Karaciğeri Doğal Olarak Temizleyen 6 Gıda
Karaciğer, sahip olduğunuz en sıkı çalışan organlardan biridir. Safra üretimi, yağ metabolizması, vitamin ve mineral depolanması ve kan filtrasyonu dahil olmak üzere vücutta onlarca işlem gerçekleştirir.
Tarih: 11.1.2019 14:54:48

Karaciğeri Doğal Olarak Temizleyen 6 Gıda

Karaciğer, sahip olduğunuz en sıkı çalışan organlardan biridir. Safra üretimi, yağ metabolizması, vitamin ve mineral depolanması ve kan filtrasyonu dahil olmak üzere vücutta onlarca  işlem gerçekleştirir. Aynı zamanda yenilenen tek organımızdır.   karaciğer, korunması gereken kesinlikle önemli bir organdır. Karaciğer için en yaygın hasar kaynağı alkol kullanımıdır, ancak yemeklerimizde kullandığımız aşırı yağ da Karaciğere zarar verebilir yemek seçimlerini iyi  yaptığımız sürece  ciğerlerimizi korumak için bir çok etkili yöntem var . Bunların hepsi de lezzetli şeyler  bizi zorlamak için hiçbir etkisi yok.  Hadi hep birlikte  bakalım.

 /resimler/2019-1/11/1506325351836.jpg

1. Yaban mersini

Yaban mersini, antosiyaninler adı verilen antioksidanları içerir, bu da ayırt edici mavi rengin verilmesiyle birlikte karaciğerdeki kanser hücrelerinin büyümesini engelleyebilir. Çoklu hayvan çalışmaları daha fazla fayda göstermiştir. Sıçanlarda, düzenli yabanmersini ekstresi tüketimi, bağışıklık hücresi tepkisini ve antioksidan enzimlerin seviyesini arttırırken, ayrıca karaciğerlerinde fibroid, lezyon ve skar dokusu büyümesini yavaşlattı. Olumlu ve kalıcı bir fark yaratmak için günlük yaban mersini tüketiminin sadece 3-4 haftaları alır.

aban mersininin köken formları ilk olarak ABD´de elde edilmişlerdir. 1906 yılında Dr. Coville ve Miss E. Whirete yabani olarak yetişen Vaccinium australetüründen küçük meyveli rubel çeşidini selekte etmişlerdir. Sistematik olarak başlayan bu ıslah çalışmaları gittikçe artan bir hızla gelişmiş ve 1920 yılında yeni çeşitlerle ABD´de ilk ticari bahçeler kurulmuştur. Günümüzde kültür çeşitlerinin çoğu yapılan melezmeler sonucu ortaya cıkmıştır.

Faydaları

  1. Göz yorgunluğu, miyopluk, katarakt, karasu (Glokom), şeker hastalığından kaynaklanan görme bozuklukları (Diyabetik retinopati), gece körlüğü, gece görüşünü artırıcı, kamaşma, retinayı güçlendirici, kılcal damar çatlamalarını önleyici ve tavuk karası (retinitis pigmentosa) hastalığının ilerlemesini yavaşlatıcı
  2. Kabızlık, bulantı, mide krampları, ülser önleyici
  3. Kan şekerini düşürücü, iltihaplanma, kolajenin (collagen) stabilize edilmesi
  4. Pıhtılaşmanın azaltılması, damar sertliği oluşumunun engellenmesi ve antioksidan etki
  5. Varis, basur (hemoroid) ´e karşı iyileştirici.
  6. Yeni keşfedilen bir özelliği de somon balığı, yumurta, yulaf, barbunya, bezelye ve ay çekirdeği ile beraber zekayı geliştiren 7 besinden biri olduğu yönünde.

  /resimler/2019-1/11/1506456914543.jpg

2. Greyfurt

Greyfurt birçok güçlü antioksidan içerir . Bunlar enflamasyonu azaltmak ve hücreleri korumak için mükemmeldir. Greyfurt ayrıca kronik inflamasyonun karaciğerde ve çevresinde ekstra bağ dokusu birikmesine neden olarak karaciğerde ve çevresinde birikerek ekstra işlev görmesini engelleyebileceği hepatik fibroz riskinizi azaltabilir.

Alkol kullanmayı  planlıyorsanız, içmeden önce biraz greyfurt alın.  karaciğerin alkolü metabolize etmesine yardım etmede gerçekten iyidir ve alkolün bazı zararlı etkilerini bile önleyebilir. Akşamdan kalmışlığı tamamen size bırakmayabilir, ancak süreyi kısaltması gerekir. Ayrıca C vitamini bakımından zengindir. Meyve kabuklarından marmelat yapılır.Hazmı kolaylaştıran ve kabızlığı önleyen greyfurt mikropları öldürme özelliği ile faydalı bir besindir.

/resimler/2019-1/11/1507016603001.jpg

3. Avokado

Avokadolardaki iyi yağ, vücudumuzun enerji depolaması için gereklidir. İyi yağlar aşırı sıcaklık değişimlerine karşı yalıtım sağlar ve hayati organlarımızı korur. Ayrıca proteinlerin işlerini yapmalarına yardımcı olarak haberci olarak da hizmet ederler.

Karaciğer dostu glutatyon, C vitamini, E vitamini ve K vitamini almak için avokadoları yiyin. Bu besinler, karaciğer hücrelerini hasara karşı koruyan bir antioksidan rolü üstlenir. E ve K vitaminleri zararlı iltihabı önler. Son zamanlarda yapılan çalışmalar ayrıca avokado özütünün viral hepatit tedavisinde yardımcı olabileceğini ve genel karaciğer hasarının ilerlemesini yavaşlattığını göstermiştir.

 /resimler/2019-1/11/1507120665347.jpg

4. Yapraklı Yeşil Sebzeler

yeşil sebzeler , gıda ve çevre yoluyla vücudunuza giren metalleri, kimyasalları ve pestisitleri nötralize etmek için yüksek klorofil içeriğini kullanarak karaciğerinizden bir miktar zorlanmaya yardımcı olabilir. Roka, ıspanak ve hindiba gibi şeyler safra üretimini arttırmada ve atık ürünleri elemede özellikle iyidir.

Sebzelerden bahsederken, pancarlar kanı temizlemek için mükemmeldir ve Brüksel lahanası, brokoli ve karnabahar gibi önemli sebzeler karaciğerin toksinleri çıkarmak için gerekli enzimleri üretmesine yardımcı olmak için bir ton glukozinolat içerir.

 /resimler/2019-1/11/1507249415348.jpg

5. Kuruyemiş

Kuruyemişler kötü bir üne kavuşmuşlardır, çünkü yağ bakımından nispeten yüksektirler ve sıklıkla çok miktarda tuz ve şekerle hazırlanırlar. 

 

Ancak fındıktaki doğal yağ esas olarak iyi, doymamış bir çeşittir ve ham formlarında fındıklar, yüksek protein ve antioksidan içeriklerinden dolayı haklı olarak bir süper gıda olarak sınıflandırılabilir .

Ve fındıklar genellikle yemeden önce çatlamış ve çıkarılan bir kabuğun içinde büyürler, fındık eti pestisitlerden korunur. Karaciğer kandaki toksinleri nötralize etmekten sorumlu olduğu için, fındık yemek, bu çevresel zehirlere maruz kalmayı en aza indirerek karaciğeri korumanın iyi bir yoludur.

 /resimler/2019-1/11/1507356447021.jpg

6  Zerdeçal ve Sarımsak

Tam olarak bağımsız yiyecekler olmasa da, zerdeçal ve sarımsak karaciğer için harika şeyler yapan iki çeşittir. 

Zerdeçal , güçlü bir anti-enflamatuar ve antioksidan bileşik olan kurkumin içerir. Safra kanalınızın işlevini destekler, safra akışını arttırır ve böylece karaciğeri temizler. Curcumin ayrıca karaciğer detoks metallerine yardımcı olur ve alkol ve diğer toksinlerin tehlikeli bileşiklere dönüşmesini önler. Ancak, zerdeçal safra kesesi taşı, safra kesesi hastalığı veya şeker hastalığı olan kişiler için tavsiye edilmediğini unutmayın. Diğer isimleri zerdeçöp , safran kökü, sarıboya, zerdeçav, hint safranıdır. Başta Pakistan, Hindistan, Çin ve Bangladeşolmak üzere Asya´nın tropik bölgelerde yetişir. Bitkinin toprak altındaki ana kökleri yumurta veya armut seklindedir. Yan kökleri ise parmak şeklindedir. Rizomların üst yüzü sarımsı, iç yüzü ise sarı renklidir. Acımsı bir tadı vardır.

 Sarımsak bir antioksidan olarak selenyum içerir ve B6 güçlü bir antienflamatuardır. Sarımsak ayrıca, kan damarlarını gevşeten bir amino asit olan arginin içerir. Bu işlem karaciğer içindeki kan basıncını düşürebilir. Ve son olarak, sarımsak karaciğerin toksinleri temizlemek için kullanılan enzimleri aktive etmesine yardımcı olur.

Bu lezzetli yiyecekler, içecekler ve çeşniler, diğer birçok bedensel işlem arasında karaciğerinizin sağlığını da doğal olarak desteklerarımsağın, çiğ halde veya yağının, mikroorganizmalar üzerine antibiyotik etkiye sahip olduğu, antiviral, antifungal, antiprotozoon, antiparazitik ve antibakteriyal özellikleri üzerinde durulmaktadır. Bunun yanı sıra antiseptik işlevi, grip, nezle, ses kısıklığı, astım rahatsızlıklarına, bademcik, romatizma ve eklem enfeksiyonlarına, öksürük ve bronşite iyi geldiği ön plana çıkarılmaktadır. Terletici etkisi nedeniyle ateş düşürülmesine yardımcı olur.

/resimler/2019-1/11/1508240978977.jpg
Kaynak:

DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
KEŞFET / EXPLORE
E Dergi Yıl 4 Sayı 43

/resimler/2019-2/21/1604285033937.jpg

BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler