Dr. Mustafa Esgin TBMM'de Konuştu

Ak Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin Aşı ve Şehir hastanelerle ile ilgili Muhalefete cevap verdi

Özlüce Günlüğü: 2 Mart 2021

Ligin 25. haftasında deplasmandaB. Boluspor ile karşılaşacak takımımız bu maçın hazırlıklarına Özlüce İbrahim Yazıcı Tesisleri

Adalet davamızın pusulası insandır

Adalet davamızın pusulası insandır, insan onurudur, insanın sahip olduğu tüm haklarıyla hayatını sürdürebilmesidir

Şanlı bayrağımız Siirt'ten yola çıktı

Siirt Valisi ve Belediye Başkan Vekili Osman Hacıbektaşoğlu, "Anadolu Gönül Yolu 81 Genç 81 Bayrak" etkinliği kapsamında Çanakkale

Başkan Aktaş 6,7 ile sallandı

Bursa’da deprem farkındalığı oluşturmak için kurulan simülasyon tırında 6,7’lik Van depremini birebir yaşayan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, ‘çök kapan tutun’ yöntemini uyguladı.

BURKÜP’te Tolga Tunalıgil dönemi

Bursaspor’un önemli hareketlerinden BURKÜP’ün gerçekleşen genel kuruluna tek aday olarak giren Tolga Tunalıgil başkanlığa seçildi.

Osmangazi’den Bursa Tarihine Işık Tutacak Eser

Bursa Belleğine Yeni Eser

SAHİPLENİLEN HAYVANLARIN 1 YILLIK MUAYENESİ ÜCRETSİZ YAPILIYOR

İnegöl Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Bakım ve Tedavi Merkezinde sokak hayvanlarının sahiplendirilmesi noktasında ciddi bir çalışma yürütülüyor.

KARACABEY'DE SU KESİNTİSİ

Bursa Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü İçmesuyu Dairesi Başkanlığı tarafından yapılacak çalışmalar kapsamında Karacabey İlçesi

ORHANELİ'DE SU KESİNTİSİ

Bursa Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü İçmesuyu Dairesi Başkanlığı

Gemlik Mezarlığı’na düzenleme

Bursa Büyükşehir Belediyesi eğimli arazi yüzünden çevre yolu ve yamaçlardan gelen sular nedeniyle zarar gören Gemlik Merkez Mezarlığı’nda yaşanan bu sorunu ortadan kaldırdı.

MİLLİ SERVET KAÇAK YAPILARLA HEBA OLUYOR

İnegöl Belediyesi kaçak yapılarla mücadelede taviz vermeyip her gün farklı bir yapının yıkımını gerçekleştirirken

Başkan Aktaş muhtarları dinledi

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Osmangazi ilçesindeki mahalle muhtarıyla buluştu.

Osmangazi’den Online Satranç Turnuvası

Osmangazi Belediyesi ve Piyon Satranç Akademi, sporseverler için ‘Online Satranç Turnuvası’ gerçekleştiriyor.

Yıldırım'da Kariyer Sohbetleri Başlıyor

Yıldırım Belediyesi, ‘Kariyer Sohbetleri’ programı ile öğrencilere doğru meslek seçimi yapmaları konusunda yol gösterecek.

Kalabalık Korkusu ile Nasıl Yaşanır?

Saçınızı ne sıklıkta yıkamalısınız

Saçlarınızın kırılmasına sebep olan şeyler

Mutlu Olmak Sizi Nasıl Daha Sağlıklı Yapar?

Doğum Sonrası Depresyona Ne Sebep Olur?

Metabolizmanızı Güçlendirmenin 10 Kolay Yolu

Kahve’nin Metabolizmanıza Etkileri Neler?

Google’nin ortaya çıkış hikayesi

   Muhteşem manzarada balık avı

Modern fiziğin babası Galileo Galilei Kimdir?

Sebebi Hala Bilinmeyen Reichstag Yangını

Tarihin en yıkıcı ve en ölümcül kasırgası

Samuel Colt Kimdir?

Dünya’daki insanlar tarafından yapılan en büyük yapı

Gözünüzü kırpmadan izleyeceğiniz aksiyon filmleri

İki Kere Oscar Ödülü Kazanan Oyuncu Kevin Spacey Filmleri

İzleyiciye en çok merak uyandıran bilim-kurgu filmleri

Netflix’te mart ayında izleyiciyle buluşanlar

Julianne Moore’ın rol aldığı en iyi 3 film

İzleyenler üzerinde etki bırakan en iyi psikolojik filmler

Tüm zamanların en iyi fantastik filmleri

OSMANGAZİ BELEDİYESİ

BURSA BÖLGE

Osmangazi, Yeni Parklar İle Nefes Alıyor

Pandemi sürecinde çocuklara ve ebeveynlere öneriler

Pandemi nedeniyle evlerinde kalmak zorunda olan çocuklar ve ebeveynler de psikolojik olarak etkilendi

Tüm dünyayı etkileyen Covid-19 salgını nedeniyle öğrenciler uzaktan eğitim ile derslere online olarak katılım sağlarken, pandemi nedeniyle yaklaşık bir yıldır sosyal faaliyetleri kısıtlanan ve evlerinde kalmak zorunda olan çocuklar ve ebeveynler de psikolojik olarak etkilendi. Pandeminin çocuklarda daha çok can sıkıntısı ebeveynlerinde ise belirsizlik kaygısı olarak yansıdığını belirten Bursa İl Sağlık Müdürlüğü’nde görevli Psikolog Sibel Gürsoy, pandeminin meydana getirdiği olumsuz etkilerle mücadele edebilmek için yapılması gerekenlerle ilgili önerilerde bulundu.

Zorlu bir yılı geride bıraktıklarını, artık Covid-19 konusunda bilgi birikiminin ve tedavilerin daha belirli olsa da hala sürecin nasıl devam edeceği konusunda belirsizlik yaşandığını ifade eden Psikolog Gürsoy “Yetişkin olarak bu uyum süreci bazılarımız için kolay bazılarımız için zorken, evde arkadaşlarından uzakta eğitim gören, akran etkinliği kısıtlı olan, sokağa çıkma saatleri belirli olan çocuklarımız için daha stres verici bir duruma dönüşebilmektedir” diye konuştu.

Ebeveynliği geçmiş, şimdi ve geleceği sırtımızda taşıdığımız bir yolculuk olarak değerlendiren Psikolog Gürsoy, “Pandemi döneminde ebeveyn olmak ise normalde yaşadığımız zorluklarla baş etmede kullandığımız çözüm yöntemlerimizden farklı yöntemler edinmemizi gerektirmektedir” dedi. İnsan hayatında pek çok durumun değiştiği bu dönemde, hem kendimiz hem de çocuklarımız için psikolojik sağlamlığımızı koruyacak etkinliklere ihtiyaç duyulduğunu belirten Psikolog Gürsoy, ebeveyn ve çocuklara şu önerilerde bulundu:

•İhtiyaçlarınızı fark edin. Çok bunalmış bir durumda çocuğunuzun duygusal zorluklarını karşılama konusunda zorlanabilirsiniz. Yoğun öfke, stres, korku vb. zorlayıcı duygular yaşadığınızda kendinize sorun “Benim neye ihtiyacım var?” “Bu durumu çocuğumla konuşmak için doğru zaman mı?”, “ Yakın arkadaşım böyle bir durumu yaşıyor olsaydı ona ne önerirdim?”

•Ebeveynin duygusal olarak rahat hissetmesi, çocuğun da güvenli ortamda kendisini daha iyi ifade edebilmesini ve yaşadığı sıkıntılar konusunda çözüm üretebilmesini sağlar. Bu yüzden kendinize zaman ayırın ve sizi iyi hissettirecek kaynaklara yönelin. Peki size ne iyi gelir? En yakın arkadaşınızla görüntülü konuşma mı? Dans etmek mi? Örgü örmek mi? Şarkı söylemek, kitap okumak, sıcak bir kahve molası vermek… Bunu yaparken de kendinize neden vakit ayırmanız gerektiğini uygun bir dille çocuğunuza anlatmayı unutmayın.

Çocukların psikolojik iyilik halini korumak için öneriler;

•Çocuklar için sınırlar ve rutinler koruyucudur. Okul düzeninin değiştiği bu dönemde evde birlikte belirlediğiniz rutinlerin olması, ev içi kurallarınızı belirlediğiniz aile toplantıları yapmanız ve kurallar konusunda çocuğunuzla birlikte karara varmanız, yaşanabilecek çatışmaları hem en aza indirir hem de çocuklarınıza özgüven desteği sağlar.

•Çocuklar duygularını çoğunlukla yetişkinlere benzer davranışlarla göstermezler. Çok hareketli olduğu bir süre aslında bir şeylere kızdığı, çaresiz hissettiği bir an olabilir, ya da sıkılmış göründüğünde aslında üzgün olabilir. Bu durumda onun neler yaşamış olabileceği üzerine odaklanıp, duygularını adlandırmaya yardımcı olmak, yanında olduğunuzu belirtmek, bir süre sonra kendi duygularını tanıyıp, ifade edebilmesini ve zorlandığında kendini sakinleştirebilmesine yardımcı olacaktır.

•Evinizde çocuğunuzla birlikte, kendisini iyi hissetmediği anlarda sakinleşmesini sağlayacak malzeme ve oyunlardan oluşan bir köşe yapabilirsiniz. Bu köşede çok sevdiği kitaplar, yaşına göre sevdiği oyuncaklar, oyun hamuru, resim malzemeleri, müzik aletleri, yumuşak bir battaniye, pelüş oyuncaklar vb. olabilir. İhtiyaç durumunda birlikte, dilediği zaman da kendisi bu köşe de vakit geçirebilir.

•Ekransız saatler belirleyip, alternatifler üzerine konuşabilirsiniz. (farklı etkinlikler, kutu oyunları, maket oyuncaklar, inşaat-yapı oyuncakları, bulmacalar, ev işleri, evde yaşa göre tamir işleri vb.)

•Online derslerden önce enerji atmak derse odaklanma konusunda yardımcı olacaktır. Ders öncesi zıplama, koşma, dans etme, farklı vücut pozisyonları yapma gibi bedeni çalıştıran etkinlikler yapılabilir. Ders sırasında sandalye yerine pilates topu üzerine oturma, hareket özgürlüğü sağlayacaktır. Ders aralarında gerinme ve nefes egzersizleri yapmak bedenini rahatlatacak stres düzeyini azaltacaktır. Ders sonrasında ise dans etmek, güreşmek, yastık savaşı yapmak rahatlatıcı olabilir.

•Bütün gün çocuğunuzla vakit geçiremeyebilirsiniz ama günün farklı saatlerinde birlikte belirlediğiniz sürede, telefon ya da başka herhangi bir şey ile bölünmeme sözü vererek sadece birbirinize vakit ayırmak, seçtiğiniz bir oyunu oynamak ebeveyn-çocuk ilişkiniz için çok yararlı olacaktır.

Uzman desteği alın

Öneriler uygulanmasına rağmen kişinin kendini ruhsal olarak iyi hissetmemesi durumunda uzman desteği alabileceğini ifade eden Psikolog Gürsoy, sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Bizim olaylara bakış açımız, sorunları çözme şeklimiz, evimizin atmosferi, çocuğumuza karşı kullandığımız dil onun büyüme yolunda hep yanında olacaktır. Bu nedenle ebeveynler olarak kendi duygularımızın, ihtiyaçlarımızın farkında olur, zorlandığımız durumlar için destek almayı ihmal etmezsek, çocuklarımız için güvenli ve huzurlu ortamı sağlar onların psikolojik ve zihinsel gelişimine en büyük desteği sağlarız”