"Oluşturdukları bu yaptırımın bizce hiçbir anlamı yok"
AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanı ve Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş, ABD´nin Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkındaki yaptırım kararına ilişkin, "Muhatabımız tarafından meselenin böyle yaptırımlarla dile getirilmesi ve karşılıklı olarak hukuk çerçevesinde yürütülen ilişkilerin bu şekilde zedelenmeye çalışılmasını biz uluslar arası ilişkiler bağlamında anlamsız buluyoruz. Oluşturdukları bu yaptırımın bizce hiçbir anlamı yok." dedi.
Tarih: 2.8.2018 13:51:52

Büyükgümüş, AK Parti Yalova İl Başkanlığınca bir otelde düzenlenen ve AK Parti Yalova Milletvekili Meliha Akyol, İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak, İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar Demirel ile parti yöneticilerinin katıldığı basın toplantısında, siyasilerin belirli konularda farklı düşüncelerinin olabileceğini ancak Türkiye´nin ulusal çıkarları, uluslar arası alandaki yürüyüşü gündeme geldiğinde herkesin bir olarak hareket etmesi gerektiğini söyledi.

ABD´nin, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkındaki yaptırım kararı üzerine TBMM´deki 4 siyasi parti grubundan ortak yapılan açıklamayı çok değerli bulduğunu belirten Büyükgümüş, şöyle devam etti:

"Biliyorsunuz Rahip Brunson davasıyla başlayan bu gerilim, aslında ABD ile aramızda uzun yıllardır var olan birtakım anlaşmazlıkların daha da sertleşmesine neden oldu. Şunun altını özellikle çizmek istiyorum. Türkiye bir hukuk devleti. Mahkemeler üzerinde kimsenin bu tür ekonomik yaptırımlarla baskı oluşturmaya hakkı yok."

Büyükgümüş, Türkiye´nin NATO müttefiki olmanın bilinci ve ABD ile dost ülke olmanın gerektirdiği uluslar arası plandaki çalışmalarıyla yoluna devam ettiğine vurgu yaptı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın geçen hafta NATO zirvesinde yer aldığını aktaran Büyükgümüş, şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanımız Erdoğan burada tüm dünyanın güvenlik konseptini belirleyecek önemli değerlendirmeler yaptı. Muhatabımız tarafından meselenin böyle yaptırımlarla dile getirilmesi ve karşılıklı olarak hukuk çerçevesinde yürütülen ilişkilerin bu şekilde zedelenmeye çalışılmasını biz uluslar arası ilişkiler bağlamında anlamsız buluyoruz. Oluşturdukları bu yaptırımın bizce hiçbir anlamı yok. Her iki bakanımız da bunu zaten çok güçlü bir şekilde ifade ettiler. Ne dediler... Sayın Abdulhamit Gül´ün açıklamasına bakarsanız ‘Bizim değil ABD´de herhangi bir üçüncü ülkede tek bir dikili ağacımız yok.´ Bakın AK Parti´yi her noktada eleştirebilirsiniz, AK Parti´nin politikalarını her noktada değerlendirebilirsiniz. Türkiye bir demokratik ülkedir, bu gereklidir. Ama şu bizim için çok büyük bir tartışmasız esastır. Bizim ayaklarımız Ankara´ya basar. Bizim ayaklarımız Anadolu toprağına basar. Türkiye´nin çıkarı neyse biz uluslar arası anlamda bunun takipçisi oluruz. Uluslar arası hukuka bağlı olarak bunu yaparız.

Brunson davası da bunun bir sonucudur. Mahkeme kendisiyle ilgili kararı vermiştir. Ama Türkiye Cumhuriyeti hükümetine ya da Türkiye´deki ekonomik çevrelere bu şekilde baskı yaparak herhangi bir sonuç almayı beklemeleri bence hukukun ve bizzat ABD´nin de önemli bir paydaşı olduğu uluslar arası toplumu zedeleyecek niteliktedir." 

Kaynak:

TOPHANE MTAL´DEN ÖRNEK HAREKET
TOPHANE MTAL´DEN ÖRNEK HAREKET
BURSA - Kuruluşunun 150. yılını kutlayan Bursa´nın köklü eğitim kurumu Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, bu kapsamda örnek faaliyetler de düzenliyor.
231 Ağaçlık Koruluk Hizmete Girdi
231 Ağaçlık Koruluk Hizmete Girdi
İnegöl Belediyesi´nin Metalax firmasının katkılarıyla hayata geçirdiği 231 ağaçlık koruluk alan ve otoparkın yapımı tamamlanarak hizmete girdi.
‘Yeşil karne´ protokolü
‘Yeşil karne´ protokolü
BURSA - Bursa´daki öğrencilerin enerji verimliliği konusunda bilgilendirilmesini ve uygulamada başarılı okulların yılsonunda ‘Yeşil Karne ile´ ödüllendirilmesini içeren protokol, Büyükşehir Belediyesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalandı. İsrafın önlenmesi, doğal kaynakların daha verimli kullanılması, oluşan atık miktarının azaltılması, etkin toplama sisteminin kurulması ve atıkların geri dönüştürülmesi gibi konularda öğrencilerin bilinçlendirilmesini sağlayacak protokole, Büyükşehir Belediyesi adına Başkan Alinur Aktaş, İl Milli Eğitim Müdürlüğü adına da Müdür Sabahattin Dülger imza koydu.
Bursa´nın katma değeri artacak
Bursa´nın katma değeri artacak
BURSA – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Hüdavendigar Mahallesi´nde hizmet veren Sigorta Taksi Durağını ziyaret ederek, taksici esnafla sohbet etti. Başkan Aktaş, Bursa´nın katma değerini artırmak istediklerini söyledi.
‘Beyaz esaret´ Büyükşehir´le son buluyor
‘Beyaz esaret´ Büyükşehir´le son buluyor
BURSA – Merkez dışında toplam 684 mahallede de karla mücadele çalışmalarını aralıksız sürdüren Bursa Büyükşehir Belediyesi, kar yağışının etkisini gösterdiği yüksek kesimlerdeki mahalle yollarını ulaşıma açık tutmak için yoğun mesai harcıyor.
İHH Beykoz Şubesi´nden Bangladeş İzlenimleri
İHH Beykoz Şubesi´nden Bangladeş İzlenimleri
İHH İnsani Yardım Vakfı Beykoz Şubesi yetkilileri, 3 yıllık faaliyet sunumu ve Bangladeş gezisine dair izlenimlerini ilçe protokolüyle paylaştı.
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
KEŞFET / EXPLORE
E Dergi Yıl 4 Sayı 43

/resimler/2019-2/21/1604285033937.jpg

-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4