Keçiboynuzunun mucize faydaları
Karbonhidrat, sodyum ve sağlıklı yağlar açısından son derece zengindir. Özellikle kış aylarında tüketilir. Bunun nedeni ise astım ve gribal enfeksiyonlara karşı koruyucu olmasıdır. İçeriğindeki vitamin, mineral ve elementler sayesinde birçok rahatsızlığa çözüm olur.
Tarih: 9.2.2019 12:54:07

DOĞAL ŞİFACI KEÇİBOYNUZU

Keçiboynuzu selenyum, potasyum, magnezyum başta olmak üzere birçok yararlı mineral ve elementleri içerir. Genellikle Akdeniz ülkelerinde yetiştirilen bir bitki türüdür. Özellikle kış mevsimi için önemli bir besin kaynağıdır. İyi bir antioksidandır ve bu sayede metabolizmayı güçlendirerek grip ve soğuk algınlığına çare olur. Düzenli olarak keçiboynuzu tüketmenin etkileri araştırılmış ve ortaya bizi mutlu edecek muazzam sonuçlar çıkmıştır. "Kan kolesterol düzeyinin normalin üzerinde olduğu durumda düzenli olarak keçiboynuzunu tüketilmesi üzerine yapılan bir çalışmada kan kolestrol düzeyi ve LDL kolestrolü üzerine olumlu sonuçlar elde edildi. Yapılan çalışma gereği, kan kolesterol düzeyi normalin üzerinde olan kişiler 2 ay boyunca çiğ şekilde 10 gram keçiboynuzu unu tüketti. Su, süt veya yoğurda atılarak keçiboynuzunun 2 ay tüketilmesi sonucunda değerlerin normale döndüğü gözlendi. Buna benzer yapılan çalışmalar, keçiboynuzunun kalp-damar hastalığı riski taşıyan kişilerde de koruyucu ve tedavi edici olarak kullanılabildiğini gösteriyor."

 

İSHALE KARŞI ETKİLİ.

Keçiboynuzu sindirim sisteminin dostudur. Eğer ishal şikayeti yaşıyorsanız uzmanlar keçiboynuzu tüketimini şiddetle tavsiye ediyor. 

 

AKCİĞER KANSERİNDEN KORUR.

Antioksidan özelliği sayesinde kanser hastalığı riskini minimuma indirir. Akciğerleri temizlemeye yardımcı olur. Sadece kanser için değil, sigaranın zararlarını da en aza indirir. Bunun için gerçek bir keçiboynuzunu ev yapımı yoğurda karıştırıp yemek yeterlidir. Kolesterole iyi geldiği bilim tarafından kanıtlanmıştır. Zengin içeriği ve lifli yapısı sayesinde kötü kolesterolü düşürür. Hiper kolesterol tedavisinde de son derece güçlüdür. 

 

ASTIM VE BRONŞİT HASTALIKLARI KARŞI KALKAN OLUR

Astım ataklarını sakinleştirir. Düzenli kullanıldığında ise bu atakları ortadan kaldırabilir. Bronşların tıkanmasını karşı etkilidir. Kış mevsiminde her gün bir adet keçiboynuzu yiyerek kendinizi garanti altına alabilirsiniz. Keçiboynuzu doğal bir antibiyotik kaynağıdır. Gribe neden olan virüslerle mücadele eder. Antioksidan kaynağı olması sebebiyle öksürüğe neden olan serbest radikalleri ve enfeksiyonları ortadan kaldırır. 

 

MİDEDEKİ ASİT SEVİYESİ DENGELER

Eğer mide şikayetiniz varsa bir de keçiboynuzu tüketmeyi deneyin. Düzenli tüketildiğinde mide asidini dengeler ve şişkinliği giderir.

 

CİNSEL GÜCÜ ARTIRIR
Belki de en yaygın bilinen faydalarından biridir. İyi bir enerji deposudur. Sperm azlığına karşı etkilidir ve düzenli olarak tüketildiğinde iktidarsızlığa iyi gelir.

 

KEMİK ERİMESİ TEDAVİSİNDE KULLANILIR

Özellikle menopoz dönemindeki kadınlar için ilaç niteliğindedir. İçindeki yüksek kalsiyum sayesinde kemik erimesini yavaşlatır. Sadece kadınlar için değil gelişim çağında olan çocuklar için de şiddetle tavsiye edilir.

 

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Keçiboynuzunun mucize faydaları
KEŞFET / EXPLORE
E Dergi Yıl 4 Sayı 42

/resimler/2019-1/8/1618389474504.jpg