Bursa'da Ana Kucağı’nda karne coşkusu

Bursa Büyükşehir'de Ana Kucağı güçlenerek büyüyor

ARABAYATAĞI’NA KAPALI PAZAR YERİ MÜJDESİ

YILDIRIM BELEDİYESİ, ARABAYATAĞI’NDA MODERN KAPALI PAZAR YERİNİ MAHALLE SAKİNLERİNİN HİZMETİNE SUNMAYA HAZIRLANIYOR.

Bursa'da Helikopter Ambulans 78 Yaşındaki Hasta İçin Havalandı

Bursa'nın Harmancık İlçesi'nde rahatsızlanan hasta, olumsuz hava koşullarına rağmen helikopter ambulans ile Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi.

Bursa'da mübadele anısına fidan bağışı

Bursa'da mübadele anısına fidan bağışı

Mobil ekipler vatandaş ve esnafın yanında

Mobil ekipler vatandaş ve esnafın yanında

‘Çarşıbaşı’ için 34 proje yarışacak

‘Çarşıbaşı’ için 34 proje yarışacak

Kuraklıkla gönüllü mücadele

Kuraklıkla gönüllü mücadele

Eski Başkanlara Vefa

4 BAŞKANI ZİYARET ETTİ

Hayvan pazarında üreticilerin yüzü gülüyor

Hayvan pazarında üreticilerin yüzü gülüyor

Şehre değer katan personele ödül

Şehre değer katan personele ödül

ORHANGAZİ'DE BUZLANMAYA KARŞI TUZLAMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Araç sürücülerimiz gizli buzlanmaya dikkat etsinler

Evde nasıl yüz temizleme toniğini yapabilirim

Cilt Tipine Göre Tonik Seçimi Nasıl Yapılır

Elma sirkesi Cilde Faydalı mı ?

Kafein'in yan etkileri nelerdir

Hasar Görmüş Saçlar Nasıl Onarılır

Hamileyken Tüketmeniz Gereken 8 Yiyecek

Diş Macunuyla Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilirsiniz

Antik Roma mitolojisi hakkında merak edilenler

Romanların etimolojisi, yaşam tarzları ve tarihçesi

Antik Mısır Mitolojileri

Yunan Mitolojisi hakkında merak edilenler

Mitoloji efsanelerinden Orfeus

Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Harika Arkeolojik Eser

Pusula hakkında merak edilenler

Süpermen film serisi hangi sıralamayla izlenmeli tüm Süpermen filmleri

Süper kahraman filmlerinin en çok beğenilen karakteri Süpermen hakkında bilinmeyenler

Muhteşem Oyunculuğuyla 20 Robert Pattinson Filmi

En uzun film ünvanlıyla ödül kazanmış harika bir film önerisi

Ödüllü Film İzlemek İsteyenler İçin 2000-2019 Yılları Arasında En İyi Film Akademi Ödülü Alan Filmlerin Listesi

Marilyn Monroe'nun yer aldığı filmler

Netflix en iyi 10 bilim kurgu dizileri Netflix dizileri top 10

HABER VİDEOSU

OSMANGAZİ BELEDİYESİ

BURSA BÖLGE

Mardin'in cevizli sucukları Avrupa'nın gözde tatlısı

Mardin'in cevizli sucukları Avrupa'nın gözde tatlısı

Şehmus EDİS

Mardin’de köylüler tarafından geleneksel yöntemlerle hazırlanan cevizli sucuk yapımı devam ediyor. Üzümler ezilip, kazanlarda kaynatıldıktan sonra ipe dizilen cevizlerin bulamaca batırılarak elde edilen cevizli sucukların kilosu 80 liradan alıcı buluyor.

Bağ bozumu ile başlayan cevizli sucuk üretiminde bu yıl Mardin'de beklenenin üzerinde üretim bekleniyor. Mardin ve bölgesinde özellikle sonbahar aylarının son günlerinde yapımına başlanan cevizli sucuk, kış aylarının vazgeçilmez yiyecekleri arasında yer alıyor.

Zınnar Vadisi'ndeki zengin üzüm bağlarında üretilen şıradan yapılan ve ünü birçok Avrupa ülkesine kadar yayılan cevizli sucuk özellikle Almanya, Danimarka,İsveç, Hollanda, Fransa, Belçika Katar, Dubai, ve İran ülkelerinden özel sipariş üzerine alıcı buluyor.

Son yıllarda Arap ülkelerinin yoğun ilgisini alan cevizli sucuk Mardin'de bir ticari sektör haline geldi. Kilosu 60 ile 80 TL arasında satılan cevizli sucuğun insan sağlığına da birçok faydası bulunuyor. Pekmez ve cevizden yapılan sucuklar kış mevsiminin vazgeçilmez tatlısı olarak büyük ilgi görüyor.

SİPARİŞ ÜZERİNE 10 TON GÖNDERİLDİ

Hazırlanması kadar satışının da zor olduğunu belirten sucuk üreticisi ve satıcısı Mesut Irmak, Mardin bölgesinde özelikle Zınnar Vadisi'nde bulunan üzüm bağlarında üretilen mezruna üzüm şırası ve cevizin karışımı ile elde edilen cevizli sucuğu birçok Avrupa ülkesine sipariş üzerine gönderdiklerini söyledi.

TAM BİR ENERJİ KAYNAĞI...

Uzmanlar, özellikle pandemi döneminde bağışıklık sistemini güçlendiren cevizli sucuğun enerji, mineral ve vitamin yönünden zengin olan geleneksel gıdalardan bir tanesi olduğunu ifade ediyor.

Yapısında bulunan nişasta, şeker ve cevizdeki yağdan dolayı iyi bir enerji kaynağı olduğunu bilgisini veren uzmanlar,” Pekmez ve cevizden dolayı da iyi bir vitamin ve mineral kaynağı olup, ayrıca ceviz protein de içermektedir. Enerji gereksinimi fazla olan bireylere (zayıf olanlara, sporculara, gebelere, ağır işte çalışan işçilere) önerilebilecek besleyici değeri yüksek bir gıdadır. Sadece enerjisi yüksek, besleyici değeri olmayan ve dengesiz beslenmeye yol açan hazır ürünlere (şekerlemeler, şekerli içecekler, cipsler, bisküviler vb.) yerine tercih edilmesi önerilebilir." Bilgisini veriyor.

TATLI YERİNE...

Geleneksel gıdalarımızdan biri olan cevizli sucuk besin bileşimi açısından değerlendirildiğinde enerji ve besin öğeleri yönünden zengin bir gıdadır. İçerisine giren yağlı tohumlar nedeniyle protein, yağ (özellikle doymamış yağ asitlerinden zengin) ve antioksidan özelliği olan yağda eriyen E vitamini, mineraller ve diğer vitaminler ile üzüm şırası ve pekmezin bileşiminde bulunan mineraller ve vitaminlerden dolayı besleyici değeri yüksek enerji veren bir gıdadır.

Enerji gereksinimi fazla olan bireylere (zayıf olanlara, sporculara, gebelere, ağır işte çalışan işçilere) önerilebilecek besleyici değeri yüksek bir gıdadır. Sadece enerjisi yüksek, besleyici değeri olmayan ve dengesiz beslenmeye yol açan hazır ürünlere (şekerlemeler, şekerli içecekler, cipsler, bisküviler vb.) yerine tercih edilmesi önerilebilir.

YAPILIŞI

Cevizli sucuk ülkemizde maraş sucuğu, köme, bandırma ve şeker sucuk gibi değişik isimlerle üretilmektedir. İplere dizilen cevizler ya üzüm şırasının nişasta ile kaynatılıp hazırlanan peltesine veya pekmezin nişasta ile kaynatılıp hazırlanan peltesine daldırılarak hazırlanır. Fındık, ceviz gibi yağlı tohumlar B grubu vitaminleri, mineraller, yağ ve proteince zengindirler. Yağ içerikleri yüksek olmalarına karşın bitkisel kaynaklı oldukları için kolesterol içermezler. Fındık tekli doymamış yağ asitlerinden zengin olup, ceviz tekli doymamış yağ asitleri ile birlikte omega-3 yağ asitlerinden de zengindir.


Haber Kaynak : igfa