Bugün, 16 Ocak 2021 Cumartesi

Yavru ‘Köpekler Donmaktan Kurtarıldı

Yavru ‘Köpekler Donmaktan Kurtarıldı

Hamileyken Tüketmeniz Gereken 8 Yiyecek

Diş Macunuyla Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilirsiniz

Diş Beyazlatmaya Yardımcı 4 Yiyecek

Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler hangileridir

Size Daha Fazla Enerji Verebilecek 6 Yiyecek

Saç Bakımında Zeytinyağını Hangi Saç Tipleri Kullanmalı

Saçınız İçin Sıcak Yağ Bakımı

Kenya’da Kadınların Şiddetten Kaçarak Kurduğu Bir Köy

Birçok Medeniyete Ev sahipliği Yapmış Olan Kaleler Şehri Mardin

İnançlarından Ötürü Yıllardır Temizlenmeyen Nehir

Antik Mısır'da mumyalama nasıl yapılırdı

Yerebatan Sarnıcı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Efes çevresinde yer alan Meryem Ana Evi

Antik bir Likya kenti Myra

2000’li Yıllarda Çekilen En Güzel 5 Aşk Filmi

IMDB Puanı Yüksek 10 Film (2)

Gerilim, gizem ve korku üçlüsünün vazgeçilmez filmleri

Müzikal Film Severler Buraya!

Sizi Geçmişe Götürecek 9 Çizgi Film

Gerçek Hayattan Uyarlanan Harika Filmler

Sizin İçin Derlediğimiz 5 Deneysel Film

HABER VİDEOSU

OSMANGAZİ BELEDİYESİ

BURSA BÖLGE

Yavru ‘Köpekler Donmaktan Kurtarıldı

Sanat Dünyasının Öpücüğü The Kiss

The Kiss (Öpücük), Gustav Klimt

The Kiss (Öpücük), Gustav Klimt

Avusturyalı Sembolist ressam Gustav Klimt tarafından altın varak, gümüş ve platin içeren bir tuval üzerine yapılmış bir yağlı boya eseridir. 1907 ve 1908 yıllarında, akademisyenlerin “Altın Dönem” dediği dönemde yapılmış ve 1908'de Liebespaar (sevgili) başlığı altında sergilenmiş. Resimde birbirlerini kucaklayan bir çift tasvir ediliyor, vücutları çağdaş Art Nouveau tarzından ve erken Arts and Crafts akımının organik formlarından etkilenen bir tarzda dekore edilmiş ayrıntılı güzel elbiselerle iç içe. Resim şimdi Viyana Belvedere'deki Österreichische Galerie Belvedere müzesinde bulunmakta ve Viyana Secession'ın (Art Nouveau'nun yerel varyasyonu) ve Klimt'in en popüler eserinin bir şaheseri olarak kabul ediliyor.

Tablo

Gustav Klimt, altın, düz bir arka plana karşı samimi bir kucaklamada kilitli olan çifti tasvir ediyor. İki figür, kadının açık ayaklarının altında biten çiçekli bir çayır parçasının kenarında yer almakta. Adam geometrik desenler ve ince kıvrımlar ile basılmış bir elbise giyiyor. Kadın çiçekten yapılmış bir taç takarken, o bir sarmaşıklardan yapılmış bir tacı takıyor. Kadını çiçek desenleri ile akan bir elbise içinde görüyoruz. Adamın yüzü izleyicilere gösterilmiyor ve bunun yerine, yüzü kadının yanaklarına bir öpücük kondurmak için aşağı doğru bükülmüş ve elleri kadının yüzünü tutuyor. Kadının ise gözleri kapalı, bir kolu erkeğin boynuna sarılmış, diğeri hafifçe eline dayanıyor ve yüzü adamın öpücüğünü karşılayacak şekilde kalkıyor.

Resimdeki desenler Art Nouveau tarzını, Arts and Crafts akımının organik formlarını göstermekte. Aynı zamanda, arka plan Degas ve diğer modernistlerin çalışmalarının iki ve üç boyutluluk arasındaki çatışmasını çağrıştırıyor. Öpücük gibi resimler fin-de-siecle ruhunun görsel tezahürleridir, çünkü zengin ve duyusal görüntülerle taşınan bir çöküşü yakalarlar. Altın varak kullanımı, ortaçağ "altın zemin" resimleri, ışıklı el yazmaları, eski mozaikler ve kıyafetlerdeki spiral desenler Bronz Çağı sanatını ve klasik sanattan önce Batı sanatında görülen dekoratif dalları hatırlatıyor. Adamın başı, resmin basitleştirilmiş kompozisyonunda olduğu gibi, Japon baskılarının etkisini yansıtan geleneksel Batı kanonlarından bir çıkış olan tuvalin tepesine çok yakın bitiyor.

Klimt'in altın kullanımı, 1903 yılında İtalya'ya yaptığı bir geziden ilham almış, Ravenna'yı ziyaret ettiğinde San Vitale Kilisesi'nde Bizans mozaiklerini görmüş. Klimt için, mozaiklerin düzlüğü ve perspektif ve derinlik eksikliği sadece altın parlaklığını artırmış ve kendi çalışmasında benzeri görülmemiş altın ve gümüş yaprak kullanmaya başlamış.

Bu resimde Klimt'in, Apollo'nun Ovid anlatısının başkalaşımından sonra Daphne'yi öptüğü anı temsil ettiği de iddia ediliyor.

Sanatçı: Gustav Klimt

Yıl: 1908

Tür: Tuval üzerine yağlı boya

Boyutlar: 180 cm × 180 cm (71 in × 71 in)

Konum: Belvedere Sarayı, Landstrasse, Viyana

Dilara Kaygısız / Mora Dergisi-İçerik Editörü