ARABAYATAĞI’NA KAPALI PAZAR YERİ MÜJDESİ

YILDIRIM BELEDİYESİ, ARABAYATAĞI’NDA MODERN KAPALI PAZAR YERİNİ MAHALLE SAKİNLERİNİN HİZMETİNE SUNMAYA HAZIRLANIYOR.

Bursa'da Helikopter Ambulans 78 Yaşındaki Hasta İçin Havalandı

Bursa'nın Harmancık İlçesi'nde rahatsızlanan hasta, olumsuz hava koşullarına rağmen helikopter ambulans ile Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi.

Bursa'da mübadele anısına fidan bağışı

Bursa'da mübadele anısına fidan bağışı

Mobil ekipler vatandaş ve esnafın yanında

Mobil ekipler vatandaş ve esnafın yanında

‘Çarşıbaşı’ için 34 proje yarışacak

‘Çarşıbaşı’ için 34 proje yarışacak

Kuraklıkla gönüllü mücadele

Kuraklıkla gönüllü mücadele

Eski Başkanlara Vefa

4 BAŞKANI ZİYARET ETTİ

Hayvan pazarında üreticilerin yüzü gülüyor

Hayvan pazarında üreticilerin yüzü gülüyor

Şehre değer katan personele ödül

Şehre değer katan personele ödül

ORHANGAZİ'DE BUZLANMAYA KARŞI TUZLAMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Araç sürücülerimiz gizli buzlanmaya dikkat etsinler

Evde nasıl yüz temizleme toniğini yapabilirim

Cilt Tipine Göre Tonik Seçimi Nasıl Yapılır

Elma sirkesi Cilde Faydalı mı ?

Kafein'in yan etkileri nelerdir

Hasar Görmüş Saçlar Nasıl Onarılır

Hamileyken Tüketmeniz Gereken 8 Yiyecek

Diş Macunuyla Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilirsiniz

Antik Roma mitolojisi hakkında merak edilenler

Romanların etimolojisi, yaşam tarzları ve tarihçesi

Antik Mısır Mitolojileri

Yunan Mitolojisi hakkında merak edilenler

Mitoloji efsanelerinden Orfeus

Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Harika Arkeolojik Eser

Pusula hakkında merak edilenler

Süpermen film serisi hangi sıralamayla izlenmeli tüm Süpermen filmleri

Süper kahraman filmlerinin en çok beğenilen karakteri Süpermen hakkında bilinmeyenler

Muhteşem Oyunculuğuyla 20 Robert Pattinson Filmi

En uzun film ünvanlıyla ödül kazanmış harika bir film önerisi

Ödüllü Film İzlemek İsteyenler İçin 2000-2019 Yılları Arasında En İyi Film Akademi Ödülü Alan Filmlerin Listesi

Marilyn Monroe'nun yer aldığı filmler

Netflix en iyi 10 bilim kurgu dizileri Netflix dizileri top 10

HABER VİDEOSU

OSMANGAZİ BELEDİYESİ

BURSA BÖLGE

Saçların hızlı büyümesi için hangi vitaminler tüketilmelidir

saçların hızlı büyümesi için hangi vitaminler tüketilmelidir

Saç Büyümesi için En İyi 5 Vitamin

1. A Vitamini

Tüm hücrelerin büyümesi için A vitaminine ihtiyacı vardır. A vitamini ayrıca cilt bezlerinin sebum adı verilen yağlı bir madde yapmasına yardımcı olur. Sebum saç derisini nemlendirir ve saçın sağlıklı kalmasına yardımcı olur A vitamini eksikliği olan durumlar, saç dökülmesi de dahil olmak üzere çeşitli sorunlara yol açabilir Yeterli A vitamini almak önemli olsa da, fazlası tehlikeli olabilir. Araştırmalar, aşırı dozda A vitamininin de saç dökülmesine katkıda bulunabileceğini göstermektedir Tatlı patates, havuç, balkabağı, ıspanak ve lahana, A vitaminine dönüştürülen beta-karoten bakımından yüksektir.A vitamini ayrıca süt, yumurta ve yoğurt gibi hayvansal ürünlerde de bulunabilir. Morina karaciğeri yağı özellikle iyi bir kaynaktır.

2. B-Vitaminler

Saç büyümesi için en iyi bilinen vitaminlerden biri, biotin adı verilen bir B vitaminidir.Çalışmalar, biyotin eksikliğini insanlarda saç dökülmesi ile ilişkilendirir. Biotin alternatif bir saç dökülmesi tedavisi olarak kullanılsa da en iyi sonuçları eksik olanlar alır.Bununla birlikte, eksikliği çok nadirdir çünkü çok çeşitli gıdalarda doğal olarak ortaya çıkar.Sağlıklı bireylerde biyotinin saç büyümesi için etkili olup olmadığı konusunda da veri eksikliği var.Diğer B vitaminleri, kafa derisine ve saç köklerine oksijen ve besin taşıyan kırmızı kan hücreleri oluşturmaya yardımcı olur. Bu işlemler saç büyümesi için önemlidir.Kepekli tahıllar, bademler, et, balık, deniz ürünleri ve koyu yeşil yapraklı sebzeler dahil birçok yiyecekten B vitaminleri alabilirsiniz. Ek olarak, hayvansal gıdalar B12 vitamini için tek iyi kaynaktır. Bu nedenle vejeteryan veya vegan bir diyet uyguluyorsanız , bir ek almayı düşünün.

3. C Vitamini

C vitamini, serbest radikallerin neden olduğu oksidatif strese karşı korunmaya yardımcı olan güçlü bir antioksidandır Ek olarak, saç yapısının önemli bir parçası olan kolajen olarak bilinen bir protein oluşturmak için vücudunuzun C vitaminine ihtiyacı vardır.C vitamini ayrıca vücudunuzun saç büyümesi için gerekli bir mineral olan demiri emmesine yardımcı olur.Çilek, biber, guava ve turunçgillerin hepsi iyi C vitamini kaynaklarıdır.

4. D vitamini

Düşük D vitamini seviyeleri, saç dökülmesi için teknik bir terim olan alopesi ile bağlantılıdır.Araştırmalar ayrıca, D vitamininin yeni saçların büyüyebileceği kafa derisindeki küçük gözenekler olan yeni foliküller oluşturmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. D vitamininin saç üretiminde rol oynadığı düşünülmektedir, ancak çoğu araştırma D vitamini reseptörlerine odaklanmaktadır. D vitamininin saç büyümesindeki gerçek rolü bilinmemektedir. Bununla birlikte, çoğu insan yeterince D vitamini almıyor ve alımınızı artırmak yine de iyi bir fikir olabilir. Vücudunuz, güneş ışınlarıyla doğrudan temas yoluyla D vitamini üretir. İyi diyet D vitamini kaynakları arasında yağlı balıklar, morina karaciğeri yağı, bazı mantarlar ve güçlendirilmiş yiyecekler bulunur.

5. E Vitamini

C vitamini gibi, E vitamini de oksidatif stresi önleyebilen bir antioksidandır.Bir çalışmada, saç dökülmesi yaşayan kişiler, 8 ay boyunca E vitamini takviyesi yaptıktan sonra saç uzamasında% 34,5'lik bir artış yaşadılar Plasebo grubu yalnızca% 0.1 artış gösterdi Ayçekirdeği, badem, ıspanak ve avokado iyi E vitamini kaynaklarıdır.

 

Çinko

Çinko, saç dokusunun büyümesinde ve onarımında önemli bir rol oynar. Ayrıca foliküllerin etrafındaki yağ bezlerinin düzgün çalışmasına yardımcı olur.Saç dökülmesi, çinko eksikliğinin yaygın bir belirtisidir. Araştırmalar çinko takviyelerinin çinko eksikliğinden kaynaklanan saç dökülmesini azalttığını gösteriyor. Bununla birlikte, çok yüksek bir dozla takviye etmenin de saç dökülmesine katkıda bulunabileceğine dair bazı anekdot raporları vardır. Bu nedenle çinkoyu bütün gıdalardan almak daha iyi olabilir. Çinko içeriği yüksek yiyecekler arasında istiridye, sığır eti, ıspanak, buğday tohumu, kabak çekirdeği ve mercimek bulunur.

 

Protein

Saç neredeyse tamamen proteinden yapılmıştır . Yeterince tüketmek saç büyümesi için önemlidir.protein eksikliğinin saç büyümesini azaltabileceğini ve hatta saç dökülmesine yol açabileceğini göstermektedir Bununla birlikte, Batı ülkelerinde gerçek protein eksikliği oldukça nadirdir.

 

Demir, kırmızı kan hücrelerinin hücrelerinize oksijen taşımasına yardımcı olur. Bu, onu saç büyümesi dahil birçok vücut işlevi için önemli bir mineral yapar.Anemiye neden olan demir eksikliği, saç dökülmesinin başlıca nedenidir. Özellikle kadınlarda yaygındır.Demir içeriği yüksek yiyecekler arasında istiridye, yumurta, kırmızı et, ıspanak ve mercimek bulunur.