Merhaba Değerli Mora Dergisi Okuyucuları,
Seyahat etmek, gezmek, yeni kültürler tanımak, değişik ülke insanlarıyla tanışmakbiz sanatçılar için önemli bir ilham kaynağıdır.Ufkumuz açılır, motive oluruz.
Tarih: 4.10.2018 19:08:22

Kültür ve Turizm Bakanlığı Geleneksel Kültür Mirası taşıyıcı keçe sanatçısı ve bir  ressam olarak Eylül ayında bu kez de yurt dışında Japonya´daydım.Tokyo Metropolitan Müzesi Sanat Galerisinde bir grup Türk sanatçısıyla sergi gerçekleştirdik. Femin&Art Uluslararası Kadın Sanatçılar Derneği Japonya temsilcimiz Takako Morishita da bize katıldı.

Aslında kiraz çiçeklerinin açtığı Sakura festivallerinin yapıldığı bahar aylarında Japonya´da olmak daha ilgi çekiciymiş.Japonya 4 büyük adadan oluşan güzel bir ülke. Yolculuğumuz aktarmalı olarak 14 saat sürdü. Bizlerin çoğunlukla Honda, Mitsubishi gibi araba markaları ve elektronik cihazlarıyla tanıdığımız Japonya keşke bize daha yakın olsaydı. Niye miderseniz;çünkü onlar da bizim gibihem köklü bir imparatorluğun devamı hem de çok modern olmalarına rağmen geleneklerine bağlı, aile dayanışması çok kuvvetli,saygılı, yardımsever, çok onurlu, ama bir o kadar da mütevazıinsanlar. Gezdiğiniz her yerde onların sadeliği, zarafeti ve misafirperverliği ile karşılaşıyorsunuz.

Sergimiz esnasında müzenin salonlarında başka sergiler de vardı. Bunlardan birisine katılıp ödül almış bir Japon ressam çalışmalarımızı çok beğendiğini, hatta kendi sergilerinden daha başarılı bulduğunu söyleme nezaketini gösterdi. Asakusa Senso-ji tapınağını gezerken tütsü yakan yaşlı bir bey nereden geldiğimizi sordu. Türkiye´den geldiğimizi öğrenince o da “Mustafa Kemal Atatürk” diye karşılık verdi. Ama genç nesil maalesef ülkemizi pek bilmiyor, İstanbul dediğimizde anlıyorlar ancak.

Tokyo´da ayrıca Yunus Emre Enstitüsü´nü de ziyaret etme fırsatımız oldu. Ofis Ginza bölgesinde nezih bir semtte idi. Keçeleme tekniği ile yapılmış bir “Semazen”ve Trabzon-Çamlıhemşin Gelini”isimli portre çalışmalarımı enstitüye ve Büyükelçiliğimize armağan etmekten karşılıklı onur duyduk. Tarihi Kiyoto şehrini ve 2.Dünya savaşında atom bombası atılan Hiroşima şehrini bir başka sergi-kültür gezimizde görmeyi umut ederek Japonya´dan “Sayanora” diyerek ayrıldık.

Mükerrem TURHAN

Ressam
Kaynak:

KEŞFET / EXPLORE
E Dergi Yıl 4 Sayı 43

/resimler/2019-2/21/1604285033937.jpg