SEYAHAT

Ege’nin En Güzel Altı Köyü

Toplumu Değiştirmeyi Hedefleyen Adam: Aamir Khan

MAGAZİN

Yeni Albüm ile Yurt Dışına Açılıyorum... İddialıyım.

Hat Sanatı Dünyaya Tanıtılacak

OPERANIN YILDIZI GÜNEY AFRİKALI PUMEZA MATSHIKIZA

Güçlü sesi, geniş repertuvarı ve başarılı sahne performanslarıyla müzikseverlerin severek takip ettiği Barbaros, Instagram hesabından yaptığı canlı yayınlar ile dünyaca ünlü isimleri ağırlamaya devam ediyor.

İlk yayınını La Casa De Papel’in 4.sezonunun yayınlandığı gün, dizinin en az kendisi kadar izleyicileri kendine bağlayan şarkısı My Life is Going On’a hayat veren Cecilia Krull ile gerçekleştiren sanatçı, 2. canlı yayınını “It’ s Raining Men”, “Hit The Road Jack”, “I Am So Excited” gibi 80'li yılların unutulmaz disco hitlerine imza atan THE WEATHER GIRLS’den Dynelle Rhodes ile gerçekleştirdi. 3. canlı yayınında 30 yılı aşkın kariyeri ile Türk dinleyicilerinin yakından tanıdığı, yumuşak sesi ve geceye yakışan şarkılarıyla 80’lerden beri Avrupa’nın en ünlü şarkıcılarından biri olmayı başaran, moda ikonu Viktor Lazlo Barbaros’a konuk oldu. Ve şimdi sırada Güney Afrikalı muhteşem ses, Pumeza Matshikiza var.

Independent’ın “Günümüzün en heyecan verici yeni operatik seslerinden” biri olarak nitelendirdiği ve 2014’te Glasgow’da yapılan İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları’nın açılışında seslendirdiği parçayla dünyanın dört bir yanında bir milyara yakın insanın gönlünde taht kuran Pumeza Matshikiza, Decca Classics sanatçısı olarak, 2014 ve 2016 yıllarında çıkardığı albümlerde opera repertuvarının vazgeçilmezlerinden Afrika ezgilerine kadar geniş bir yelpazede eserler seslendiriyor.

Barbaros, Pumeza Matshikiza’yı sizlerle birlikte evine davet eder gibi Instagram sayfasında ağırlayarak, doğal sohbetler eşliğinde operanın büyüsünü evinize getirecek.

Güçlü sesi, geniş repertuvarı ve başarılı sahne performanslarıyla müzikseverlerin severek takip ettiği Barbaros, sözü müziği Barış Manço’ya ait olan ‘Evelallah’ ve 90’ların unutulmaz şarkılarından sözleri Soner Arıca’ya, müziği Soner Arıca ve Sezgin Gezgin’e ait olan “Derbeder” i yeniden yorumladı. Yaz aylarında yayınlanacak bu 2 şarkının ardından Barbaros yabancı bir şarkıyı da sevenleriyle buluşturacak.


16 Nisan Perşembe günü saat 22.00’de @barbarosb instagram hesabında gerçekleşecek canlı yayında Barbaros ve Pumeza Matshikiza dinleyicileri evlerindeki keyifli sohbetlerine davet ediyor.

PUMEZA MATSHIKIZA Hakkında


Pumeza Matshikiza, Cape Town Üniversitesi Müzik ve Royal College of Music’te tam bursla okudu. Genç soprano ayrıca Dame Kiri Te Kanawa, Sir Thomas Allen, Renata Scotto, Joan Rogers, Paul Farrington, Philip Langridge ve Ileana Cotrubas gibi ünlü sanatçılarla master classlara katıldı. Sanatçı eşlikçi Malcolm Martineau, Julius Drake ve Simon Lepper ile birlikte çalıştı.

Güney Afrikalı soprano Pumeza Matshikiza, günümüzün yükselen opera yıldızlarından biri. Aynı zamanda Decca Classics’in sanatçısı olan Pumeza ilk albümü "Voice of Hope"u 2014’te yayınladı. Puccini, Catalani, Ravel ve Mozart'ın aryaları ve Fauré'nin şarkılarıyla "Arias" adlı ikinci albümü ise Mayıs 2016'da yayınlandı.

Pumeza Matshikiza, Rio de Janeiro'daki resitallerle 2017/2018 sezonunu başlattı ve daha sonra Staatstheater Wiesbaden'de Albert Horne yönetiminde Puccini'nin La Bohème operasında Mimì rolünü oynamak üzere Avrupa'ya geri döndü. 

Güney Afrikalı soprano Johannes Klumpp'un şefliğinde Württembergische Filarmoni Reutlingen ve piyanist Paul Montag'ın eşlik ettiği Strazburg’daki Opéra national du Rhin'de gerçekleştirdiği resitallerde aryalar ve Güney Afrika şarkılarını seslendirdiği solo konserler verdi.

2016/2017 sezonunda Pumeza Matshikiza, Budapeşte Bahar Şenliği kapsamında Budapeşte’de solo konserler verdi. Pumeza Matshikiza, 2016 yılının başında Micaёla (Carmen) olarak Staatsoper Stuttgart operasında sahne aldı. Duncan Ward yönetiminde sahneyi ünlü tenor Rolando Villazon ile paylaşan sanatçı, Temmuz 2016'da Schloss Salem'de bir açık hava konseri verdi.

Milan La Scala’da Giorgio Battistelli’nin CO2 projesinin prömiyerinde Eve olarak ve dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia orkestrasıyla Roma’da Nelson Mandela’nın ünlü konuşmasına dayanan Luca Francesconi’nin Ekmek, Su and Tuz prömiyerinde yer aldı. 
Dido ve Aeneas’da, Dido olarak Bristol Old Vic’te İngiliz konser orkestrası eşliğinde Bristol konserlerinde yer aldı, Aarhus Senfoni Orkestrası ile Danimarka’da iki konser verdi, Rolando Villazon ile birlite Viyana Konzerthaus, Paris’te Paris’Théâtre des Champs-Elysées, Hamburg’da Laeiszhalle, Münih’te Gasteig, Honover’de Kuppelsaal, Düseldorf ve Helsinki’de Tonhalle ’de konserler verdi.

Pumeza Matshikiza, 2007-2009 yılları arasında Kraliyet Opera Binası'ndaki Jette Parker Genç Sanatçılar Programı'nın bir üyesiydi ve Antonio Pappano tarafından yönetilen Wagner'in Parsifal'inde Blumenmädchen, Strauss'un Salome'sinde Köle, Masum (Minotaur), Dido ve Aeneas'ta Cadı, Sandmann (Hänsel und Gretel) ve Verdi'nin Don Carlo'da Tebaldo olarak rol aldı. Sanatçı, Ocak 2010’da 1. Veronica Dunne Uluslararası şarkı yarışmasındaki birinciliğinin ardından Classical Opera Company’nin solisti oldu, Mozart’ın Zaide rolünü seslendirerek Patrick Fyffe-Dame Hilda Brackett Ödülüne layık görüldü.