SEYAHAT

Ege’nin En Güzel Altı Köyü

Toplumu Değiştirmeyi Hedefleyen Adam: Aamir Khan

MAGAZİN

Yeni Albüm ile Yurt Dışına Açılıyorum... İddialıyım.

Hat Sanatı Dünyaya Tanıtılacak

Son Zamanların Dikkat Çeken Filmi: The Platform

İçinde barındırdığı metaforlar, sistem eleştirileri ve sosyolojik unsurları ile son zamanların en çok dikkat çeken filmi şüphesiz The Platform oldu. Netflix Türkiye’de en çok izlenen filmler arasına giren The Platform sosyal medyada halen popülerliğini sürdürüyor.

İzleyicilerin aklında özellikle sonu ile soru işaretleri yaratan The Platform filmi içinde birden fazla metafor barındırmakta. Özünde sisteme ve kapitalizme ağır eleştirileri olan film bir hapishanede geçmekte. Kişilerin isteğe bağlı olarak da girebildiği hapishanede şiddet, adaletsiz paylaşım, dini eleştiriler ve kişilerin bencilliği anlatılmakta. 2019 yılında beyazperde ile buluşan filmin İMDb puanı 7.0.

Orijinal ismi ‘El Hoyo’ olan filmde ‘Goreng’ karakterine hayat veren Ivan Massague’nin üst düzey oyunculuğu dikkat çekiyor. Netflix’te geçtiğimiz günlerde yayınlanmaya başlayan The Platform, sonu başı belli olmayan bir hapishanede yaşam mücadelesi veren insanların hayatını anlatıyor. Filmin içinde bulunda eleştiriler ve metaforlar tartışmaya oldukça açık. Tek mekânda, düşük bütçeyle de güzel işlerin çıkabileceğini gösteren film özellikle karantina günlerinde izlenmesi gereken yayınlar arasında.