Malik Aksel´e vefa
Bursa Büyükşehir Belediyesi Müzeler Şube Müdürlüğü envanterine kayıtlı 14 Malik Aksel tablosu, Salt Galata Sanat Galerisi´nde izlenime sunuldu.
Tarih: 5.12.2018 14:31:39

Bursa´yı tüm değerleri ile geleceğe taşıyan Büyükşehir Belediyesi,  kentin kültürel marka değerlerinin yanı sıra sanata ve sanatçıya da hak ettiği değeri teslim ediyor. Cumhuriyet döneminin önemli ressam ve yazarlarından Malik Aksel´ in Bursa Büyükşehir Belediyesi Müzeler Şube Müdürlüğü envanterine kayıtlı 14 eseri,  Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü tarafından hazırlanan İdealist Mektep, Üretken Atölye sergisinde izlemime sunuldu. Birçok etkinliğe ev sahipliği yapan İstanbul Salt Galata Sanat Galerisi´nde gerçekleştirilen sergide Gazi Eğitim Enstitüsü´nün kurucu öğretmenlerinden Malik Aksel´in eserlerinin de yer alması sergiye ayrı bir anlam kattı.

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün direktifiyle yurt dışında resim alanında eğitim gören Aksel´in eserlerinin yer aldığı sergi, sanatseverlerden yoğun ilgi görüyor. SALT´ın Türkiye sanat tarihine ilişkin araştırmalarına yeni bir katman olarak hazırlanan ‘İdealist Mektep, Üretken Atölye´ sergisi, 17 Şubat 2019 tarihine kadar ziyaret edilebilecek. Sergi, SALT Galata´daki sunumunun ardından 4 Mart-7 Nisan 2019 tarihlerinde, Ankara´da Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi´nde sanatseverlerle buluşacak.

 

Malik Aksel kimdir?

Gazi Eğitim Enstitü´nün kurucu öğretmenlerinden Malik Aksel,  1928´de Milli Eğitim Bakanlığı´nın açtığı sınavı kazanarak gittiği Berlin Güzel Sanatlar Akademisi´nde lisans eğitimini tamamladı. Aksel, 1932´de yurda dönünce Resim Öğretmen Okulu´nda çalışmaya başladı. Kısa bir süre sonra Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü´ne dönüştürülen okulda, ressam ve eğitici olarak önemli katkılarda bulundu. Aksel, daha sonra Çapa Eğitim Enstitüsü resim bölümünü yönetti ve bu görevinden emekliye ayrıldı. 1973´te 34. Devlet Sergisi´nde başarı ödülü kazandı. Malik Aksel,  yazılarında Bursa´dan sıklıkla söz etmiş, Bursa folkloruyla da yakından ilgilenmiştir. Çocukluğundan itibaren resme büyük ilgi duyan Malik Aksel, Cumhuriyet döneminin en önemli sanatçılarından biri olarak kabul ediliyor.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Malik Aksel vefa
KEŞFET / EXPLORE
E Dergi Yıl 4 Sayı 42

/resimler/2019-1/8/1618389474504.jpg