Mide Asiti Sorununda Etkili Yöntem
Mide Asiti Sorunu Yaşayanların Dikkat Etmesi Gerekenler
Tarih: 11.1.2019 13:47:09

Her Türk mutfağında bulunan geleneksel bir baharat olan karanfil, Türk mutfağında olduğu gibi  Endonezya, Doğu Afrika ve Pakistan gibi Asya ülkelerinin mutfaklarında önemli bir bileşendir. 

Karanfillerin baş ağrıları, ağız hastalıkları, kanser, diyabet, mikrobiyal enfeksiyonlar, sinüs, grip ve soğuk algınlığı gibi çeşitli sağlık problemleriyle mücadele ettiği bilinmektedir. 

Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur, karaciğeri korur ve kemik gücünü arttırır. Karanfiller ayrıca ağız hijyeni ve ağız kokusu problemlerini tedavi etmek için yaygın olarak bir antiseptik olarak kullanılır. Baharat çay, meyve suyu, tatlı, yiyecek hazırlamada ve hatta yağ şeklinde kullanılır .

 /resimler/2019-1/11/1351409638935.jpg

Karanfil , asitliği tedavi etmek ve şişkinliği önlemek için uzun süredir kullanılmaktadır. Karanfildeki doğal gaz giderici özellikler peristalsisi arttırır (gıdanın mideden aşağı hareket etmesi), tükürük üretimini artırır, sindirime yardımcı olur ve asit geri akışından hemen rahatlama sağlar. Karanfil, iltihaplı ve hasarlı mide zarını yatıştırmaya yardımcı olur. Bu nedenle, kalp yanıkları ve göğüs yanığı, asitlik ve hazımsızlık gibi diğer mide rahatsızlıkları için faydalıdır. 

Karanfil, mide ve gastrointestinal sistemde üretilen fazla asidin etkilerini engellemeye yardımcı olan alkali ve karbüratif özelliklere sahiptir. Bu özellikler gaz oluşumuna izin vermez.

 

 

Asitliği tedavi etmek için karanfil nasıl kullanılır?

Bir karanfil parçasını ısırdıktan sonra  karanfilden çıkan su serbest kalır ve bir süre daha ağzın içinde tutup. Karanfilden çıkan sıvı Yavaş yavaş asit geri akışını hemen düşürecek ve size biraz rahatlama sağlayacaktır. Asitliğin neden olduğu rahatsızlığı azaltmak için yemekten sonra bir karanfil de çiğneyebilirsiniz. 

 

Asitliği azaltmaya yardımcı olacak bazı genel yiyeceklere bir göz atın:

  • Soğuk süt / Yağlı süt / Tulsi (Fesleğen yaprağı) / Kakule / Hindistan cevizi suyu / Sade su / Rezene tohumu / elma sirkesi /  Jaggery / Zencefil / Kimyon tohumları

Asitliği azaltabilecek bazı basit ve etkili ipuçları:

  • Biraz yürü / Düz oturmak / Kıyafet kaybetmek giymek / Üst gövdeyi yükselt
  • Sigara dumanından uzak durun / Baharatlı veya ağır yiyecekler yemeyin

 

 

 /resimler/2019-1/11/1352445891980.jpg

 Haber İçeriğinde yer alan bilgiler birer öneri niteliğindedir kesin çözüm içermez tedavi konusunda doktorunuza başvurup kesin ve net bilgi almak doğru bir karardır.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Mide Asiti Sorununda Etkili Yöntem
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
KEŞFET / EXPLORE
E Dergi Yıl 4 Sayı 43

/resimler/2019-2/21/1604285033937.jpg

-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3