SEYAHAT

Ege’nin En Güzel Altı Köyü

Toplumu Değiştirmeyi Hedefleyen Adam: Aamir Khan

MAGAZİN

Yeni Albüm ile Yurt Dışına Açılıyorum... İddialıyım.

Hat Sanatı Dünyaya Tanıtılacak

Sağlık için en iyi kahvaltı gıdaları

Birçok kişi, kahvaltının günün en önemli öğünü olduğuna inanır, çünkü gece vakti hızlı bir şekilde kırılır ve bir kişinin metabolizmasını başlatır.

Bununla birlikte, çörek, hamur işleri ve krep gibi popüler Amerikan kahvaltı gıdaları doymuş yağ ve şeker ile yüklüdür ve az miktarda protein veya lif içerir.

Sağlıklı bir kahvaltı, enerji sağlayan ve bir insanı dolu hissettiren, günün ilerleyen saatlerinde aşırı yemeyi önlemeye yardımcı olan besleyici yiyecekler içeren bir kahvaltıdır. Bu makalede, sabahları yemek için en iyi yiyecekleri öğrenin.

Yulaf Ezmesi
Sağlıklı bir kahvaltı yemek, günün ilerleyen saatlerinde aşırı yemek yemeyi caydırmaya yardımcı olabilir.
Yulaf ezmesi bir beslenme merkezidir. Bir kişinin daha uzun süre tok hissetmesine yardımcı olan ve aynı zamanda kolesterolü düşürebilen kalın, yapışkan bir lif olan beta glukan içerir .

Bir çalışma, kahvaltıda yulaf ezmesi yiyenlerin, öğle vakti mısır gevreği yiyenlere göre daha dolgun ve daha az yediğini ortaya koydu . Bu özellikle fazla kilolu kişiler için geçerliydi.

Yulaf ayrıca antioksidanlar , omega-3 yağ asitleri, folat ve potasyum bakımından da zengindir . Diğer yulaf türlerinden daha fazla protein ve lif içeren çelik kesilmiş yulaflar, daha düşük glisemik indekse (GI) sahip oldukları için iyi bir seçenektir. Düşük GI, bir kişinin kan şekerinin fazla artmayacağı anlamına gelir.

yumurta

Yumurtalar popüler bir kahvaltı yemeğidir. Besleyicidirler ve yüksek kaliteli protein içerirler.

Bazı insanlar, içerdikleri kolesterol miktarı nedeniyle yumurtaların sağlıksız olduğunu düşünürler. Bununla birlikte, araştırmalar , yumurtalardan alınan diyet kolesterolünün kandaki kötü kolesterol veya düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) üzerinde sadece küçük bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir.

Tip 2 diyabet veya kardiyovasküler hastalık geliştirme riski yüksek kişiler üzerinde yapılan küçük bir çalışma , tüm yumurtaları yemenin ve karbonhidrat tüketimini orta derecede azaltmanın kan kolesterol düzeylerinde iyileşmelere neden olduğunu buldu . Ayrıca bel çevresini, kilosunu ve vücut yağını da azalttı.

Fındık ve fındık yağı

Bir kişi hayvansal ürünler yemiyorsa, fındık yemek yeterli protein almak için mükemmel bir yoldur. Fındık ayrıca antioksidanlar, magnezyum , potasyum ve kalp sağlığına uygun yağlar içerir.

New England Journal of Medicine'de yapılan 30 yıllık bir araştırmaya göre, haftada yedi veya daha fazla kez fındık tüketen kişilerin, fındık yemeyen insanlara göre yüzde 20 daha düşük ölüm riski vardı.

Fındık ezmesi çok yönlüdür. İnsanlar tam tahıllı tost üzerine fındık ezmesi yayabilir, yulaf ezmesi veya yoğurtla karıştırabilir veya taze meyve için bir daldırma olarak kullanabilir.

Sağlıklı fındık ezmesi çeşitleri şunları içerir:

fıstık ezmesi
badem yağı
kaju yağı
şekersiz kakao ve fındık yağı

Kahve
Kafein içeriği nedeniyle kahvaltı ile kahve içmek popülerdir. Kahve, iltihapla mücadeleye yardımcı olan antioksidanları nedeniyle başka sağlık yararları da sunar .

Amerikan Diyabet Derneği'nden bir derleme , düzenli veya kafeinsiz kahve içmenin tip 2 diyabet geliştirme riskini azaltabileceğini düşündürmektedir.

Araştırmacılar ayrıca kahvenin bazı bileşenlerinin glikoz metabolizmasını geliştirdiğini öne sürdüler.

Bununla birlikte, krem ​​veya şeker eklemek kahvenin faydalı etkilerini azaltacaktır. Kahveye şeker eklemeyi azaltmak veya önlemek ve krem ​​yerine yağsız veya bitki bazlı süt seçmek en iyisidir.

Meyveler
Dondurulmuş meyveler taze meyveler kadar besleyicidir ve mevsim dışında elde edilebilir.
Yaban mersini , çilek, ahududu ve böğürtlen gibi her türlü çilek, sabahları başlamak için mükemmel bir yoldur. Kalorisi düşük , lif oranı yüksektir ve hastalıklarla mücadele eden antioksidanlar içerirler.

Amerikan Kalp Derneği'nden yapılan bir çalışmada, genç kadınlarda kalp krizi riski daha düşük olan meyvelerde bulunan antioksidanların daha fazla alımı arasında bir ilişki olduğu gösterilmiştir .

Meyveleri tahıl, yulaf ezmesi veya yoğurt üzerine serpiştirin veya smoothies'e karıştırın. Taze meyveler mevsimde pahalı veya pahalı değilse, aynı besleyici olan dondurulmuş meyveler satın alın. Bununla birlikte, en iyi sağlık yararları için dondurulmuş meyveleri ilave şeker olmadan seçmek en iyisidir.

Keten tohumu
Keten tohumu, omega-3 yağ asitleri, protein ve lif bakımından zengindir.

Keten tohumunun sağlık yararları arasında kolesterolün kan seviyelerinin düşürülmesi , insülin duyarlılığının artırılması , kan şekerinin düşürülmesi ve hatta meme kanserine karşı korunma yer alır .

İnsanlar keten tohumu yoğurt veya yulaf ezmesi üzerine serpebilir veya smoothies ile karıştırabilir. Keten tohumu satın almak veya tohumları evde öğütmek önemlidir, çünkü keten tohumu kırılmadan vücuttan geçer.

Süzme peynir
Süzme peynir başka bir protein santralidir. Bir çalışma , süzme peynirinin, yumurta kadar açlığı da azaltabileceğini gösterdi.

Süzme peynir ayrıca B vitaminleri , A vitamini ve kalsiyum açısından da zengindir . İnsanlar süzme peyniri tek başına yiyebilir veya biber ve taze soğan veya meyve veya fındık gibi diğer tuzlu yiyeceklerle karıştırabilir .

Muzlar
Muzlar potasyum açısından zengindir ve sabah ortası sağlıklı bir atıştırmalık yapar.
Muz besleyici bir kahvaltıya hızlı ve kolay bir ektir. Ayrıca açlığı uzak tutmak için sabahın ortasında iyi bir atıştırmalık yaparlar.

Muz dirençli nişasta içerir. Vücut dirençli nişastayı sindirmez, bu nedenle vücutta değişmeden geçer, bu da sindirim sağlığını desteklemeye yardımcı olur. Olgunlaşmamış muzlar, daha doğal şekerlere sahip olgun muzlardan daha dirençli nişasta içerir.

Muz ayrıca bazı insanlarda sağlıklı kan basıncını destekleyebilen harika bir potasyum kaynağıdır . Muz, fındık ezmesi veya yulaf ezmesi veya tahıl üzerine mükemmeldir.