Bursa Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurul Kararı

Koronavirüs  salgınının seyri ve toplum sağlığı açısından oluşturduğu risk göz önünde bulundurularak Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu

Osmangazi, Yeni Parklar İle Nefes Alıyor

Bursa’nın Yeşiline Osmangazi Katkısı

Yıldırım Siyaset Akademisi'nin İlk Kursiyerlerine Sertifikaları Verildi

Yıldırım Belediyesi, sosyal medya platformları üzerinden gerçekleştirilen Siyaset Akademisi-Uluslararası İlişkiler Okulu, ilk mezunlarını verdi

Kardeş Belediye'den Yıldırım'a Ziyaret

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, kardeş şehri olan Bulgaristan’ın Belediye Başkanı Necmi Ali ve beraberindekileri ağırladı.

T2’de çalışmanın gecesi gündüzü yok

Raylı sistemi kentin kuzeyi ile buluşturacak T2 tramvay hattının T1 hattına entegrasyonu çalışmaları gece gündüz demeden aralıksız sürüyor.

Metro durakları enerji istasyonuna dönüyor

Bursa’da yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak enerji verimliliğini sağlamak için birbirinden farklı yatırımları devreye alan Büyükşehir Belediyesi

İNEGÖL BELEDİYESİ 2. ÖDÜLLÜ BİLGİ YARIŞMASI BAŞLIYOR

İnegöl Belediyesi Başkan Alper Taban ile dijitalleşme adına ciddi atılımlar gerçekleştirirken, herkesin hafta sonu evde kaldığı pandemi dönemini de sosyal medya etkinlikleri ile hareketlendirmeye devam ediyor.

Osmangazi’de Metruk Bina Temizliği

Osmangazi Belediyesi, İbrahimpaşa Mahallesi’nde can ve mal güvenliği açısından tehlike arz eden metruk binayı yıktı.

İnegöl Belediyesi çatı arasındaki kaçak yapıyı yıktı

Kaçak yapıyla mücadelede taviz vermeyen İnegöl Belediyesi, Cumhuriyet Mahallesinde tespit edilen çatı arasındaki kaçak yapıyı yıktı.

Bursa Nilüfer'de su kesintisi

NİLÜFER'DE SU KESİNTİSİ

Bursa Tabip Odası Çevre Ödülü Kirazlıyayla köylülerine

Bursa Tabip Odası, 14 Mart Tıp Haftası etkinlikleri kapsamında her yıl verdiği Çevre Ödülü’nü bu yıl Kirazlıyayla Yenişehir’e bağlı

KOLTUK DİKİŞ ELEMANI KURSUNDA EĞİTİM BAŞLADI

İnegöl Belediyesi’nin mobilya sanayisinde yaşanan dikiş elemanı açığına katkıda bulunmak ve iş arayan bayanlara yeni nitelikler kazandırarak istihdam edilmelerini sağlamak adına düzenlediği 192 saatlik Koltuk Dikiş Elemanı Kursu b

Yıldırım Müzik Akademisi Yasir'e Işık Oldu

Görme engelli Yasir Bülbül, Yıldırım Belediyesi Müzik Akademisi sayesinde 2 ay gibi kısa sürede org çalmayı öğrendi ve hayata yeniden bağlandı.

Müzeler eğitim üssü oluyor

Başkan Alinur Aktaş yaptığı açıklamada belediye müzelerinin günümüzde teknolojik unsurlarla donatılarak faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade etti

OSMEK’te Tuvaller Göz Dolduruyor

Kanser Tedavisi Sonrası OSMEK İle Terapi

Nadir hastalık sahibi bireyler, yıllık hane gelirlerinin %30’unu tedaviye harcıyorlar 

Mutlu Olmak Sizi Nasıl Daha Sağlıklı Yapar?

Doğum Sonrası Depresyona Ne Sebep Olur?

Metabolizmanızı Güçlendirmenin 10 Kolay Yolu

Kahve’nin Metabolizmanıza Etkileri Neler?

Kilo vermek isteyenler için yaşam tarzı değişiklikleri

Boyun ve Omuzlarınızdaki Strese Bağlı Gerginliği Azaltmanın 5 Yolu

Tarihin en yıkıcı ve en ölümcül kasırgası

Samuel Colt Kimdir?

Dünya’daki insanlar tarafından yapılan en büyük yapı

İlk En Büyük Uzay Teleskobu

Rudolf Diesel Kimdir?

Dünyanın 5 Doğal Harikası

Orta Çağdan kalma tarihi eserleri ile ünlü şehir Dubrovnik

İzleyenler üzerinde etki bırakan en iyi psikolojik filmler

Tüm zamanların en iyi fantastik filmleri

Usta Oyuncu James McAvoy’un sevilen 5 filmi

Netflix’te izlenebilecek 10 popüler dizi

Efsane Aktör Samuel L. Jackson Filmleri

Polisiye Film Severlerin Mutlaka İzlemesi Gereken 5 Film

Tom Hanks’ın Yer Aldığı Sevilen Filmler

OSMANGAZİ BELEDİYESİ

BURSA BÖLGE

Osmangazi, Yeni Parklar İle Nefes Alıyor

SOĞUKTAN ZEYTİNAĞAÇLARI YANAN ÜRETİCİYE FAİZSİZ KREDİ VERİN

MUDANYA'DA AŞIRI SOĞUKTAN DOLAYI BİNLERCE ZEYTİN AĞACI YANDI

Saadet Partisi Bursa İl Mahalli İdarelerden sorumlu başkan yardımcısı İbrahim Özacar, Mudanya’da soğuktan yanan zeytin ağaçları için üreticilerin sorunlarını görüşmek üzere ilçe Tarım Müdürü ve Ziraat Odası başkanını ziyaret etti. 

MUDANYA'DA AŞIRI SOĞUKTAN DOLAYI BİNLERCE ZEYTİN AĞACI YANDI

Dünyanın en kaliteli sofralık zeytinlerinin Yetiştirildiği Mudanya  ilçesinde aşırı soğuktan dolayı binlerce zeytin ağacı yandı.  İlgililerden edindiğimiz bilgilere göre hasar yüzde 90'ları buldu.

Saadet Partisi Mudanya İlçe Teşkilatımızın hazırladığı program çerçevesinde, Mudanya ilçemizde çeşitli ziyaretlerde bulunduk. İlçe başkanımız sn. Saim Sakin ve yönetim kurulu üyelerimizle birlikte kar ve don sebebi ile zarar gören çiftçilerimizin sorunlarını birinci ağızdan dinlemek ve çözüm yolları üretmek için, ilçe tarım müdürü Sn. Ergin Karadağ, Mudanya ziraat Odası Başkanı Sn. Erdoğan Yıldız ve bazı zeytin üreticisi vatandaşlarımızla yaşanan afeti konuştuk 

SOĞUKTAN YANAN AĞAÇLAR YÜZDE DOKSAN 

İlçe tarım müdürlüğü, ziraat odası, üretici kooperatiflerinden edindiğimiz bilgilere göre, bölgede yoğun kar ve don sebebi ile yanan ağaçların  ve zararın  ön hazırlığı yapılarak raporlar halinde gerekli mercilere sunulmuş. Yapılan ön çalışmada yanan ağaç sayısının çok yüksek olduğu, yüzde yetmiş ile doksan arası yanma söz konusu olduğu açıklandı.

Neredeyse tek geçim kaynakları zeytincilik ve incir yetiştiriciliği olan Mudanya ilçesindeki çiftçilerimiz, kuraklık, dolu, sinek ve bölgede ilk defa karşılaşılan mor hastalık denilen hastalıktan dolayı var olma mücadelesi verirken, son olarak yaşanan kar ve don sebebi ile yanan ağaçlardan en az  3 yıl mahsul alınamayacak.

Yaptığımız ziyaretlerde ilgililere bazı önerilerimiz oldu. Soğuk ve don sonucu zeytin ağaçlarının kuruduğu bölgelerde bölgenin iklim ve arazi yapısı dikkate alınarak meyve ağaçlarında, çeşitliliğe gidilmesi önerisinde bulunduk, önerimiz gerek üreticiler gerek ziraat odası tarafında uygulanabilir bir öneri olarak desteklendi.

SOĞUKTAN ZEYTİN AĞAÇLARI YANAN ÜRETİCİYE FAİZSİZ KREDİ VERİN

Siyasi iktidara sesleniyoruz,  ihmaliniz ve bilinçsiz tarım politikanız bölge tarımını yok olma noktasına getirdi.  Vakit nutuk vakti değil, icraata geçin, nutuktan öteye geçin, şehir merkezindeki yüzbinlerce işsiz ordusuna yenilerini eklemek  istemiyorsanız, istihdam için, üretim için var olma mücadelesi veren üreticilerimize  destek verin. Köylümüze faizsiz kredi imkânı sağlayın, borçlu üreticilerimizin borçlarını  erteleme imkanı sunun. Üreticinin kendisini idame edebilmesi için devlet desteği keyfi değil zaruridir. 

MUDANYA ESNAFI ENDİŞELİ

Mudanya ve çevre ilçelerimizde yaşanan yoğun kar ve don sebebi ile mağdur olan zeytin üreticisi, çiftçilerimizin mağduriyeti giderilmez ise zarar gören sadece zeytin üreticileri değil bir yıldır pandemi  sebebi ile var olma mücadelesi veren Mudanya esnafı kepenkleri indirmekle karşı karşıya kalabilir.

Kadim beldenin emekli beldesi olarak anılması, doğrusu bizi ziyadesi ile üzmektedir bu ilçeye yazık olur.

Yüzyıllarca çeşitli medeniyetlere tanıklık etmiş, Payitaht şehir Bursa’mızın kadim ilçelerinden biri olan Mudanya, Evliya Çelebinin hatıralarında önemli yer almaktadır.

Ünlü gezgin, Gurbet diyarında ilk Cuma namazın nasip olduğu, denizinden geniş ve güvenli liman iskelesi, düzenli gümrüğünden övgüyle bahseder. Ayrıca hoş kazadır. Su ve havası çok güzeldir, inciri, üzümü şırası meşhurdur. Hele sirkesi bütün dünyaya dağıtıldığından İnişehire dar-ül hail, sirke yeri denir.

Gel gör ki, kadim tarihi onca zenginliği içinde barındıran, bu güzide ilçemizin elinde kalan tek geçim kaynağı zeytin üretimi, bunu da kaybederse yazık olur.