşim alanlarıyla beraber yaklaşık bir milyona yakın nüfusa sahip olan şehir, geçmişte olduğu gibi bugün de İtalya ve Avrupa´nın önemli ticaret merkezlerinden biridir.Bunun yanı sıra İtalyan Rönesansının doğum yeri olarak bilinen Floransa, kültürü ve mimarisiyle dünyaca ünlü bir turizm kentidir. Şehirde önemli sanat galerileri ve müzeler bulunmaktadır. Leonardo da Vinci ve Michelangelobu tarihi şehirde yetişmiş dünyaca ünlü sanatçılardır. Yine ünlü yazar ve şair Dante Alighieri bu şehirde yaşamış ve ilham almıştır.1520´li yıllarda, Nicollo Machiavelli (1469 - 1527) Floransa tarihini ilk defa kitaplarında anlattığı için Floransa´nın tarihi şu an oldukça iyi bilinmektedir. Nicollo Machiavelli, Medici ailesinin özel isteği üzerine “Istorie fiorentine” kitabını yazmış, ardından da 1525 yılında VII. Clemens olarak bilinen Papaz Guilio de Medici´ye bu kapsamlı eserini takdim etmiştir. Machiavelli, henüz gençlik yıllarında ülkesinin tarihi hakkında kitaplar yazmaya başlamıştı ve ilk kitabı Decannale dir. Buna benzer tarihi eserler verdiği için Machiavelli, ilk tarihçilerden birisi olmuştur.

/resimler/2018-10/23/1839407374839.jpg

Milano

Kuzey İtalya´da bulunan Lombardiya bölgesinde kendi ismini taşıyan Milano ili´nde bulunan bir şehir ve bir komündür. Milano Lombardiya bölgesinin ve Milano ili´nin başkentidir.Milano komünu nüfusu 1.310.000 kişi olup 2.370 km²´lik alanı ile (Roma´dan sonra) İtalya´nın ikinci buyuk nüfuslu komunudur. Milano çok büyük bir şehirleşmiş metropoliten bölgenin merkezindedir. Bu metropoliten bolgenin yuzolcumu Italya´da en buyukdur. Nüfus bakimindan Milano metropoliten alan nüfusu yaklasik 7.400.000 kişi olup Avrupa´nin en buyuk metropoliten alanıdır. Milano İtalya´nın ve Avrupa´nın en gelişmiş ve en zengin şehirlerinden biridir. Otomotiv ve moda sektörü şehrin en önemli gelir kaynağıdır.Şehrin merkezinde dünyanın en büyük Gotik tarzdaki katedrali olan Duomo di Milano, dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri olan Galleria Vittorio Emanuele II ve dünyanın en büyük tiyatro binalarından La Scalabulunur.Milano´nun 15 km kuzeyinde bulunan Monza şehri otomobil sporları pistine sahiptir. Ülkenin en büyük spor kulüplerinden olan AC Milan ve FC Internazionale Milano bu şehrin takımlarıdır. Ayrıca Expo 2015´e de ev sahipliği yapmıştır.Milano-Torino arasında Trenitalia tarafından işletilen Eurostar (hızlı tren) vardır. Eurostar Avrupa´nın çoğu ülkesinin aksine İtalya´da hatların eski olması nedeniyle yavaş çalışmaktadır. 2008 yılı bitmeden tamamlanması olası olan Alta Velocità ray yenileme projesi bittiğinde Milano-Bologna arası 1 saate inecektir. Yeni terminali Benito Mussolini tarafından yaptırılmış olan Milano Merkez Tren İstasyonu en büyük tren istasyonudur.Lombardiya´nın başkenti ve ulaşım merkezidir. Şehrin prestij sahibi kültürel geleneklerini, sayısı dörtten fazla olan üniversiteleri, Müzik Konservatuvarı, Sanat Akademisi, dünyanın en meşhur opera binalarından birisi olan La Scala, meşhur sanat galerileri ve kütüphanelerine emanet edilmiştir. Milano ayrıca, İtalyan basın yayınının başkentidir. İtalya´nın en modern kenti olan Milano´da hayatın yoğun olarak yaşandığı iki bulvar bulunmaktadır: Bu bulvarlardan daha kısa olanı, bugün kuzeyde Porta Ticinese ve güneyde Porta Nuova olmak üzere bazı kalıntılarına rastlanan 14. yüzyıl rampalarının yerini almıştır. Kale, şehrin savunma sistemlerinin bir parçası durumundaydı.

/resimler/2018-10/23/1841152220703.jpg

Napoli

Güney İtalya´nın Campania bölgesinde ve kendi ismini taşıyan Napoli ilinde bulunan ve Campania bölgesi ve Napoli ili başkenti olan bir şehir ve yerel idare bakımından bir komündür. İtalya´nın nüfus itibarıyla, Roma ve Milano´dan sonra üçüncü büyük şehridir. Şehir tarih, sanat, kültür, mimari, müzik ve astronomi yönlerinden İtalya´da hayati rol oynamaktadır. İtalya tarihinde 2.800 yıllık geçmişi ve (1285 - 1816 döneminde özerk bir devlet olan) Napoli Krallığı başkentliği yapması nedeniyle çok büyük öneme sahiptir.720 hektarlık Napoli eski tarihsel şehir merkezi UNESCO Dünya Mirasları listesinde bulunmaktadır

/resimler/2018-10/23/1842415347191.jpg

Palermo

İtalya´nın güneyinde tarihi bir şehir olup otonom bölge olan Sicilya ve Palermo ilinin başşehridir. Şehir, onun 2700 yıllık sürecinde zengin tarihi, kültürmimari ve gastronomi ile oynadığı önemli rolleriyle tanınır. Palermo Sicilya adasının kuzeybatı kısmında konumlanır ve Tiren Denizi´ndeki Palermo Körfezi´ne göre sağdadır. Şehir Fenikeliler tarafından kurulmuş fakat Antik Yunanlar tarafından Panormus olarak isimlendirilmiştir (anlamı ´bütün liman). Palermo Roma Cumhuriyeti´nin bir parçası oldu ve sonunda binlerce yıl için Bizans İmparatorluğu´nun bir parçası oldu. Kısa bir dönem için Arap hükümdarının yönetimi altında başşehir oldu. Norman istilasını takiben, Palermo 1130 dan 1816 tarihine kadar yeni bir krallık olan Sicilya Krallığı´nın başşehri oldu. En sonunda 1861´deki İtalyan birleşmesine kadar, Napoli Krallığı ile birleşik olacaktı.

/resimler/2018-10/23/1844243630440.jpg

Perugia

İtalya´nın güneyinde tarihi bir şehir olup otonom bölge olan Sicilya ve Palermo ilinin başşehridir. Şehir, onun 2700 yıllık sürecinde zengin tarihi, kültürmimari ve gastronomi ile oynadığı önemli rolleriyle tanınır. Palermo Sicilya adasının kuzeybatı kısmında konumlanır ve Tiren Denizi´ndeki Palermo Körfezi´ne göre sağdadır.Şehir Fenikeliler tarafından kurulmuş fakat Antik Yunanlar tarafından Panormus olarak isimlendirilmiştir (anlamı ´bütün liman). Palermo Roma Cumhuriyeti´nin bir parçası oldu ve sonunda binlerce yıl için Bizans İmparatorluğu´nun bir parçası oldu. Kısa bir dönem için Arap hükümdarının yönetimi altında başşehir oldu. Norman istilasını takiben, Palermo 1130 dan 1816 tarihine kadar yeni bir krallık olan Sicilya Krallığı´nın başşehri oldu. En sonunda 1861´deki İtalyan birleşmesine kadar, Napoli Krallığı ile birleşik olacaktı.

Perugia, tepede bulunan eski merkez ile düzlükte Tiber Nehri kıyısında kurulan yeni şehirden oluşmuştur. Yaklaşık 450 metre yüksekliğinde tepede kurulu olan eski tarihsel şehrin merkezine (İtalyanca: centro) tepenin eteklerinde gelişen yeni şehirden yürüyen merdivenler aracılığıyla zahmetsizce ulaşmak mümkündür. Eski şehir merkezine günün belli saatleriyle otomobil ile girmek yasak olup, eski şehir atmosferi böylelikle korunmaktadır. Şehir içinde 2006´dan itibaren 7 istasyonu olan bir Minimetro da faaliyete geçirilmiştir.

Perugia´da iki ünlü üniversite bulunmaktadır. 1308 yılında kurulan ve günümüzde yaklaşık 34.000 öğrencisi olan Perugia Üniversitesi ve 1925´te kurulup, 1992´de özerk bir üniversite olan Perugia Yabancılar Üniversitesi. Perugia Yabancılar Üniversitesi, dünyanın her yanından yabancı öğrencileri misafir eder.

Perugia çok dikkati çeken tarihsel bir sanat merkezidir ve günümüzde de bu niteliğini korumaktadır. 15. ve 16. yüzyılda çok ünlü Perugino (1446–1524) adı ile bilinen "Pietro Vannucci", Perugia civarında, Città della Piave´de doğmuştur. Şehirde bulunan tarihi "Collegio del Cambio (Borsa)" binasının büyük salonunda bir seri fresko duvar resmi bulunmaktadır. Aynı zamanda şehirde bulunan "Galleria Nazionale dell´Umbria´da (Umbria Millî Galerisi) 8 tablosu vardır. Perugino, Raffaello Santi´nin ustası ve resim hocasıdır. Raffaello özel olarak Perugia´da için ama şimdi şehirde olmayan 5 tablo ve 1 fresko hazırlamıştır. Ünlü ressam Pinturicchio da Perugia´da yaşamıştır.

/resimler/2018-10/23/1846570510015.jpg

Pisa 

Kuzey İtalya´daki Toskana bölgesinde ayni ismi tasıyan Pisa ili merkezi olan bir şehirdir.Ünlü Eğik Pisa Kulesi ve içinde Pisa Katedrali ve vaftizhanesi ile birlikte bulunduğu "Piazza del Duomo" bölgesi 1987´den itibaren UNESCO Dünya Mirasları listesi´ne alınmıştır.Pisa 11. yüzyıl ile 14. yüzyıl arasında İtalya yarımadasının en güçlü 4 deniz cumhuriyetlerinden biri olarak (diğerleri Ceneviz Cumhuriyeti, Venedik Cumhuriyeti ve Amalfi) tarihe geçmiştir. Ayrıca Pisa ünlü bilim adamı Galileo Galilei´nin yaşamış olduğu kenttir. Pisa şehrinin ne zaman ve kimler tarafından kurulduğu kesin olarak bilinmemektedir. MÖ 5. yüzyıldan kalma bazı arkeolojik bulgular bölgede Yunan ve Galyalılarla ticaret yapan bir şehrin varlığını ortaya koymuştur. MÖ 180 yılında Roma İmparatorluğunun bir kolonisi haline gelerek Portus Pisanus adını aldı. Zamanla Pisa Toskana bölgesinin Korsika, Sardunya ve Fransa ile İspanya´nın güney kıyılarıyla ticaret yapan ana limanı haline geldi.Pisa önce Lombardların egemenliği altına girdi. Sonra Şarlman´ın Lombardları yenmesiyle Kutsal Roma Cermen İmparatorluğunun bir parçası oldu. 11. yüzyılda Pisa İtalyan Yarımadasının 4 büyük bağımsız deniz cumhuriyetlerinden biri haline geldi. Pisa´nın 1060 yılında Cenevizlilerle yaptığı ilk deniz savaşı zaferle sonuçlandı. 1088 yılında Kuzey Afrika´daki bir Müslüman şehri olan Mehdiye´yi talan etti. Pisa Kudüs şehrinin Fatımilerden ele geçirilmesiyle sonuçlanan I. Haçlı Seferinde önemli bir rol oynadı. Pisalılar Antakya, Yafa, Lübnan bölgelerinde koloniler kurdular ve Konstantinopolis, Kahire ve İskenderiye´de yerleşim bölgeleri kurdular.Pisa 14. yüzyıldan itibaren zayıflamaya başladı. 1509 yılında Floransa´nın eline geçti. Buna rağmen ünlü bilim adamı Galileo Galilei (1564–1642) Pisa´da Modern Fizik biliminin temellerini attı. II. Dünya Savaşı sırasında Pisa şehri büyük zarar gördü. Bombardımanlar sırasında Camposanto (Anıt Mezar)´daki freskler neredeyse tamamen yok oldular.

/resimler/2018-10/23/1848301916433.jpg

Roma

İtalya´nın, Lazio bölgesinin ve aynı zamanda Roma ilinin başkentidir. Roma hem şehir hem de özel komün statüsü taşır. Tiber ve Aniane nehirleri arasında ve Akdeniz´e yakındır. Yaklaşık 2.7 milyon nüfuslu şehirde, Katoliklerin ruhani lideri Papa´nın yaşadığı bağımsız devlet Vatikan da yer almaktadır. Bu sebeple Roma´ya bazı kaynaklar tarafından iki devletin başkenti de denilmektedir.Roma, İtalya´nın en kalabalık şehri ve 1285.3 km²lik yüzölçümüyle Avrupa´nın en geniş yüzeye yayılmış başkentlerinden biridir. Milano, Napoli, Torino, Bolonya, Palermo, Katanya, Floransa, Cenova ve Bari´nin toplamından daha geniş bir yüzölçümüne sahiptir. Roma Büyükşehir´in toplam nüfusu 4 milyondur.

75 milyar avroluk gelirle İtalya´nın toplam millî hasılasının %6.5´ini tek başına kazanır.2800 yıllık şehir, sırasıyla ve resmi adlarıyla; eski Roma´nın yani Bizans´ın, Roma Krallığı´nın, Roma Cumhuriyeti´nin, Roma İmparatorluğu´nun, Papalık Yönetiminin, İtalya Krallığı´nın ve İtalya Cumhuriyeti´nin merkezi ya da başkenti olmuştur.

/resimler/2018-10/23/1850265512442.jpg

Siena,

Orta İtalya´da Toskana bölgesinde bir şehirdir. Siena İlinin de idari merkezidir.Siena´nın tarihi şehir merkezi, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi´ne alınmıştır.Siena İtalya´nın en çok turist sayıda çeken şehridir; örneğin 2008de 163.000 kişi yabancı turist şehri ziyaret etmiştir.Siena şehri özel yöresel mutfağı, şehirde bululan sanat eserleri ve müzeler ve şehrin ortaçağlar görüntüsü ile çok iyi bilinmekle beraber şehirdeki Piaza del Campo meydanı ve bu meydan etrafında geleneksel olarak her yıl şehir mahalleleri arasında yapılan at yarışlarıyla (Palio) ile çok ünlüdür.

/resimler/2018-10/23/1851370982565.jpg

Torino

Kuzey İtalya´da Piyemonte bölgesinin ve kendi ismin taşıyan Torino ili´nin başşehri olup, Alpler ile çevrili olan Po Nehri´nin sol kıyısında konumlanır.Torino, İtalya´nın kuzey-batısında bulunan bir kentidir. Torino adı Keltce´de "dağlar" anlamına gelen Tau sözcüğünden gelmektedir. İtalyancada Torino sözcüğü "küçük Boğa" olarak tercüme edilebildiği için, şehrin flamasında boğa resmi bulunur.Şehirde sanayi sektörü çok gelişmiştir. 2006 Kış Olimpiyatları´na ev sahipliği yapmıştır.Torino´da bulunan Savoya Krallık Hanedanı Sarayları 1997´den itibaren UNESCO Dünya Mirasları İtalya listesine katılmıştır.

/resimler/2018-10/23/1852556452980.jpg

Venedik

Kuzeydoğu İtalya´da birbirinden kanallarla ayrılmış ve köprülerle bağlanan 118 adanın üzerine kuruludur. Şehir, kıyı şeridi boyunca uzanan Venetian Lagoon bataklığında, Po ve Piave nehirlerinin deltaları arasına kuruludur. Venedik doğal güzelliği, mimarisi ve sanat eserleri ile ün yapmıştır. Bu şehir bütünüyle, deniz kulağı da dahil, Dünya Mirasları listesindedir.Venedik, Veneto bölgesinin başkentidir. 2009 yılında Venedik komününde 270,098 kişi yaşıyordu (bu nüfusun 60,000´i tarihi Venedik şehrinde, 176,000´i Mestre ve Marghera şehirlerinde, 31,000´ ise deniz kulağı üzerindeki diğer adalardadır). Padua ve Treviso şehirleriyle birlikte oluşan Padova-Treviso-Venedik Metropolitan Bölgesi (PATREVE)´nin toplam nüfusu 1,600,000´dir. PATREVE herhangi bir özerkliği bulunmayan, sadece istatistiksel bir bölgedir.Venedik ismi, milattan önce 10. yüzyılda burada yaşayan Veneti insanlarınan gelmektedir. Ayrıca şehir eskiden Venedik Cumhuriyeti´nin başkentiydi. Venedik "La Dominante", "Serenissima", "Adriyatiğin Kraliçesi", "Sular Şehri", "Maskelerin Şehri", "Köprülerin Şehri", "Yüzen Şehir", ve "Kanallar Şehri" olarak bilinir. Luigi Barzini The New York Times Gazetesi´nde Venedik´i "kuşkusuz bir insan tarafından yapılan en güzel şehir" ayrıca Times Online Gazetesi de "Avrupa´nın en romantik şehri" olarak tanımlamışlardır.Venedik Cumhuriyeti Ortaçağlar ve Rönesans dönemi boyunca denizlerdeki en önemli kuvvet olduğu kadar 13. yüzyıldan 17. yüzyılın sonlarına kadar sanatın ve ticaretin merkeziydi. Tarihi boyunca, özellikle Rönesans Döneminde, birçok sanatsal hareket olmuştur. Venedik tarihi boyunca senfonik müzik ve operanın gelişiminde önemli rol oynayan, aynı zamanda Antonio Vivaldi´nin doğduğu şehirdir.

 

/resimler/2018-10/23/1853378641194.jpg

Verona

Kuzeydoğu İtalya´nın Veneto bölgesinde (30.11.2014 itibarıyla) 260,293 nüfuslu bir şehirdir. Verona Veneto bölgesinde bulunan yedi ilden biri olan Verona ili merkezidir. Verona şehri kuzey-doğu İtalya´nın en önemli turizm merkezlerinden biridir. Bunun başlıca nedeni kültürel,mimarî ve tarihi eserleridir, yıl içinde organize edilen birkaç önemli uluslararası fuar ve yaz aylarında Klasik Romalılardan kalma antik Arena da yapımlanan tiyatro ve opera temsilleridir.Verona´da bulunan tarihî binaların değerleri ve önemleri dolayısıyla Verona şehri UNESCO Dünya Mirasları listesine dahil edilmiştir. Verona´da klasik Roma döneminden kalmış ve Orta Cağlarda kullanılmamıs birçok anıt eser bulunmaktadır. Bunların başında yaz mevsiminde açık havada opera ve tiyatro sahnelenmesi için kullanılan Arena adli Romalılardan kalma amfi binası gelmektedir. Orta Çağlarda inşa edilen binalar 1117´deki büyük depremle yıkılmakla beraber, şehrin Romenesk tipi mimariye dayanarak yeniden imar edilmesi Verona´da çok önemli Orta Çağların son dönemlerinden kalmış birçok anıt yapının ve şehir meydanın bulunmasına yol açmıştır. Ayrıca Verona, Romeo ve Juliet´in şehri olarak da bilinir. Bu hikâye, ölümsüz bir aşkın öyküsüdür.

 
Kaynak:

DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
KEŞFET / EXPLORE
E Dergi Yıl 4 Sayı 43

/resimler/2019-2/21/1604285033937.jpg

-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2