"Korumasız güneşlenmeyin" uyarısı
Edirne Sağlık Müdürlüğümüze bağlı Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Ayşegül Polat, güneş ışınlarına korumasızca maruz kalmanın cilt hastalıklarına neden olduğunu bildirdi.
Tarih: 31.7.2018 15:15:50

İl Sağlık Müdürlüğü Basın ve İletişim Biriminden yapılan yazılı açıklamada görüşlerine yer verilen Polat, vatandaşların yaz aylarında güneşlenirken dikkatli olması gerektiğini belirtti.

Güneş ışınlarının kemik yapımı için gerekli D vitamini sentezini sağlamak, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmek, cildin bronzlaşmasını sağlamak ve duygu durumu düzenlemek gibi olumlu birçok etkileri olduğu gibi zararlı etkilerinin de olduğunu aktaran Polat, şunları kaydetti:

"Güneş ışınlarına korumasızca maruz kalmak kısa vadede güneş yanığı ile birlikte deride kahverengi renk değişiklikleri, güneş alerjisi ve güneşle açığa çıkan pek çok hastalığa neden olurken, uzun vadede deri hücrelerinde DNA hasarına yol açarak ´Malign Melanom´ başta olmak üzere birçok cilt kanserine neden olur. Bu nedenle zararlı etkilerine maruz kalmadan güneş ışığından yararlanmak amaçlanmalıdır. Ultraviyole A ve B ışınlarına kısa sürede ve yoğun olarak maruz kalınması durumunda, deri hücreleri hasara uğrayarak güneş yanıkları oluşur. Özellikle 11.00-16.00 saatleri arasında güneşin bu zararlı etkileri artmaktadır. Cilt tipi ve güneş ışınlarının şiddeti, yanıkların oluşması için gereken süreyi değiştirir. Örneğin sarışınlar, esmerlere göre daha hassastır ve güneş yanıkları daha kısa sürede oluşur. Aynı zamanda solaryum ışığına maruz kalma sonucunda da benzer yanıklar gelişebilir. Birinci derece güneş yanıklarında, cildin birinci tabakası olan ´epidermis´ hasarlanır.

Cilt kuru, kırmızı, ödemlidir ve ağrı olur. Soğuk suyla duş, bol sıvı tüketimi, nemlendirici krem, losyonlar ile beraber ağrı kesici kullanmak tedavi için yeterli olabilir. Genellikle 1 haftada iyileşir. İkinci derece yanıklarda ise, cildin birinci tabakası epidermis ile ikinci tabakası olan ´dermis´ birlikte hasarlanır. Daha derin bir yanık olduğu için sinir uçları da etkilenir ve şiddetli bir ağrı ile birlikte ciltte içi sıvı dolu kabarcıklar görülür. Bu kabarcıklar patlatılmamalıdır. Bu durumda hastaneye başvurmak gerekir. Cilde diş macunu, yoğurt, salça ve benzeri şeylerin sürülmesi kesinlikle önerilmemektedir."
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Korumasız güneşlenmeyin uyarısı
TOPHANE MTAL´DEN ÖRNEK HAREKET
TOPHANE MTAL´DEN ÖRNEK HAREKET
BURSA - Kuruluşunun 150. yılını kutlayan Bursa´nın köklü eğitim kurumu Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, bu kapsamda örnek faaliyetler de düzenliyor.
231 Ağaçlık Koruluk Hizmete Girdi
231 Ağaçlık Koruluk Hizmete Girdi
İnegöl Belediyesi´nin Metalax firmasının katkılarıyla hayata geçirdiği 231 ağaçlık koruluk alan ve otoparkın yapımı tamamlanarak hizmete girdi.
‘Yeşil karne´ protokolü
‘Yeşil karne´ protokolü
BURSA - Bursa´daki öğrencilerin enerji verimliliği konusunda bilgilendirilmesini ve uygulamada başarılı okulların yılsonunda ‘Yeşil Karne ile´ ödüllendirilmesini içeren protokol, Büyükşehir Belediyesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalandı. İsrafın önlenmesi, doğal kaynakların daha verimli kullanılması, oluşan atık miktarının azaltılması, etkin toplama sisteminin kurulması ve atıkların geri dönüştürülmesi gibi konularda öğrencilerin bilinçlendirilmesini sağlayacak protokole, Büyükşehir Belediyesi adına Başkan Alinur Aktaş, İl Milli Eğitim Müdürlüğü adına da Müdür Sabahattin Dülger imza koydu.
Bursa´nın katma değeri artacak
Bursa´nın katma değeri artacak
BURSA – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Hüdavendigar Mahallesi´nde hizmet veren Sigorta Taksi Durağını ziyaret ederek, taksici esnafla sohbet etti. Başkan Aktaş, Bursa´nın katma değerini artırmak istediklerini söyledi.
‘Beyaz esaret´ Büyükşehir´le son buluyor
‘Beyaz esaret´ Büyükşehir´le son buluyor
BURSA – Merkez dışında toplam 684 mahallede de karla mücadele çalışmalarını aralıksız sürdüren Bursa Büyükşehir Belediyesi, kar yağışının etkisini gösterdiği yüksek kesimlerdeki mahalle yollarını ulaşıma açık tutmak için yoğun mesai harcıyor.
İHH Beykoz Şubesi´nden Bangladeş İzlenimleri
İHH Beykoz Şubesi´nden Bangladeş İzlenimleri
İHH İnsani Yardım Vakfı Beykoz Şubesi yetkilileri, 3 yıllık faaliyet sunumu ve Bangladeş gezisine dair izlenimlerini ilçe protokolüyle paylaştı.
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
KEŞFET / EXPLORE
E Dergi Yıl 4 Sayı 43

/resimler/2019-2/21/1604285033937.jpg

BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler