Osmangazi Tarihe Sahip Çıkıyor Tarihi Bursa Evleri Yeniden Canlanıyor
Osmangazi Belediyesi, 16 ve 19. yüzyıllardan kalma üç sivil mimari örneği yapıyı yeniden ayağa kaldırıyor.
Tarih: 29.10.2018 15:08:30

Tarihi ve kültürel mirasın korunup yaşatılmasına yönelik çalışmalarda öncü belediye olan  Osmangazi Belediyesi, şehrin merkezindeki tarihi yapıları rekonstrüksiyon çalışmaları ile aslına uygun şekilde yeniden inşa ediyor. Tayakadın Mahallesi´nde mülkiyeti Ticaret Borsası´na ait 16. ve 19. yüzyıllardan kalma üç sivil mimari örneği yapının yeniden inşasında sona gelindi. Toplam 678 metrekare inşaat alanına sahip olan üç binadan ilki ahşap karkas yapıda inşa edildi. Zemin artı 2 kattan oluşan ilk binanın içerisinde sergi salonları ile yönetim odası bulunuyor. Yine ahşap karkas yapıda olan ikinci bina, zemin artı 2 kat olarak inşa edilirken, binada okuma salonları ve yönetim birimleri yer alıyor. Zemin katı moloz taş duvar, üst katı ise ahşap karkas olan üçüncü bina ise zemin art 1 kat olarak inşa ediliyor ve binada toplantı salonu yer alıyor.

Tarihi ve kültürel mirasa sahip çıktıklarını belirten Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Sahip olduğumuz tarihi eserleri yenileyerek tekrardan ayağa kaldırıyoruz. Osmangazi Belediyesi olarak tarihi mirasa sahip çıkma noktasında öncü bir belediyeyiz. Bugüne kadar 567 restorasyon, rölöve ve sokak sağlıklaştırma, tarihi çevre düzenlemesi gibi birçok çalışma yaparak tarihi mirası gün yüzüne çıkardık. Tarihi mirasa sahip çıkma noktasında yaptığımız çalışmalarla çok sayıda ödüle layık görüldük” dedi. Tayakadın Mahallesi´ndeki sivil mimarlık örneği yapıların yeniden inşasında sona gelindiğini belirten Dündar, “Bu çalışmalarımız ile bölgedeki tarihi dokuyu ortaya çıkaracağız. Bursa´nın tarihi ve turistik mekanlarının başında gelen Ördekli Kültür Merkezi ile Tayakadın Camii arasında kalan bölgede gerçekleştireceğimiz Tarihi Kültür Adası projesi ile eski Bursa Evleri hayat bulacak” diye konuştu.

Kaynak:

DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
KEŞFET / EXPLORE
E Dergi Yıl 4 Sayı 43

/resimler/2019-2/21/1604285033937.jpg

-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2