SEYAHAT

MAVİ BAYRAKTA DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ TÜRKİYE’NİN ÖDÜLLÜ PLAJ SAYISI 486 OLDU

Toplumu Değiştirmeyi Hedefleyen Adam: Aamir Khan

MAGAZİN

Sibel Bilgiç ‘den muhteşem dönüş!

Hat Sanatı Dünyaya Tanıtılacak

“Salgının karşısında tedbir almak, sorumluluk bilincini yerine getirmektir”

Başkan Erbaş, video konferans sistemiyle katıldığı programda, Gazeteci Hikmet Öztürk ve İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Demirli’nin sorularını yanıtladı.

Ramazan ayı ve Başkanlığın bu ayda yürüttüğü hizmetlere ilişki değerlendirmelerde bulunan Başkan Erbaş, dünyanın karşı karşıya kaldığı koronavirüs salgının aynı zamanda da insanlar için bir imtihan olduğunu ifade ederek, “Şu an dünyada koronavirüs tedbiri alınmayan hiçbir ülke kalmadı. Bu bir imtihandır. Bu imtihanı bizler, Müminler olarak imani ilkelerimize sahip çıkarak, Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyiniz, emr-i ilahisine uyarak, tedbirlerimizi alarak, tevekkül ederek, ibadetlerimizle, dualarımızla inşallah atlatacağız” dedi.

Başkan Erbaş, yeryüzünü imar etmek için gönderilen insanın, yeryüzünü imar etmek yerine ifsadına sebep olacak; çevreyi kirletmesi, nimetleri israf etmesi, yeryüzünü, havayı, denizi kirletmesi gibi davranışlar içerisinde bulunmasının neticesinde dünyanın çeşitli musibetlerle karşı karşıya kaldığı değerlendirmesinde bulundu.

İslam’ın yeryüzünün dengesi bozulmasın diye gönderilen bir sistem olduğunu belirten Başkan Erbaş,  “Bütün Peygamberler, İslam'ın bu özelliğini yerine getirmek üzere görevlendirilmişlerdir. Peygamberler dünyanın dengesini bozan şeylere engel olmaya çalışmıştır. Bugün bizler de, Peygamber efendimize gönül vermiş herkesin bu dengeyi muhafaza etmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“150 bine yakın hocamızla sorumluluğumuzu yerine getirmeye çalışıyoruz”

Başkan Erbaş, bu yıl Ramazan teması olarak, “Ramazan ve Sorumluluk Bilinci” başlığını belirlediklerini ifade ederek, şöyle devam etti:

“Sorumluluk bilinci bizim inancımızda çok önemlidir. Hepimiz mesul olduğumuz kitleden, ehlimizden ve çevremizden sorumluyuz. Bize verilen görevler ile ilgili sorumluluklarımız var. Her insan sorumluluk bilinci ile hareket ettiği zaman görevini yerine getirmiş olur. Müşahhas bir örnek verelim; bu salgını yaşadığımız süreçte ne diyoruz, herkes evinde kalsın, fiziksel mesafeyi dikkate alarak hayatını sürdürmeye çalışsın. Bu hastalığın bulaşması noktasında risk ortamı sürüyor, onun için herkes dikkatli olsun. İşte bu bir sorumluluk bilincidir. İbadetlerimize dikkat etmek, komşularımızla ilişkilerimizi en üst düzeyde tutma noktasında yapacağımız vazifelerimiz var. Peygamber Efendimiz buyuruyor ki, “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” şu süreçte işini kaybeden, zor duruma, sıkıntıya düşen kardeşlerimiz var. Onlara sahip çıkma, yardımlaşma ve dayanışma noktasında; zekatımızla, fitremizle, sadakamızla bütün bu iyilikleri yaygınlaştırarak sorumluluk bilincimizi yerine getirmemiz gerekiyor. Bizler 150 bine yakın hocamızla bu sorumluluk bilincini hem kendimiz yerine getirmeye çalışıyoruz hem de muhatap kitlemize rehberlik etmeye çalışıyoruz. Ramazan ayı boyunca Diyanet TV ve Radyolarımızı bir mektep haline getirerek, özellikle dijital ortamı, sosyal medyayı kullanarak, diğer basın yayın organlarına destek vererek bu vazifemizi yerine getirmeye çalışıyoruz.”

“Kur’an-ı Kerim’in tilaveti bir ibadettir”

Ramazan ayının diğer 11 ay için Müslümanları adeta bir eğitime tabi tuttuğunu dile getiren Başkan Erbaş, “Ramazan ayı bir başlangıçtır. Ramazan ayından sonraki aylarda da aldığımız eğitimi, o nefis terbiyesini, o ibadet aşkını, o yardımlaşma ve iyilik yapma aşkını, bütün bunları diğer 11 aya yaymak amaçlıdır” dedi.

Başkan Erbaş, Kur’an-ı Kerim’in yüzünden okunmasının da bir ibadet olduğunun altını çizerek, “Kur'an'ın anlamını bilmeyen tilavet etmesin gibi bir anlayış çok tehlikeli, yanlış bir anlayıştır. Kur’an-ı Kerim’in tilaveti bir ibadettir. Anlamaya çalışmak da çok önemlidir. Biz bunu her zaman teşvik ediyoruz önemli olduğunu söylüyoruz” şeklinde konuştu.