Evsiz kadına Büyükşehir sahip çıktı

Zabıta ekipleri, korona virüs testi yaptırdıkları kadını sığınma evine yerleştirdi.

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMINI KUTLADI

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 101. kuruluş yıldönümünü yaşadığımız bu anlamlı günde tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum.

Bursa il emniyet müdürlüğü

Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüzce düzenlenen operasyonda 36şahıs yakalandı

Bursa Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurul Kararı

Koronavirüs (Covid­19) salgınının ülkemizdeki seyrinin değerlendirildiği 13 Nisan 2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısında alınan “kısmi kapanma

KAFELER SOKAĞI ESNAFININ YÜZÜ GÜLÜYOR

TARİHİ YEŞİL SEMTİNDE BULUNAN AKDEMİR SOKAK ESNAFINDAN BAŞKAN YILMAZ'A TEŞEKKÜR

YOL BAKIM VE ONARIM

Bölge Trafik Şube Müdürlüğümüz sorumluluk güzergahı olan Gebze – Orhangazi – İzmir (İzmit Körfez Geçişi ve bağlantı Yolları

YILDIRIM’DAN KANSER HASTASI ÇOCUKLARA KUTU KUTU MUTLULUK

YILDIRIM’DAN GÖNÜLLERE DOKUNAN PROJE

MİMARLAR, SİNAN’IN YAPITLARINI İNCELEDİ

KANUNİ’NİN VİZYONU YÜKSEK OLMASA SÜLEYMANİYE OLMAZDI

İNEGÖL AKILLI PARKLARLA DONATILIYOR

Teknoloji merkezli hayata geçirdiği uygulamalarla yeni nesil belediyecilik örneği sunan İnegöl Belediyesi, Akıllı Park uygulamalarıyla çocuk oyun alanlarını daha güvenli hale getiriyor.

BAŞKAN ALPER TABAN MAKAMINI DEVRETTİ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramlarında geleneksel hale gelen, çocukların temsili olarak yönetici koltuğuna oturmaları töreninde Belediye Başkanı Alper Taban

BURSA VALİSİ YAKUP CANBOLAT 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMINI KUTLADI

BURSA VALİSİ YAKUP CANBOLAT 'IN 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI’NIN 101. YILDÖNÜMÜ MESAJI

Büyükşehir yasaklarda yine sahada

Bursa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Bakanlığı ekipleri, sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağı 23-24-25 Nisan tarihlerinde de şerit genişletme çalışmaları ile sahada olacak.

Tiyatrodan çocuklara özel bayram oyunu

Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun bayram için özel olarak hazırladığı, ‘Mevsimlerin Şarkısı’ adlı oyunla keyifli vakit geçirecek.

Büyükşehir’de koltuk çocukların

Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Ahmet Yıldız, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Sakarya Ortaokulu öğrencilerini ağırladı.

Cumhurbaşkanı kararıyla süreç hızlanıyor

Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi için verilen Cumhurbaşkanı Erdoğan imzalı acele kamulaştırma kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kekemeliğin Azalmasına Yardımcı Olabilecek İpuçları

Saç Nasıl Güçlendirilir?

Diş Anksiyetesinin Belirtileri

Göz Seğirmesi Neden Olur?

Ağladığımızda Gözlerimiz Neden Yanıyor ve Gözyaşı Nedir?

Erkeklerde Depresyonun Belirtileri Nelerdir?

Telefonunuzu Koyu Mod’da Kullanmanın Göz Sağlığı İçin Faydaları

Bilim Tarihinin Karanlık Sayfası

Avcı takımyıldızında bulunan karanlık bulutsu

Norveç-Svalbard

Sonsuz maymun teoremi nedir?

En Büyük Deniz Felaketlerinden Biri

Uzaya Gönderilen İlk İnsan

Halley kuyruklu yıldızı

Hafta sonu tatilinde izleyebileceğiniz film serisi

Sonunda şok olacağınız dizi ve filmler

Başrolde Dwayne Johnson’ın Olduğu Film Black Adam Konusu

Martin Lawrence’ın En Çok İzlenen Filmleri

Netflix’in Better than Us Dizisi Konusu

Son Yıllarda Popüler Olan Polisiye Filmleri

Gerçek  Olamaz filminin dünya prömiyeri 43. Moskova Uluslararası Film Festivali’nde yapılacak

OSMANGAZİ BELEDİYESİ

BURSA BÖLGE

Osmangazi erguvan çiçekleri ile renklenecek

Osmangazi’den Bursa Tarihine Işık Tutacak Eser

Bursa Belleğine Yeni Eser

Bursa kültürü ile ilgili birçok değerli eseri bulunan mutasavvıf Mehmed Şemseddin Efendi’nin Bursa ile ilgili eserleri, Osmangazi Belediyesi tarafından dört cilt halinde kitaplaştırılarak orijinal basımlarıyla Bursa’nın kültür hazinesindeki yerini aldı.

Bursa’nın dergâhları, camileri ve âlimlerinin yer aldığı 4 ayrı kitap, Osmangazi Belediyesi ve Uludağ Üniversitesi’nin desteği ile okurlarla buluştu. Mehmed Şemseddin Efendi’nin kaleme aldığı Bursa'nın Dergâhları, Niyazî-i Mısrî ve Bursa Mısrî Dergâhı, Bursalı Mutasavvıflar, Âlimler ve Meşhurlar ile Bursa Camileri ve Medreseleri adındaki eserleri Bursa tarihine ışık tutuyor.

Dündar: “Manevi Mirasımızı Geleceğe Taşıyoruz”

Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Osmanlı'yı kuran bir şehirde yaşadıklarına vurgu yaparak, “Osmanlı'yı kurucu başkentlik yapmış Bursa’da, tarihî eserlerin ayağa kalkması noktasında öncü bir belediye olduk.

Evliyalar şehri Bursa’nın üstü kadar altı da zengindir. Bizler bu manevî şahsiyetlerin de araştırılarak geleceğe taşınması için çalışmalara zemin hazırlıyoruz. Uludağ Üniversitemiz de bu konuda bizlerle birlikte. Osmangazi Belediyesi’nin 165 basılı eseri var.

Bunların 111 tanesi Kültür Bakanlığı’ndan bandrol almış eser. Şimdi de Mustafa Kara hocamızın önderliğinde Niyazi Mısri Dergahı’ndan Mehmed Şemseddin Efendi’nin Bursa ile ilgili yazmış olduğu eserlerini kitap haline getirdik. Şimdilik 4 cilt olarak yayınlandı.

Bunun ardından bir 4 cilt daha gelecek. Bursa ile ilgili her şey kayıt altına alınmış. Mehmed Şemseddin Efendi’nin kaleme aldığı 4 ayrı kitaptan oluşan Bursa'nın Dergâhları, Kültür Bakanlığı’ndan bandrol almış birbirinden değerli eserler. Bu eserlerin kültür mirasımıza kazandırılmasında emeği geçenlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

 

Kılavuz: “Belediyemiz Kültür ve Medeniyete Önem Veriyor”

Bursa’da sanayi, bilim ve teknoloji ön plana çıksa da, Bursa’nın ihmâl edilen noktasının kültür ve sanat dünyası olduğunu belirten Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz da, “Osmangazi Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere diğer belediyelerimiz Bursa kültür ve medeniyetine gereken önemi vermeye başladılar.

Bu eserler her zaman okunuyor, okunacak. Bu eserlerin oluşturulmasında katkı veren herkese üniversitemiz adına şükranlarımı arz ediyorum. Bursa kültürüne kazandırdığımız için de emeği geçen herkesten Allah razı olsun” şeklinde konuştu.

Kemikli: “40 Yıllık Rüya Gerçekleşti”

Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilal Kemikli de 40 yıllık bir rüyanın vücut bulduğuna tanık olduğunu belirterek, “Bu rüyanın peşinde olması dolayısıyla, gayretini hiçbir zaman bitirmeyen Mustafa Kara hocamıza şükranlarımı sunuyorum. Hocamızın yanında bu rüyayı gerçekleştirmek için emek harcayan araştırma görevlilerimiz ile birlikte Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündar’a da çok teşekkür ederim.

Biz ne zaman kendisine müracaat etsek bizi destek veriyor. Bu konudaki gayretleri samimidir ve kalıcıdır. Bursa’mızın hafızasına yönelik çalışmalarda bizden yardımlarını esirgemiyor. Bu çalışmalarla şehir hafızamızı oluşturacağız” diye konuştu.

Kitapların tanıtım toplantısında konuşan Uludağ Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Tasavvuf Tarihi Anabilim Dalında Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kara, Bursa’ya dair her şeyin bu 4 cilt kitapta yer aldığını söyledi. Kitapların tek tek kendince önemli eserler olduğunu söyleyen Prof. Kara, “Bursa dergâhları, Niyazi-i Mısrî dergahı, Bursa âlimleri ve son olarak Bursa camileri bu kitaplarda geniş geniş yer bulmuştur.

Bu eserlerin hazırlanmasında bize katkı sağlayan Başta Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar olmak üzere herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bursa, yapılan bu çalışma ile kültür haziresine çok önemli eserler kazandırdı” dedi.