Bugün, 18 Ocak 2021 Pazartesi

Bursa Valiliği'nden meteorolojik duyuru

Eskişehir Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezince yapılan son değerlendirmelere göre

TOFAŞ kafilesini Büyükelçi Bağış karşıladı

TOFAŞ Basketbol Takımı, FIBA Şampiyonlar Ligi B Grubu 6. haftasında deplasmanda oynayacağı ERA Nymburk maçı

Bursa'ya e-spor merkezi geliyor

Bursa'ya e-spor merkezi geliyor

Bursa valiliğinden basın duyurusu

Bazı basın yayın organlarında  ve sosyal medyada yer alan Uludağ Oteller Bölgesinde kalabalık gruplar halinde partiler yapıldığı haberi

Bursa'da evsizlere 'Büyükşehir' şefkati

Bursa'da evsizlere 'Büyükşehir' şefkati

Bursa-İzmir Otoyolu trafiğe kapandı

Bursa-İzmir Otoyolu trafiğe kapandı

Bursa'da kar yükünü kaldıramayan ağaç otomobilin üstüne devrildi (ÖZEL HABER)

Bursa'da kar yükünü kaldıramayan ağaç otomobilin üstüne devrildi (ÖZEL HABER)

Osmangazi'de Sobalar Sahipsiz Kediler İçin Yandı

Osmangazi Belediyesi tarafından 114 dönümlük arazi üzerine kurulan Sahipsiz

2021 Sağlık Çalışanları Yılı'dır

Kafein'in yan etkileri nelerdir

Hasar Görmüş Saçlar Nasıl Onarılır

Hamileyken Tüketmeniz Gereken 8 Yiyecek

Diş Macunuyla Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilirsiniz

Diş Beyazlatmaya Yardımcı 4 Yiyecek

Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler hangileridir

Yarımada Üzerinde Bulunan Tarihi Kale

Kenya’da Kadınların Şiddetten Kaçarak Kurduğu Bir Köy

Birçok Medeniyete Ev sahipliği Yapmış Olan Kaleler Şehri Mardin

İnançlarından Ötürü Yıllardır Temizlenmeyen Nehir

Antik Mısır'da mumyalama nasıl yapılırdı

Yerebatan Sarnıcı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Efes çevresinde yer alan Meryem Ana Evi

Yıldız Savaşları Filmleri Hangi Sırayla İzlenir

2. Dünya Savaşını ve Hitler'i Konu Alan Filmler

Yalanlar Üzerine Kurulu Bir Aşk Hikayesi!

Netflix’te Meditasyonun Animasyon Hali!

Bilim Kurgu Severler İçin Muhteşem Diziler

Akşam Ne İzleyeceğini Düşünenler İçin Dizi Önerisi

Ailecek Film İzlemek İsteyenler İçin Film Önerisi

HABER VİDEOSU

OSMANGAZİ BELEDİYESİ

BURSA BÖLGE

Osmangazi'de Sobalar Sahipsiz Kediler İçin Yandı

New York'u New York yapan her şey

New York'u New York yapan her şey

New York’ta Gezilecek Yerler

Central Park

Central Park, Amerika Birleşik Devletleri'nin New York şehri Manhattan ilçesinde yer alan 3382 dönüm olarak çok büyük umumi kentsel bir parktır. Yıllık ortalama 25 milyon ziyaretçisiyle Central Park, Birleşik Amerika'da en çok ziyaret edilen kent parkıdır. Birçok film ve televizyon şovları bu parkı dünyadaki en ünlü şehir parkı yapmıştır. Central Park, Dünya'nın en ünlü şehir parklarından biridir ve New York'un sembollerindendir.

- Governors Island

Amerika Birleşik Devletleri'nde New York Limanı yakınlarında yer alan bir adadır. Ada, 70 hektarlık bir yüzölçüme sahip olup Manhattan semtine bağlıdır. Adaya Manhattan veya Brooklyn'den gemiyle ulaşılabilmektedir.

Brooklyn Heights

Brooklyn Köyü olarak anılan bu bölge, 1834'ten beri Brooklyn'in önemli bir bölgesidir. Mahalle, alçak mimarisi ve çoğu İç Savaş'tan önce inşa edilen birçok kumtaşı sıra evleriyle ünlüdür. Aynı zamanda çok sayıda önemli kiliseye ve diğer dini kurumlara sahiptir.

-Cloisters

Met Cloisters olarak da bilinen Cloisters, Romanesk ve Gotik dönemlere odaklanarak, Avrupa ortaçağ sanatı ve mimarisinde uzmanlaşmış, Washington Heights, Manhattan, New York City'deki Fort Tryon Park'ta bir müzedir.

-Özgürlük Heykeli

ABD'nin New York şehrindeki Liberty (Özgürlük) adası üzerinde, inşa edildiği 1886 yılından bu yana Amerika'nın simgesi olan anıtsal heykeli ve gözlem kulesidir. Dünyanın en tanınan anıtlarından biridir.

*Heykel, sağ elinde bir meşale, sol elinde ise bir hitabe tutar. Tabletin üstünde 4 Temmuz 1776 tarihi (Bağımsızlık Bildirgesi'nin tarihi) yazılıdır. Heykelin başındaki taç'ın 7 sivri ucu 7 kıtayı veya 7 denizi simgeler. Heykelin yüksekliği 46 metre, kaidesi ile beraber 93 metredir. Ziyaretçiler heykelin içinden meşaleye kadar 168 basamaklı bir merdivenden çıkabilirler. Heykelin meşale tutan sağ elinin yüksekliği 13 metredir. Meşalenin etrafındaki dehlizde 15 kişi bir arada dolaşabilir. Heykelin başının genişliği 2 metre, yüksekliği ise tacı ile birlikte 5 metredir.

*Özgürlük Heykeli, ziyaretçilere açıktır. Ziyaret etmek isteyenler adaya bir feribotla ulaşırlar, merdivenleri tırmanarak meşaleye çıkabilir ve New York limanını seyredebilirler.

-Brooklyn Müzesi

New York City'nin Brooklyn bölgesinde bulunan sanat müzesi. 52,000 m2 alanı ile müze, New York City'nin fiziksel boyutta üçüncü en büyüğüdür ve yaklaşık 1,5 milyon eser içeren bir sanat koleksiyonuna sahiptir.

-Times Square

1904 yılının yılbaşı akşamı, Times Meydanı'na ismini veren New York Times'ın meydandaki yeni binalarına taşınmasının havai fişeklerle kutlanmasıyla yeni bir gelenek başladı ve her yıl yılbaşı bu meydanda havai fişeklerle kutlanmaya başlandı. Bu gelenek hâlâ devam etmektedir. Her yıl meydanda oluşan binlerce kişilik kalabalık yeni yılı gösteren meşhur ışıklı topun inişini seyreder. Times Meydanı yoğun trafiğiyle ünlü olduğu gibi taksileriyle de ünlü bir meydandır.

-Rockefeller Center

Rockefeller Center, New York'un Manhattan semtinde bulunan bir iş merkezi kompleksidir. Rockefeller ailesi tarafından inşa edilmiş olup Midtown Manhattan'da 48. ve 51. caddeler arasında yer almaktadır ve 19 binadan oluşmaktadır. Rockefeller Center, 23 Aralık 1987 tarihinde Ulusal Tarihi Yerler Kayıtları ve Ulusal Tarihi Öneme Sahip Eser ilan edildi.[1] Aynı zamanda her yıl kış aylarında dikilen Noel Ağacı ile bilinmektedir.

-SoHo

SoHo (South of Houston Street), New York'un Manhattan semtinin Lower Manhattan bölgesinde bulunan bir mahalledir. Genel olarak Houston Caddesi ile Canal Caddesi arasında yer almakta olup batı ve doğu sınırları ise belirsizdir. SoHo, yakın tarihte pek çok sanatçının çatı katlarının ve sanat galerilerinin yer aldığı için kamuoyunun dikkatini çeken bir yerken, günümüzde daha çok popüler lüks butikler ile çeşitli ulusal ve uluslararası mağaza zincirleri ile bilinmektedir.

-Flatiron Building

New York Manhattan'da yer almaktadır ve yapıldığı tarihte büyük bir çığır açıcı gökdelen olarak kabul edilir. 1902 yılında tamamlanmasının ardından, 14. sokağın kuzeyinde bulunan şehrin en yüksek yapılarından birisi oldu. Bina Broadway ile doğu 22. ve 23. sokakların birleştiği alanda, üçgen bir yapıdır. Ütü'ye benzediği için, İngilizcede bu anlama gelen Flatiron olarak adlandırılmıştır. Binanın yapımının ardından 1966 yılında New York'un simgesi seçildi. Bina 1979 yılında Ulusal Tarihi Yapılar Listesine eklendi, 1989 yılında ise Ulusal Tarihi Öneme Sahip Eser ilan edildi.

 

Dilara Kaygısız / Mora Dergisi-İçerik Editörü