Bursa Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurul Kararı

Koronavirüs  salgınının seyri ve toplum sağlığı açısından oluşturduğu risk göz önünde bulundurularak Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu

Osmangazi, Yeni Parklar İle Nefes Alıyor

Bursa’nın Yeşiline Osmangazi Katkısı

Yıldırım Siyaset Akademisi'nin İlk Kursiyerlerine Sertifikaları Verildi

Yıldırım Belediyesi, sosyal medya platformları üzerinden gerçekleştirilen Siyaset Akademisi-Uluslararası İlişkiler Okulu, ilk mezunlarını verdi

Kardeş Belediye'den Yıldırım'a Ziyaret

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, kardeş şehri olan Bulgaristan’ın Belediye Başkanı Necmi Ali ve beraberindekileri ağırladı.

T2’de çalışmanın gecesi gündüzü yok

Raylı sistemi kentin kuzeyi ile buluşturacak T2 tramvay hattının T1 hattına entegrasyonu çalışmaları gece gündüz demeden aralıksız sürüyor.

Metro durakları enerji istasyonuna dönüyor

Bursa’da yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak enerji verimliliğini sağlamak için birbirinden farklı yatırımları devreye alan Büyükşehir Belediyesi

İNEGÖL BELEDİYESİ 2. ÖDÜLLÜ BİLGİ YARIŞMASI BAŞLIYOR

İnegöl Belediyesi Başkan Alper Taban ile dijitalleşme adına ciddi atılımlar gerçekleştirirken, herkesin hafta sonu evde kaldığı pandemi dönemini de sosyal medya etkinlikleri ile hareketlendirmeye devam ediyor.

Osmangazi’de Metruk Bina Temizliği

Osmangazi Belediyesi, İbrahimpaşa Mahallesi’nde can ve mal güvenliği açısından tehlike arz eden metruk binayı yıktı.

İnegöl Belediyesi çatı arasındaki kaçak yapıyı yıktı

Kaçak yapıyla mücadelede taviz vermeyen İnegöl Belediyesi, Cumhuriyet Mahallesinde tespit edilen çatı arasındaki kaçak yapıyı yıktı.

Bursa Nilüfer'de su kesintisi

NİLÜFER'DE SU KESİNTİSİ

Bursa Tabip Odası Çevre Ödülü Kirazlıyayla köylülerine

Bursa Tabip Odası, 14 Mart Tıp Haftası etkinlikleri kapsamında her yıl verdiği Çevre Ödülü’nü bu yıl Kirazlıyayla Yenişehir’e bağlı

KOLTUK DİKİŞ ELEMANI KURSUNDA EĞİTİM BAŞLADI

İnegöl Belediyesi’nin mobilya sanayisinde yaşanan dikiş elemanı açığına katkıda bulunmak ve iş arayan bayanlara yeni nitelikler kazandırarak istihdam edilmelerini sağlamak adına düzenlediği 192 saatlik Koltuk Dikiş Elemanı Kursu b

Yıldırım Müzik Akademisi Yasir'e Işık Oldu

Görme engelli Yasir Bülbül, Yıldırım Belediyesi Müzik Akademisi sayesinde 2 ay gibi kısa sürede org çalmayı öğrendi ve hayata yeniden bağlandı.

Müzeler eğitim üssü oluyor

Başkan Alinur Aktaş yaptığı açıklamada belediye müzelerinin günümüzde teknolojik unsurlarla donatılarak faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade etti

OSMEK’te Tuvaller Göz Dolduruyor

Kanser Tedavisi Sonrası OSMEK İle Terapi

Nadir hastalık sahibi bireyler, yıllık hane gelirlerinin %30’unu tedaviye harcıyorlar 

Mutlu Olmak Sizi Nasıl Daha Sağlıklı Yapar?

Doğum Sonrası Depresyona Ne Sebep Olur?

Metabolizmanızı Güçlendirmenin 10 Kolay Yolu

Kahve’nin Metabolizmanıza Etkileri Neler?

Kilo vermek isteyenler için yaşam tarzı değişiklikleri

Boyun ve Omuzlarınızdaki Strese Bağlı Gerginliği Azaltmanın 5 Yolu

Tarihin en yıkıcı ve en ölümcül kasırgası

Samuel Colt Kimdir?

Dünya’daki insanlar tarafından yapılan en büyük yapı

İlk En Büyük Uzay Teleskobu

Rudolf Diesel Kimdir?

Dünyanın 5 Doğal Harikası

Orta Çağdan kalma tarihi eserleri ile ünlü şehir Dubrovnik

İzleyenler üzerinde etki bırakan en iyi psikolojik filmler

Tüm zamanların en iyi fantastik filmleri

Usta Oyuncu James McAvoy’un sevilen 5 filmi

Netflix’te izlenebilecek 10 popüler dizi

Efsane Aktör Samuel L. Jackson Filmleri

Polisiye Film Severlerin Mutlaka İzlemesi Gereken 5 Film

Tom Hanks’ın Yer Aldığı Sevilen Filmler

OSMANGAZİ BELEDİYESİ

BURSA BÖLGE

Osmangazi, Yeni Parklar İle Nefes Alıyor

Tarih filmleri kategorisinde yer alan en iyi tarih filmleri

En İyi Tarih Filmleri

En İyi Tarih Filmleri

1.Schindler’in Listesi (1993)

II. Dünya Savaşı, Nazi Almanyası Oskar Schindler Almanya'ya iş kurmak amacı ile gelir. Fakat beş kuruşu yoktur. Kendi deyişiyle sunum yeteneği sayesinde birçok üst düzey Alman SS subayı ile dost olur. Bu sırada Yahudi Soykırımı başlamıştır. Schindler'in fabrikası artık getto kamplarındakilerin cennet kapısı olmaya başlamıştır.

Oyuncular: Liam Neeson, Ben Kingsley ve Ralph Fiennes

Yönetmen:   Steven Spielberg

Türü: Dram, savaş, tarih

2. 120

Van, 1915 Ocak ayı 1. Dünya Harbi’nin ilk ayları. Türk ordusunun cephanesi bitmek üzere, sınıra bir an önce cephane götürmek gerekiyor. Gereken cephane ise Van'da bulunmakta, eli silah tutan herkes cephede. Van'da kalan kişilerse Taşnak çetelerine karşı kenti müdafaa etmekte idi. Sınıra cephane taşıma görevini yaşları 12-17 arası değişen 120 kahraman çocuk üstlenir.

Oyuncular: Cansel Elçin, Özge Özberk, Burak Sergen, Ahmet Uz, Demir Karahan Emin Olcay ve Oytun Öztamur

Yönetmen:   Murat Saraçoğlu ve Özhan Eren

Türü: Savaş, Dram, Tarih

3. Spartaküs (1960)

Köleliğin egemen sınıflara karşı ilk ayaklanışına, çağdaş ve modern bir yorum getiren filmde Spartacus Roma dönemininde yaşayan cesur bir gladyatördür ve davasında ona inanıp destekleyen Varinia ile bağımsızlıkları için verdikleri mücadele anlatılmaktadır.

Oyuncular: Kirk Douglas, Jean Simmons, Laurence Olivier, Charles Laughton, Peter Ustinov, John Gavin ve Tony Curtis

Yönetmen: Stanley Kubrick

Türü: Savaş, Tarihi, Macera

4. Gandhi (1982)

Gandhi, Mohandas Karamçand Gandi'nin hayatını anlatan 1982 yapımı biyografik film. 20. yüzyılın ilk yarısında İngiltere'nin Hindistan'da koloniler kurması ve Hindistan'ın durumu etrafında toplanan filmin yönetmenliğini Richard Attenborough yapmıştır. Gandi rolüyle Ben Kingsley, Akademi Ödülü aldı. İngiltere ve Hindistan ortak yapımı filmin prömiyeri 30 Kasım 1982'de Yeni Delhi'de yapıldı.

Oyuncular: Ben Kingsley, Rohini Hattangadi, Candice Bergen, Edward Fox, Martin Sheen, Roshan Seth, Ian Charleson, Shreeram Lagoo, Alyque Padamsee Geraldine James ve Harsh Nayyar

5. Birleşen Gönüller (2014)

2. Dünya Savaşı döneminde geçen filmde, yolları trajik bir şekilde ayrılan iki aşık gencin hikayesi anlatılıyor. Niyaz ve Cennet yeni evli bir çifttir. Ancak alevlenen savaş, yaşadıkları köye kadar yaklaşır ve Nazi işgalinden kaçmak isterken yolları ayrılır. Hasan Kıraç'ın yönetmenliğini senaryosunu Serkan Birlik üstlendiği Türkiye yapımı Dram filmidir.

Oyuncular: Hande Soral, Serkan Şenalp, Yağmur Kaşifoğlu ve Fikret Hakan yer almaktadır.

6. Kingdom of Heaven (2005)

Film temel olarak 12. yüzyıldaki haçlı seferleri sonrası Kudüs'ün durumunu ele almaktadır. Üç din için de kutsal sayılan topraklarda filmdeki zaman çerçevesinde Hristiyanlar egemen vaziyettedir. Bu arada Fransa'da demircilik yapmakta olan Balian'ı bir şövalye olan babası Godfrey ziyaret eder ve Kudüs'te ki barışı koruması için onu kendisiyle birlikte gelmeye davet eder.

Oyuncular: Orlando Bloom, Liam Neeson, Jeremy Irons, Edward Norton, Eva Green ve Selahaddin Eyyubi rolünde Gassan Mesud oynamaktadır.

Yönetmen: Ridley Scott

Türü: Aksiyon, dram, macera, savaş, tarih

7. Der Untergang

Film, Adolf Hitler'in sekreteri Traudl Junge'nin 2000'li yıllarda verdiği bir demeçle başlamaktadır. Nazi Almanyası'nın führeri Adolf Hitler, yaşantısının son günlerinde Berlin'deki sığınağında generalleri ile beraber bulunmaktadır. Bu arada, Kızıl Ordu'nun Berlin'i kuşatması son hız sürmektedir. Alman ulusunun çöküşü hızla yaklaşmaktadır ancak Hitler yenilgiyi kabul etmemektedir.

Oyuncular: Bruno Ganz ve Alexandra Maria Lara

Yönetmen: Oliver Hirschbiegel

Türü: Savaş, biyografi, dram

8. Les Misérables (Sefiller) 2012

Jean Valjean, bir somun ekmek çaldığı için hapse girmiş bir fransızdır. Şartlı tahliyesini Müfettiş Javert kollamaktadır. Bu kovalama her iki adamın da hayatının büyük bölümünde sürer. Yirmi senelik kaçış sonrasında, Valjean kendisini 1832 Paris Temmuz ayaklanmasının içinde bulur.

Oyuncular: Hugh Jackman, Russell Crowe, Anne Hathaway, Amanda Seyfried, Eddie Redmayne, Helena Bonham Carter ve Sacha Baron Cohen

Yönetmen:   Tom Hooper

Türü: Dram

9. Elizabeth

Elizabeth Akademi Ödülü sahibi, İngiltere kraliçesi I. Elizabeth'in hayatını konu alan 1998 yapımı film. Senaryo yazarlığını Michael Hirst, yönetmenliğini ise Shekhar Kapur yapmıştır. Cate Blanchett, Geoffrey Rush, Joseph Fiennes, Christopher Eccleston, Daniel Craig, Eric Cantona ve Richard Attenborough filmde yer almışlardır. Film Cate Blanchett'e En İyi Aktris dalında BAFTA ve Altın Küre ödülü ve Akademi Ödülü adaylığı getirmiştir.

10. Çiçero (2019)

Film, 1940'lı yıllarda Türkiye'de yaşayan ve İngiliz Büyükelçiliği'nde uşaklık yapan ve Büyükelçilikten elde ettiği gizli belgeleri Nazi Almanyası'na para karşılığı servis eden Elyesa Bazna'nın hayatını anlatmaktadır.

Oyuncular: Erdal Beşikçioğlu ve Burcu Biricik

Yönetmen: Serdar Akar

Türü: Kurmaca

Dilara Kaygısız / Mora Dergisi-İçerik Editörü