SEYAHAT

BODRUM KALESİ'NİN İKİNCİ ETABI DA ZİYARETİ AÇILDI

Batıhan Yıldırım: “Ünlü sinema oyuncusu ve yapımcısı tarafından dolandırıldım”

MAGAZİN

SONER SARIKABADAYI "DİBİNE DİBİNE” YAYINDA!.

Hattuşa (Boğazköy) - Hitit Başkenti (Çorum)

Sorgum Bitkisi Nedir

Sorgum Bitkisi Nedir

Daha önce hiç sorgum duymamış olsanız da, bu tahıl asırlardır olmuştur.Besin bakımından zengin ve diyetinize katılması kolay, ancak esası burada bitmiyor. Aynı zamanda doğal ve uygun maliyetli bir yakıt kaynağı olarak yaygın şekilde kullanılır.Bu makale beslenme içeriğini ve sorgumun birçok kullanımını gözden geçirmektedir.

Sorgum, Poaceae çimi ailesine ait eski bir tahıl tanesidir. Küçük, yuvarlak ve genellikle beyaz veya sarı - bazı çeşitler kırmızı, kahverengi, siyah veya mor olsa da En popüler olan Afrika'ya özgü olan Sorghum bicolor olan birçok sorgum türü vardır . Diğer popüler türler Avustralya, Hindistan ve diğer Güneydoğu Asya ülkelerine özgüdür.

Sorgum Batı dünyasında daha az bilinmesine rağmen, yıllık 57,6 milyon ton üretim ile dünyada en fazla üretilen tahıl ürünüdür. Çiftçiler kuraklığa, sıcağa ve çeşitli toprak koşullarına toleransı nedeniyle bu ekinleri tercih ederler.Kuzey Amerika'da sorgum, hayvan yemi ve etanol yakıt üretiminde yaygın olarak kullanılır. Bununla birlikte, etkileyici beslenme profili sayesinde, onu insan gıdası için kullanmaya olan ilgi artmaktadır.

Bütün haliyle, bu tahıl kinoa veya pirinç gibi pişirilebilir, bir un içine öğütülebilir veya patlamış mısır gibi atılabilir. Aynı zamanda birçok işlenmiş yiyeceği tatlandırmak için kullanılan bir şurfaya dönüştürülür.

Kalori: 316
Protein: 10 gram
Yağ: 3 gram
Karbonhidratlar: 69 gram
Elyaf: 6 gram
B1 Vitamini (tiamin): Günlük Değerin% 26'sı (DV)
B2 Vitamini (riboflavin): DV'nin% 7'si
B5 Vitamini (pantotenik asit): DV'nin% 7'si
B6 Vitamini: DV'nin% 25'i
Bakır: % 30DV'nin
Demir: dv% 18
Magnezyum: DV'nin% 37'si
Fosfor: DV'nin% 22'si
Potasyum: DV'nin% 7'si
Çinko: DV'nin% 14'ü
Sorgum, metabolizma, sinir gelişimi ve cilt ve saç sağlığında önemli bir rol oynayan B vitaminleri de dahil olmak üzere çeşitli besinler açısından zengindir